PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Za nami otwarcie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Po ceremonii otwarcia w wypełnionej po brzegi sali Kina Kijów publiczność obejrzała film dokumentalny Margreth Olin - “Pieśni ziemi”. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest współorganizatorem wydarzenia.
W wydarzeniu wziął udział Andrzej Kulig - I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, członkowie i członkinie wszystkich gremiów jurorskich oraz reżyserka filmu otwarcia. Margreth Olin przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Historia rodzinna przybiera formę imponującego wizualno-dźwiękowego poematu.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich od lat wspiera Krakowski Festiwal Filmowy, który jest jednym z najważniejszych polskich świąt kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, gdzie wybitni i uznani filmowcy z całego świata spotykają się z debiutantami, a publiczność staje oko w oko z twórcami i bohaterami filmów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino - w kameralnych salach krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online.

Krzysztof Gierat, dyektor KFF podczas otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego fot. Agnieszka Fiejka

W tym roku w programie znalazło się ponad 190 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Ważną częścią imprezy są 4 konkursy: 3 międzynarodowe (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic) i konkurs polski.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest kinematografia hiszpańska. W ramach cyklu Fokus na Hiszpanię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne z Hiszpanii oraz program dla dzieci i młodzieży. Cykl otworzy najnowszy i zarazem ostatni film zmarłego w lutym tego roku Carlosa Saury: dokument “Ściany mogą mówić”. Przedstawiciele branży filmowej Hiszpanii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji. Partnerami cyklu są AC/E Acción Cultural Española, Ambasada Hiszpanii i Instytut Cervantesa w Krakowie.

Otwarcie Krakowskiego Festiwalu Filmowego fot. Agnieszka Fiejka

W tym roku nagrodę Smoka Smoków za wybitny wkład w rozwój światowego filmu animowanego odbierze Michael Dudok de Wit, laureat Oscara i wielu innych prestiżowych nagród na światowych festiwalach, autor m.in. “Czerwonego żółwia” - pięknej baśni dla dorosłych i słynnej animacji "Ojciec i córka". Michael Dudok de Wit będzie osobiście obecny w Krakowie. Ceremonii wręczenia nagrody, tradycyjnie będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata oraz master class otwarty dla filmowców oraz wszystkich miłośników animacji. Partnerem programu jest Ambasada Królestwa Niderlandów.

Dźwięki muzyki. Nieśmiertelni to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Wśród twórców prezentowanych filmów są laureaci wielu nagród, w tym Oscarów, jak Asif Kapadia (“Amy”), a zarazem goście naszego festiwalu sprzed lat, jak Kevin MacDonald (“Whitney”) i Brett Morgan (“Kurt Cobain: życie bez cenzury”). Partnerem cyklu jest PGE Energia Ciepła i Radio Kraków.

Jak co roku, w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+ Science – pokazy dokumentalnych filmów naukowych. Tematem tegorocznej edycji jest utopia, a inspiracją wiersz Wisławy Szymborskiej pod tym samym tytułem. Utopia to słowo, w którym pobrzmiewają echa zdradzonych rewolucji, milionów zdeptanych życiorysów. Zapisane w języku ideologii powiewało nad polami śmierci i obozami zagłady. To synonim nieosiągalnego, jak dowodzą doświadczenia XX wieku, stanu wszechsprawiedliwości. Kuratorem cyklu jest Karol Jałochowski.

Margreth Olin i Krzysztof Gierat fot. Agnieszka Fiejka

Wyjątkowo kształtuje się tegoroczny program Panoramy polskiego dokumentu. Panorama artystów i zjawisk artystycznych, począwszy od tych nam najbliższych, krakowskich. Obejrzymy m.in. portrety laureata Smoka Smoków, wybitnego twórcy filmów animowanych, Jerzego Kuci oraz ulubieńca Martina Scorsese, wizjonera filmowego, Wojciecha Jerzego Hasa. Poznamy też niezwykłe środowiska twórcze - legendarny Stary Teatr w Krakowie i jego artystów, Grupę Kaliską i jej happeningi, a także środowisko skupione wokół guru polskiej fantastyki i komiksu Macieja Parowskiego. Obejrzymy także prace Natalii LL i Witolda Kaczanowskiego, będące dziełami geniuszu tych wyjątkowych artystów.

Kids&Youth. Kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata oraz fascynujące produkcje europejskie. Cykl jest bezpłatny dla szkolnych i przedszkolnych grup zorganizowanych. W programie znajdą się także  Retro-bajki dla najmłodszych  przygotowane wraz z Filmoteką Narodową–Instytutem Audiowizualnym.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry - największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział ponad 1000 gości z całego świata. W programie znajdzie się m.in. szeroki program Doc Lab Poland oraz CEDOC Market współorganizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Kontynuowany będzie cykl także nowy cykl KFF TALKS w ramach, którego odbędą się fascynujące spotkania i dyskusje z wybitnymi postaciami spoza filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości. W tym roku zaprosimy na dwa spotkania:  “Utopia. Wyspa bezludna?” oraz “Czy sztuka ocali planetę?”
 z udziałem Michaela Dudok de Wita, Margreth Olin i Jagody Szelc.

Gala zamknięcia Festiwalu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 3 czerwca w Kinie Kijów.

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje do nagród BAFTA w kategoriach krótkometrażowych.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.

LK
KFF
Ostatnia aktualizacja:  30.05.2023
Zobacz również
Młodzi i Film: nowy konkurs debiutów!
Nowy film Olgi Chajdas z Leną Górą w Karlowych Warach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll