PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 2 – 31 marca 2017 roku w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbędzie się przegląd twórczości Andrzeja Titkowa. Wydarzeniu towarzyszą spotkania z reżyserem oraz wystawa fotosów w foyer kina.
Twórczość
- Z tym outsiderstwem to delikatna sprawa, bo nikt nie chce być outsiderem. Ja też nie chcę. Wiem, że idę własną drogą. To się bierze być może stąd, że czuję się poetą. I to ma duży wpływ na to, jak pracuję w filmie – komentował Titkow w rozmowie z Bartoszem Wróblewskim („Gazeta Wyborcza”, 15.05.2015)

Andrzej Titkow
mówi o sobie, że bycie outsiderem w jakiś sposób zostało mu narzucone, ale dostrzegł w tym wartość – wolność. Jego twórczość nie jest przyporządkowana do żadnego nurtu, idzie własną drogą. W swoich filmach dokumentalnych i  fabularnych przygląda się człowiekowi i opowiada historie przez pryzmat pojedynczych losów. Tworzy duchowe biografie bohaterów, wśród których znajdują się m.in. literaci: Tadeusz Konwicki ("Przechodzień"), Marek Hłasko ("Piękny dwudziestoletni"), Andrzej Bursa ("Z pamięci"), Gustaw Herling-Grudziński („Pamiętnik pisany pod wulkanem”), Igor Newerly ("Z uczty bogów"), Hanna Krall ("Dowody na istnienie Hanny K.") czy muzycy: Jan Borysewicz ("Mniej niż zero"), Martyna Jakubowicz ("W baśniach i na taśmie"), zespół Osjan ("Jam Osjan"). Titkow nie jest wyłącznie reżyserem filmowych portretów ludzi sztuki, także tych związanych z kulturą alternatywną ("Próba wspólnoty", „Droga”), interesuje go przede wszystkim jednostka. W poruszającym „Daj mi to” – dla samego Titkowa najważniejszym filmem w karierze, w którym „niespodziewanie udało się sfilmować Prawdę” – przygląda się uczestnikom psychodramy prowadzonej przez Wojciecha Eichelbergera. Z kolei  w „Wolnym zawodzie” bohaterką uczynił prostytutkę. To twórca wrażliwy na bohatera, jego losy i wewnętrzny świat, tworzący kino kreacyjne, wolne od definicji, osobiste. To także twórca nadal niedoceniany. Przegląd twórczości Andrzeja Titkowa, spotkania z reżyserem i wystawa fotosów w kinie Iluzjon przybliżą postać artysty wszystkim widzom, dla których film to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem.   


Biografia
Andrzej Titkow urodził się w Warszawie 24 marca 1946 roku. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Dyplom oraz tytuł magistra sztuki uzyskał w roku 1972. W kwietniu 2016 roku, w Szkole Filmowej w Łodzi, uzyskał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk filmowych.

Debiutował filmem dokumentalnym „W takim niedużym mieście” (1971). W swoim dorobku ma 80 filmów dokumentalnych, kilka fabularnych filmów telewizyjnych (w tym serial „Układ krążenia”, 1978), film kinowy "Światło odbite" (1989), spektakle teatralne i telewizyjne.

Jako poeta zadebiutował w roku 1963 na łamach tygodnika „Współczesność”. Debiut książkowy w „Almanachu Młodych.  Proza i poezja 1962–1963”. Jest autorem tomów poetyckich „Wstęp do nie napisanego poematu” (1976), „Zapisy, zaklęcia” (1996) oraz „Pieśń pod pieśniami” (2016).

Od 1995 roku prowadzi założone przez siebie Studio Filmowe TAK. Od listopada 2004 roku do lipca 2006 roku sprawował funkcję zastępcy kierownika Redakcji Form Dokumentalnych Programu 1 TVP S.A. W latach 2005–2010 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” w Warszawie. Wykładał na wielu krajowych wyższych uczelniach. Uczestniczył w licznych indywidualnych przeglądach filmowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest laureatem wielu nagród filmowych. W 2013 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Szczegółowy program przeglądu:
http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/798/przechodzien-andrzej-titkow-przeglad-tworczosci.html


AK
Kino Iluzjon
Ostatnia aktualizacja:  7.03.2017
Zobacz również
fot. Kino Iluzjon
Sylwester Chęciński laureatem Orła 2017 za osiągnięcia życia
"Życie rodzinne" i spotkanie z Krzysztofem Zanussim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll