PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
To dwa lajtmotywy rozpoczętej wczoraj pierwszej edycji WAMA Film Festival. Gościem honorowym imprezy jest wybitny reżyser i scenarzysta Jerzy Hoffman.
Celem festiwalu, który w dniach 1-5 października odbywa się w Olsztynie, jest wspieranie rozwoju twórczości kinowej powstającej w systemie międzynarodowych koprodukcji oraz prezentacja dorobku filmowego młodych artystów z całego świata. Za nami już pierwszy dzień festiwalu. Olsztyńską imprezę rozpoczął się pokazami dla najmłodszych w ramach Ekologicznej Sekcji Dziecięcej w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Dzieci obejrzały takie filmy jak: „Parauszek i przyjaciele”, „Kaktus i Mały” czy też „Hip-hip & Hurra”.

Kolejnym punktem programu była projekcja filmu Jerzego Hoffmana „Ukraina (część 4). Niepodległość” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Zaraz po filmie w sali kameralnej odbyła się debata „Ukraina – czas niepokoju. Spotkania w kontekście kultur”. Wzięli w niej udział m. in. Jerzy Hoffman, Wiktor Marek Leyk, Miron Janków, Dmotrij Schmidt, Kornelia Kurowska, Stefan Migus. Równocześnie w festiwalowym kinie Helios trwały pierwsze pokazy ko konkursowe. Wyświetlono trzy filmy: "Senada" (reż. Danis Tanović), "Anioł śmierci" (reż. Lucia Puenzo) oraz "Dzikie historie" (reż. Damián Szifrón).


Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie. Fot. Materiały prasowe.

Podczas pierwszej edycji WAMA Film Festival odbędzie się także przegląd odrestaurowanych dzieł Jerzego Hoffmana. Widzowie będą mogli zobaczyć takie filmy jak: "Gangsterzy i filantropi""Prawo i pięść" oraz „Potop Redivivus”. Idea przypomnienia publiczności filmów artysty, który jest ambasadorem honorowym imprezy oraz przewodniczącym Jury Konkursu Głównego, narodziła się podczas pracy montażysty Marcina Kota Bastkowskiego nad cyfrową rekonstrukcją filmu „Potop Redivivus”. Odrestaurowana, reżyserska wersja skierowana jest bowiem nie tylko do starszej publiczności, jest także odpowiedzią reżysera na potrzeby i zainteresowania młodszego widza.
MZ
WaMa
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2014
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
Pierwszy dzień WCOS03 za nami
[wideo] Scenarzysta jest bogiem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll