PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na spotkaniu przedstawicieli środowiska twórców filmów animowanych z Bogdanem Zdrojewskim, które odbyło się 24 września, Minister zapowiedział konkretną pomoc finansową - ok. 2 mln zł na realizację filmów dla młodych widzów.

W kolejnym spotkaniu dotyczącym sytuacji polskiego filmu animowanego, kondycji studiów animacji oraz jej obecności w telewizji publicznej uczestniczyli: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Juliusz Braun, Prezes TVP oraz przedstawiciele środowiska filmu animowanego, m.in. Andrzej Jasiewicz, przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Marek Serafiński, przewodniczący Sekcji Filmu Animowanego SFP, Jerzy Kucia, wiceprzewodniczący tej sekcji.


Juliusz Braun, Prezes TVP i Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot. SFP

Dzisiejsza deklaracja Ministra Zdrojewskiego o wpisaniu do programów operacyjnych rozwiązań umożliwiających dofinansowanie produkcji dla dzieci i młodzieży (2 mln zł) jest efektem poprzedniego spotkania środowiska filmu animowanego (12 lipca 2012 roku), licznych deklaracji oraz dramatycznych apeli skierowanych do MKiDN.

Impulsem do zorganizowania lipcowej debaty był nagłośniony przez media apel filmowców: "Środowisko filmowe, a w szczególności, twórcy oraz producenci filmów dla dzieci i młodzieży, wyrażają głębokie zaniepokojenie stanem zarówno produkcji jak i upowszechnienia polskich filmów oraz seriali, w tym animowanych, skierowanych do dzieci i młodzieży (szczególnie w wieku do 15 lat). W Telewizji Polskiej - telewizji publicznej, której podstawowym powołaniem jest misja wobec społeczeństwa, od wielu lat następuje ograniczanie i marginalizowanie pasm przeznaczonych dla dzieci, a w tych, które pozostały jest coraz mniej miejsca na rodzimą produkcję".

Podczas spotkania ustalono, że przeznaczenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pieniędzy w ramach projektów operacyjnych wspierających animację będących częścią programu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży, pozwoli na rozpoczęcie realizacji filmów animowanych przez studia filmowe. Do tej pory stabilnym źródłem finansowania filmów animowanych dla dzieci był Polski Instytut Sztuki Filmowej, przeznaczający na ten cel około 12 mln zł rocznie. Niestety pieniądze z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej mogą stanowić jedynie 50 proc. budżetu filmu. Efekt tego jest taki, że producenci często zwracają przyznane dofinansowanie, bo nie udaje im się zdobyć pozostałych pieniędzy i uruchomić produkcji. Uruchomienie dodatkowych pieniędzy z MKiDN pozwoli filmowcom na realizację projektów.

Minister Zdrojewski wyraził nadzieję na porozumienie między poszczególnymi studiami filmu animowanego w podziale otrzymanych z Ministerstwa pieniędzy, aby umożliwić w przyszłości każdemu składającemu aplikację o dofinansowanie z PISF, otrzymanie potrzebnych funduszy na realizację filmu.

Kolejna kwestia, wokół której toczyła się dyskusja dotyczyła pilnej potrzeby utworzenia kanału tematycznego dla dzieci w telewizji publicznej. Wszyscy zebrani  zgodnie opowiedzieli się  za taką koniecznością. Wtedy też będzie  można rozpocząć edukację dzieci, zachęcić je do oglądania polskich animacji i programów dla nich przeznaczonych (od 1995 roku dzieci nie były przyzwyczajane do oglądania polskich bajek w paśmie dobranockowym). Polskie animacje mają bardzo dobre rekomendacje specjalistów na świecie, tworzone są przez artystów, znakomitych filmowców  i na pewno uda się zachęcić młodych widzów do regularnego oglądania ulubionych bohaterów seriali w kanale tematycznym - zgodnie podkreślali zebrani. Tylko tworzenie długich serii (co najmniej 26 odcinków, obecnie jest ich o połowę mniej)  daje szansę bohaterom  z animacji zaistnieć na trwałe w świadomości dzieci.

Kolejny postulat dotyczył możliwości emisji wyprodukowanych seriali dla dzieci  w telewizji publicznej.  Zebrani pytali Juliusza Brauna o możliwości nabywania przez telewizję licencji i emisji seriali. Prezes TVP podkreślał, że sytuacja finansowana telewizji jest tragiczna, a oglądalność programów dziecięcych ciągle spada i stąd zawężanie pasma skierowanego do dzieci i młodzieży.

Minister Zdrojewski zadeklarował też konkretną pomoc dla Poznańskiego Studio Filmów Animowanych, które ma poważne problemy finansowe.  Spółka jest w upadłości i nie może aplikować o żadne fundusze, np. z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Andrzej Jasiewicz, przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP zwrócił się z prośbą do Prezesa TVP o wyznaczenie konkretnej osoby w telewizji publicznej, która będzie odpowiedzialna za dialog z przedstawicielami środowiska filmu animowanego. Apelował także o wykorzystanie potencjału ośrodków regionalnych TVP do współpracy  przy organizacji np. pokazów filmowych dla dzieci.


SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2012
Zobacz również
Łódź - stypendia dla animatorów kultury i artystów
Ars Independent. Festiwale jako źródło energii kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll