PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Muzyka z serialu "Król", produkcji Canal+, zabrzmi na żywo w Muzeum POLIN. W sobotę, 19 listopada, w Audytorium wystąpi zespół multiinstrumentalistów pod kierownictwem muzycznym kompozytora Atanasa Valkova. Koncert towarzyszy 20. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida".
Ścieżka dźwiękowa serialu "Król" to synergia żydowskich i słowiańskich brzmień wzbogaconych elementami muzyki współczesnej oraz minimalizmem muzyki ilustracyjnej underscore. Oprócz klasycznych instrumentów Atanas Valkov sięga do nowoczesnej elektroniki, brzmień ambientowych oraz technik manipulowania dźwięku – sound designu.

Większość klasycznych i etnicznych instrumentów, takich jak fortepian, cytra, etniczne flety, duduk, cymbały oraz instrumenty perkusyjne i klawiszowe, to ścieżki nagrane osobiście przez kompozytora, który często wykorzystuje eksperymentalne techniki wydobycia dźwięku oraz nowego stroju instrumentów.

Kompozytor w niepowtarzalny sposób operuje melodią, tworząc tematy przewodnie wokół skal muzyki żydowskiej. Główne motywy oparte są na charakterystycznym trytonie, wprowadzanym w kontrapunkcie do obrazu. Zabieg ten nadaje przekazowi głębszy charakter emocjonalny oraz podkreśla wrażenie destrukcji świata bohaterów filmu.

W koncercie wystąpią:

Atanas Valkov – fortepian, cytra, flet tenorowy, instrumenty elektroniczne
Oliwier Andruszczenko – klarnet solowy, klarnet basowy, duduk
Paweł Zalewski – viola da Gamba, gitara elektryczna
Ksawery Wójciński – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja
Atanas Valkov – polski kompozytor pochodzenia bułgarskiego, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Zdobywca głównej nagrody 7. edycji Berlinale Score Competition, był nominowany do European Talent Award w Kolonii. Skomponował muzykę do filmów w reżyserii Tomasza Bagińskiego ("Legendy Polskie", "Ambition’"), Andrzeja Wajdy ("Zwięzła kronika czasu") i Jana P. Matuszyńskiego ("Deep Love", "Ostatnia rodzina", "Niebo").

We współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) Atanas Valkov stworzył album "Ambition" upamiętniający historyczną misję Rosetta oraz lądowanie na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko. Jest twórcą projektu "Transoriental" oraz producentem i kompozytorem platynowego albumu Kayah "Transoriental Orchestra". Był nagrodzony za ścieżkę dźwiękową do serialu "Król", zarówno w głosowaniu jurorów, jak i publiczności, w 2021 roku w konkursie "Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku" w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej. Ostatnie produkcje, do których napisał muzykę to także: "Noamia", "Fighter", "Pułapka", "Miłość jest wszystkim", "Belfer", "BODO", "Alien Rising".

Valkov w oryginalny sposób czerpie z różnych źródeł: folkloru, muzyki elektronicznej, współczesnej oraz jazzu. Odważnie łączy nowe technologie kreowania dźwięku. Swobodnie porusza się w wielu gatunkach muzycznych z zachowaniem własnej inwencji i wypowiedzi twórczej. Jego muzyka to zderzenie muzycznych światów na miarę XXI wieku, doceniana w Polsce oraz na świecie.

Bilety można kupić na stronie Muzeum POLIN.

Pełny program Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej znajduje się tutaj.
LK
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2022
Zobacz również
Przegląd Janusza „Kuby” Morgensterna. Daniel Olbrychski o uniwersalności "Jowity"
Polskie produkcje na festiwalu w Tallinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll