PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Już we wrześniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpoczną się pokazy Filmowego Festiwalu Wolności. W ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości DCF przypomni najważniejsze polskie filmy minionych dekad. Festiwal rozpocznie się 2 września.
Organizatorzy Festiwalu przygotowali ponad 35 pokazów filmowych, z czego większość z nich we wrocławskim kinie DCF, ale projekcje i spotkania zaplanowano także w Jeleniej Górze (kino Lot), Wałbrzychu (kino Apollo), i Legnicy (kino Piast). Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia towarzyszące będzie bezpłatny, dzięki dotacji fundacji KGHM oraz wsparciu zarządu województwa Dolnośląskiego.

- Polska sztuka filmowa od początków swojego istnienia żywo reagowała na otaczającą nas rzeczywistość stając się równocześnie jej komentatorem i współkreatorem. Temat wolności pojawia się w wielu dziełach naszych mistrzów. Warto je przypomnieć i zastanowić się wspólnie, na ile zawarta w nich prawda o Polsce i Polakach, jest nadal aktualna – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, instytucji samorządu województwa dolnośląskiego.

- W naszych kinach pokażemy arcydzieła polskiego kina - zapowiada Katarzyna Majewska, kuratorka festiwalu. Jako instytucja filmowa nie możemy lepiej świętować stulecia odzyskania niepodległości. Zależy nam także na tym, aby nasi widzowie byli współtwórcami naszego festiwalu. Dlatego ogłosiliśmy plebiscyt, w którym Dolnoślązacy wybiorą najlepsze polskie filmy wszech czasów. Te obrazy również zaprezentujemy w DCF i w innych naszych kinach – dodaje Majewska.

Zagłosuj na najlepszy polski film:

Na swoje ulubione filmy można głosować poprzez stronę internetową festiwalu: www.festiwalwolnosci.pl.  Opublikowano na niej listę 105 filmów, które zostały uznane przez ekspertów DCF za najbardziej znaczące w historii polskiej kinematografii. Lista nie ma zamkniętego charakteru. Jeśli pojawią się kolejne dobre propozycje, może zostać rozszerzona. 5 wybranych w plebiscycie filmów zostanie zaprezentowanych w kinach Odry-Film w ramach festiwalu.

- Najstarszym filmem na naszej liście jest "Mocny człowiek" Henryka Szaro z 1927 roku na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego. Z filmów przedwojennych wpisaliśmy na nią jeszcze kilka pozycji, między innymi komedię „Czy Lucyna to dziewczyna” w reżyserii Juliusza Gardana, z powojennych oczywiście „Skarb”, "Zakazane piosenki" i "Ulica graniczna", są wreszcie obrazy największych twórców polskiego kina: Wajdy, Munka, Hasa, Konwickiego, Kieślowskiego, jest kino moralnego niepokoju,  są przedstawiciele najważniejszych nurtów – dodaje Katarzyna Majewska.

"Święto kina"

Filmowy Festiwal Wolności zapewni także okazję do spotkania ze znakomitymi gośćmi - twórcami i znawcami polskiego kina. - Z gośćmi będziemy rozmawiać nie tylko o filmach, które często współtworzyli, ale również o uwarunkowaniach społecznych i politycznych, które towarzyszyły ich powstaniu, o wyzwaniach i problemach, z którymi wówczas byliśmy w Polsce konfrontowani. Oczywistym punktem odniesienia wszystkich naszych festiwalowych działań, będzie nasza obecna sytuacja. Czy potrafimy uczyć się na błędach przeszłości? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć coraz głębsze podziały i odbudować wzajemne zaufanie? - pyta Jarosław Perduta.

- Festiwalowi będą towarzyszyć liczne wydarzenia towarzyszące. Dzięki zaangażowaniu Centrum Technologii Audiowizualnych nasi widzowie będą mieli okazję obejrzeć kostiumy i rekwizyty z wybranych filmów. Z kolei współpraca z Akademią Sztuk Pięknych zaowocuje specjalną wystawą plakatów filmowych tematycznie związanych z ideą festiwalu - dodaje Katarzyna Majewska.

Wybrane filmy dotykają całego spektrum tematów ważnych dla naszej historii i przyszłości, od rozrachunków z naszą przeszłością, przez proste dylematy codziennego życia, po nasz stosunek do takich pojęć i wartości jak wolność, godność człowieka, solidarność, niezależność, tożsamość.
- Nasze instytucje angażują się w obchody stulecia odzyskania niepodległości na różne sposoby. To dla nas wszystkich bardzo ważny jubileusz. Filmowy Festiwal Wolności to doskonała inicjatywa. Także z uwagi na jej charakter – daleki od niepotrzebnego często zadęcia i sztywności. Dla mnie to okazja do powrotu do tytułów, które kształtowały nas i nasze postrzeganie świata w trudnych dla Polski czasach. Zachęcam do skorzystania z tej oferty – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Wrześniowy program festiwalu

Inauguracja festiwalu odbędzie się 2 września o godzinie 18:00. W programie przewidziano dwa pokazy filmowe. Widzowie będą mieli okazję ujrzeć najstarszy zachowany polski film - "Pruską kulturę". Krótka, 8-minutowa produkcja kina niemego o trudnych losach Polaków pod zaborami, której towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Adama Milwiw-Barona. Wieczór zamknie pokaz fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Janusza Zaorskiego pt. "Pokolenia", ukazującego historię współczesnej Polski opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

7 września pokazany zostanie film Andrzeja Wajdy "Popiół i Diament" z 1958 roku, kręcony w plenerach powojennego, mocno jeszcze zniszczonego Wrocławia oraz Trzebnicy. . Klasyka nie tylko polskiego, ale i światowego kina, a także lektura obowiązkowa studentów szkół filmowych. Fenomenalne aktorstwo zwłaszcza Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, których wielka kariera zaczęła się właśnie od tego filmu. Przed projekcją odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Kornackiego.

13 września widzowie DCF zobaczą "Eroicę" - obraz Andrzeja Munka nakręcony w 1957 roku. Film składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu, po raz pierwszy przedstawiono w nim życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny.  Film poprzedzi prelekcja Piotra Czerkawskiego.

20 września odbędzie się pokaz "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Hasa z 1964 roku, nakręcony w schyłkowej fazie "szkoły polskiej". Film zachwyca pomysłowością, niekonwencjonalnością oraz imponuje rozmachem produkcyjnym. Projekcji będzie towarzyszyć wystawa rekwizytów i kostiumów filmowych.

30 września uczestnicy DCF zobaczą "Nadzór" film wrocławskiego reżysera Wiesława Saniewskiego. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz z Ewą Błaszczyk i Teresą Sawicką.

7 września w godzinach 11:00 - 13:00 w kinie DCF odbędzie się specjalny pokaz filmu “Podróż za jeden uśmiech” w reż. Stanisława Jędryki połączony z warsztatami dla dzieci.

Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz plebiscycie na najlepszy film polski można znaleźć na stronie festiwalwolnosci.pl oraz dcf.wroclaw.pl

MP
DCF Wrocław
Ostatnia aktualizacja:  21.08.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Zwycięzcy 6. ZFF "Spotkania z Historią"
Nabór zgłaszeń na Euroshorts 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll