PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W łódzkim Muzeum Kinematografii została otwarta ekspozycja „Eros i film. Namiętność i iluzja kina”.

Miłość była od samego początku głównym paliwem kina. Gdy tylko nowa sztuka wyrosła z okresu kilkuminutowych, prostych „atrakcji”, natychmiast sięgnęła po wielkie historie miłosne. Ekran zaludniły wspaniale heroiny, takie jak Lillian Gish, Pola Negri, Rita Hayworth. Obok nich stanęli wielcy amanci - Ramon Novarro, Rudolph Valentino i dziesiątki innych, uwielbianych przez widzów na całym świecie gwiazd.


Fragment ekspozycji. Fot. Anna Michalska

Na przestrzeni XX wieku w ukazywaniu cielesnej strony miłości zaszły ogromne zmiany. Nasz prapradziadek - podglądacz w ciemnej kinowej sali zjadał wzrokiem lubieżnie obnażoną kobiecą  kostkę. Jego potomek w 1930 roku nie mógł oderwać wzroku od nóg Marleny Dietrich w „Błękitnym aniele”. Tak samo przejęci kinomani oglądali podwiewaną spódnicę Marylin Monroe w „Słomianym wdowcu”, zaś kilkadziesiąt lat później wielkie emocje budziła zmysłowa Kim Basinger w filmie „9 i pół tygodnia”.


Otwarcie wystawy: Barbara Kurowska (zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii) oraz kuratorzy: Piotr Kulesza i Marcin Jaroszewicz. Fot. Anna Michalska

Ekspozycja ukazuje jak przez dziesięciolecia zmieniało się spojrzenie najwybitniejszych twórców światowego kina na tematykę miłości oraz w jaki sposób aktorzy wyrażali to uczucie na ekranie. Pokazuje także przesuwanie granicy tego, co można było pokazać w filmie. Na wystawę składa się ponad 100 eksponatów i wydruków wysokiej jakości, uzupełnionych fragmentami filmowymi. Najbardziej pożądane aktorki i wielkich amantów kina można oglądać na fotosach z obrazów  filmowych skandalistów – Federico Felliniego, Romana Polańskiego, Andrzeja Żuławskiego, Waleriana Borowczyka, Miloša Formana.


Fragment ekspozycji. Fot. Anna Michalska

Inspiracją do stworzenia wystawy były dwie publikacje Marii Kornatowskiej, „Eros i film” oraz „Filmy o miłości”. Podkreśla to Marcin Jaroszewicz, jeden z kuratorów ekspozycji: -Wystawa jest także w swoim zamyśle próbą popularyzacji prac badawczych nieodżałowanej Profesor Marii Kornatowskiej i formą upamiętnienia jej osoby.

Wystawa została dofinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kuratorami są Piotr Kulesza i Marcin Jaroszewicz. Ekspozycję będzie można oglądać w przestrzeniach Muzeum Kinematografii w Łodzi do 6 października 2013 roku.

PortalFilmowy.pl jest patronem medialnym wystawy.







Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Karen Black nie żyje
Gwiazdy rocka w zwiastunie "CBGB"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll