PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W marcowym wydaniu „Magazynu Filmowego” (nr 3/2014) rozpoczęliśmy cykl artykułów na temat Łódź Film Commission, najstarszej komisji filmowej w Polsce, w numerze najnowszym, który ukaże się 10 czerwca (nr 6/2014), kontynuujemy ten temat. Tym razem Anna Wróblewska opowiada o projekcie miasta: „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”. Oto fragment artykułu:
Powołanie regionalnego funduszu filmowego, a następnie  komisji pozwoliło reaktywować wizerunek miasta jako atrakcyjnego miejsca lokacji zdjęć filmowych. Aby jednak profilmową polityką objąć cały region, dobrze skomunikowany i pod wieloma względami atrakcyjny dla ekip filmowych, w Łódź Film Commission powstał projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”, dofinansowany w 2013 roku ze środków Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego. „Nasz cel to zwiększenie liczby produkcji audiowizualnych realizowanych w województwie łódzkim oraz rozwój branży filmowej poprzez rozbudowę oferty regionu o nowe lokacje, standaryzację i profesjonalizację obsługi ekip filmowych w całym regionie. A także szeroką krajową i międzynarodową promocję” – tłumaczy Tomasz Stangierski z Łódź Film Commission. Projekt, który trwać będzie aż do 2015 roku, ma pozwolić na rozszerzenie działalności ŁFC i na współpracę z gminami całego województwa.

Komisja tworzy więc sieć kontaktów w regionie, poszerza bazę lokacji zdjęciowych o nowe obiekty z miast i powiatów, a także uruchamia system szkoleń dla przedstawicieli gmin - po to, aby ekipy obsługiwane były według jednolitych standardów. ŁFC pracuje nad materiałami promocyjnymi dla producentów, przeprowadza działania marketingowe podczas festiwali filmowych, przygotowuje tzw. „location tours” dla przedstawicieli branży oraz cykl nieodpłatnych projekcji filmów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy.

Zachętą dla mniejszych miast i miasteczek w regionie powinna być wyraźnie powracająca moda na „Łódź Filmową”. Widać to chociażby w aktywności ekip w 2013 roku. Tylko w tym okresie Łódź Film Commission wsparła 25 projektów filmowych (w tym trzy międzynarodowe), a także teledyski, programy telewizyjne, reklamy komercyjne i społeczne, a także inne projekty audiowizualne. Wśród największych sukcesów ubiegłego roku należy wymienić Idę Pawła Pawlikowskiego, jeden z najchętniej oglądanych na świecie polskich filmów, który obecnie we Francji bije rekordy popularności. W 2013 roku w Łodzi były realizowane zdjęcia m.in. do „Miasta44”, „Obywatela”, „Sąsiadów” oraz do animacji "Parauszek i przyjaciele" i „Pamiętnik Florki”. W mieście jest też kręcony serial „Komisarz Alex”.

Anna Wróblewska
Magazyn Filmowy SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.06.2014
Zobacz również
fot. Aleksandra Grochowska/Akson Studio
TVP: raport o polskim dokumencie. Głos z Woronicza
14 dokumentów z dotacją PISF-u
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll