PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tegoroczna edycja festiwalu, dedykowana Tadeuszowi Konwickiemu, odbędzie się w dniach 25 - 31 października 2013 roku.

W tym roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej będzie się odbywał po obu stronach Wisły: na Pradze i na Muranowie! Oficjalnym kinem festiwalu jest kino Praha, a obok kina pokazy odbędą się także w Muzeum Historii Żydów Polskich, które jest głównym partnerem 11 edycji festiwalu. W programie 5 dni projekcji w kinie i 4 dni w MHŻP, w czasie których pokażemy 35 fabuł i dokumentów prezentowanych i nagradzanych na światowych festiwalach.




Festiwal rozpocznie się 25 października w Kinie Praha przedpremierowym pokazem filmu wybitnej niemieckiej  reżyserski Margarethe von Trotta "Hannah Arendt". W programie kina Praha znalazło się 16 filmów, m.in.: "Ida", "Prawdziwe Bękarty Wojny" - dokument o żołnierzach ze specjalnego oddziału US ARMY , "Mój Przyjaciel Wróg" - film reżysera nagradzanego „Drzewa Cytrynowego”,  "Pięć rozbitych Kamer"  czy "Amy Winehouse: Dzień, W Którym Przyjechała Do Dingle" - dokument z ekskluzywnego koncertu z Amy.  W Muzeum Historii Żydów Polskich projekcje ruszają 27 października przedpremierowym pokazem filmu "Strażnicy" / "The Gateskeepers". Następnie organizatorzy zapowiadają wyprodukowany przez MHŻP film Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej "Ocaleni". Jest to film dokumentalny pokazujący pracę wolontariuszek MHŻP Jadwigi Rytlowej i Janiny Goldhar, które w Izraelu zbierają relacje Ocalonych z Holokaustu. Pokaz odbędzie się z udziałem autorek i jednego z bohaterów filmu. W kolejnych dniach projekcji festiwalowych w muzeum, obok pokazów konkursowych planowane są pokazy specjalne. W programie znalazła retrospektywa filmów laureata "Honorowej Kamery Dawida WJFF 2013" Tadeusza Konwickiego: "Austeria", "Dolina Issy", "Jak daleko stąd, jak blisko".



Tadeusz Konwicki, fot organizatorzy festiwalu

31 października odbędzie się pokaz dokumentu upamiętniającego przypadającą w tym roku rocznicę 70. Powstania w Sobiborze z udziałem reżyserki Lily van den Bergh: "Bunt w Sobiborze" / "Revolt in Sobibor" A w przestr.zeni wystawienniczej MHŻP będzie prezentowana specjalnie przygotowana na otwarcie festiwalu wideoinstalacja stworzona na podstawie należącej do artvideoKOELN kolekcji filmów poświęconej Zagładzie (Shoah Film Collection). Patronat nad kolekcją objął Parlament Europejski.

Ceremonia zamknięcia festiwalu odbędzie się 31 października w Muzeum Historii Żydów Polskich. Filmem zamknięcia festiwalu będzie "Żydowski kardynał". Pokaz będzie jednocześnie polską premierą tego obrazu. Przed projekcją nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie tegorocznych KAMER DAWIDA:  Nagrody Głównej - Kamery Dawida ufundowanej przez Ministra MKiDN dla najlepszego filmu festiwalu w wysokości 15 000 PLN oraz Nagrody Specjalnalnej - Kamery Dawida przyznanej przez Prezesa TVP w wysokości 10 000 PLN.
 


WRÓB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  17.10.2013
Zobacz również
Granty: Diagnoza i digitalizacja społecznych archiwów
[foto] "Wikingowie" w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll