PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Zielona granica" spotkała się z entuzjastycznymi recenzjami po światowej premierze w Wenecji. Pokaz filmu Agnieszki Holland zakończył się owacją trwającą kilkanaście minut. Produkcja jest uważana za jednego z głównych faworytów do nagrody głównej festiwalu.
Film Agnieszki Holland zbiera bardzo dobre recenzje. "Guardian" napisał, że "ten film to cios w splot słoneczny, ale to też ważne świadectwo tego, co się dzieje w Europie".  Dziennikarz "Variety" oglądał film "z sercem w gardle", a "Deadline" stwierdza, że "humanitarne arcydzieło Agnieszki Holland przedstawia wstrząsającą wizję kryzysu uchodźczego w Europie".

Agnieszka Holland na konferencji prasowej filmu "Zielona granica" na festiwalu w Wenecji fot. mat. promocyjne

"Zielona granica" została świetnie przyjęta także przez polskich dziennikarzy i krytyków. Tomasz Marcin Wrona w serwisie TVN24 napisał: "W swoim filmie Holland pyta o ludzką godność, o sprowadzenie człowieka do roli "żywego pocisku", zastanawia się nad granicą pomiędzy dobrem a złem, człowieczeństwem a zezwierzęceniem. To że reżyserka sięgnęła po wydarzenia z polsko-białoruskiego pogranicza, nie oznacza, że na nich się skupia. To dla niej punkt wyjścia do postawienia pytań o kondycję współczesnej Europy, czy szerzej zachodniej demokracji".

Ekipa filmu "Zielona granica" na konferencji prasowej na festiwalu w Wenecji fot. mat. promocyjne

Jakub Popielecki (Filmweb) zauważa: "Kamera Holland wychodzi poza "strefę wyjątkową", nie ogranicza się do perspektywy uchodźców. Reżyserka uruchamia bohatera zbiorowego, otwiera wachlarz postaw i zaczyna cieniować: widzimy mniej lub bardziej radykalny aktywizm, widzimy hipokryzję i wygodnictwo, widzimy okrucieństwo i oportunizm, widzimy wahanie i dylematy".
 
Film walczy o Złotego Lwa. Przed rozpoczęciem pokazu odbyła się konferencja prasowa, na której uczczono ofiary kryzysu migracyjnego minutą ciszy.

Werdykt jury pod przewodnictwem Damiena Chazelle'a zostanie ogłoszony 10 września.

Polska premiera już 22 września.

 

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. 

fot. mat. prom.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk. Na ekranie zobaczymy m.in.: Maję Ostaszewską, Tomasza Włosoka, Piotra Stramowskiego, Agatę Kuleszę i Macieja Stuhra.

Za produkcję odpowiada: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein; koproducenci: Šárka Cimbalová, Maria Blicharska, Damien McDonald, Diana Elbaum, David Ragonig; producenci wykonawczy: Mike Downey, Jeff Field, Emir Külal Haznevi, Daniel Bergman; producentka liniowa: Alicja Jagodzińska-Kałkus.
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2023
Zobacz również
48. FPFF. Cały festiwal w pigułce
Kamera Akcja: Agnieszka Holland i Ewa Puszczyńska wśród gości Festiwalu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll