PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do grona laureatów Smoka Smoków dołączył 27 maja wybitny polski operator, reżyser, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki. W Krakowie wystartowały również sesje Dragon Forum.

 Statuetką przyznawaną od 1998 roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego wcześniej uhonorowani zostali: Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen. Teraz do tej niezwykłej grupy - w trakcie uroczystej gali w kinie Kijów.Centrum - dołączył Bogdan Dziworski. - W jego kolekcji są cztery Srebrne Lajkoniki i jeden Złoty Smok. Ale wygrywał też w Lipsku i Oberhausen, w najbardziej renomowanych konkursach filmów dokumentalnych na świecie - mówił o laureacie, jeszcze przed galą, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat. - Bywał u nas jurorem, rok temu prezentowaliśmy wystawę jego zdjęć. Wspaniały nauczyciel, piękny człowiek. Mistrz. 


Bogdan Dziworski ze Smokiem Smoków. Fot. KFF.


Uroczystości towarzyszył pokaz "Kilku opowieści o człowieku", "Scen narciarskich z Franzem Klammerem" i "Szapito". Widzowie, którzy nie mogli przybyć na galę, będą mieli jeszcze okazję, żeby obejrzeć dzieła laureata, a także spotkać się z nim osobiście. Trwa jego retrospektywa. W środę, 28 maja, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki poprowadzi masterclass, a na Industry Party w czwartek, 29 maja, wspierany przez Młodych Producentów KIPA, pojawi się w roli DJ-a!


Bogdan Dziworski nie był jedynym bohaterem dnia. Goście festiwalu mogli również poznać najnowsze wydawnictwo DVD Studia Munka - "Polskie debiuty 2014". Przypomnijmy, że na płytach znalazły się zarówno filmy, które już debiutowały na festiwalach, jak i jeszcze nieznane tytuły. Są wśród nich "Psubrat" Marii Zbąskiej, "Dom na końcu drogi" Wojciecha Kasperskiego, "To tylko marzenia" Jakuba Michnikowskiego, "Ze wsi Grunwald" Artura Wierzbickiego czy "Siłaczka" Kacpra Czubaka i Iwony Kaliszewskiej - w sumie 14 filmów krótkometrażowych z programów "30 Minut" i "Pierwszy Dokument". Do Krakowa przyjechali autorzy, którzy w czasie spotkania prowadzonego przez Zofię Ścisłowską opowiedzieli o swoich projektach, a także o pomocy uzyskanej ze Studia Munka.


Do Krakowa dotarli również kolejni twórcy filmów prezentowanych w różnych sekcjach imprezy. To kilkuset gości, a spotkania z nimi odbywają się po większości seansów. Żywe rozmowy toczyły się także w ramach rozpoczętego właśnie 9. Dragon Forum. Pre-pitching ma charakter zamknięty dla uczestników, podobnie jak one-to-one meetings, ale już w piątek, 30 maja, odbędzie się publiczna prezentacja nowych projektów. Przypomnijmy, że wśród wykładowców i konsultantów programu znaleźli się: Dorota Roszkowska, Linda Beath, Nicola Lees, Gerard Davies, Marcin Jamkowski, Paweł Pitera, Elaine Sharp czy Jacek Wasilewski. Nie przegapcie tego wydarzenia! Więcej szczegółowych informacji na stronie http://dragonforum.pl/)! Wiele z tytułów Dragon Forum wraca później na festiwal w gotowej formie, by wypełnić jego sekcje konkursowe i cykle tematyczne. 


54. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa jeszcze do 1 czerwca. Przed nami ciągle wiele filmów i wydarzeń branżowych. Zapraszamy do Krakowa, ale również do Warszawy - do Kina Kultura, gdzie prezentowany jest konkurs DocFilmMusic.


Dagmara Romanowska
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.05.2014
Zobacz również
fot. KFF
"Akademia Pana Kleksa" na otwarcie
"X-Meni" walczą z pogodą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll