PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.03.2014
W dniach 21 marca-17 kwietnia 2014 roku w Instytucie Polskim w Bratysławie prezentowana będzie wystawa "Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland".
Agnieszka Holland to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnego kina, słynna reżyserka filmowa i teatralna, autorka wielu interesujących scenariuszy do filmów własnych oraz do obrazów m in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Sławę i popularność w polskim i światowym kinie przyniosły jej filmy: "Aktorzy prowincjonalni", "Gorączka", "Gorzkie żniwa", "Europa, Europa", "Olivier, Olivier", "Tajemniczy ogród", "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Trzeci cud", "W ciemności", "Gorejący krzew". Dała się też zapamiętać jako aktorka – zagrała m.in. rolę więźniarki Witkowskiej w dramacie politycznym "Przesłuchanie" (1982) Ryszarda Bugajskiego.Na wystawę składają się przede wszystkim pochodzące z archiwum Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od Andrzeja Wajdy, Filmoteki Narodowej, HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film. W uzupełnieniu zbiorów pomogły także instytucje filmowe z zagranicy – DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie. Na całą wystawę składa się w sumie ponad 220 zdjęć, z czego część to absolutne unikaty, nigdy dotychczas nie publikowane, które pochodzą z archiwum prywatnego artystki. Są to m. in. zdjęcia Agnieszki Holland z czasów dzieciństwa i młodości oraz studiów w Pradze.

Ekspozycja została po raz pierwszy pokazana podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Febiofest w Pradze w marcu 2013 roku. Tam też powstała część zdjęć do filmu dokumentalnego w reżyserii Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego "Powrót Agnieszki H.". Wystawa była już także  prezentowana w Reykjaviku, Budapeszcie, a w Polsce podczas 38. Gdynia Festiwal Filmowy oraz w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W kwietniu 2014 roku wystawa pojedzie do Tarnowa na 28.  edycję Tarnowskiej Nagrody Filmowej, a następnie do Cieszyna na 16. Przegląd  Filmowy Kino na Granicy.


MZ
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  20.03.2014
Zobacz również
fot. HBO Europe
OFAFA 2014: na dniach rozpoczęcie!
Gdynia 2014. Nabór na Przegląd Kina Niezależnego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll