PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W styczniu i lutym polscy artyści będą rywalizować o prestiżowe zagraniczne nagrody filmowe. Agnieszka Holland ma szansę na nominację do Oscara za film "W ciemności", a także na nagrodę Critics' Choice Movie Award. Kompozytor Abel Korzeniowski będzie walczył o Złoty Glob. Szanse na ważne nagrody mają też m.in. twórcy dwóch polskich animacji - filmów "Paths of Hate" i "Magic Piano", oraz operator Janusz Kamiński za zdjęcia do nowego filmu Stevena Spielberga "Czas  wojny".

Dramat "W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - tak zadecydowała w lipcu Komisja Oscarowa, powołana przez ministra kultury  Bogdana Zdrojewskiego. -To film niezwykle poruszający i fantastycznie zrealizowany. Myślę też, że będzie ważnym głosem w dyskusji na temat stosunków polsko-żydowskich. Agnieszka Holland opowiadając tę historię, uniknęła jednostronności, stawania po którejś wybranej stronie. Nie dominuje w tym filmie żadna perspektywa - ani perspektywa polska, ani żydowska, ani niemiecka - mówił przewodniczący Komisji Oscarowej, reżyser Dariusz Gajewski.


"W ciemności", reż. A. Holland,  fot. Kino Świat

"W ciemności" to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta przeobraził się w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w  kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Historię tę w swojej książce "Dziewczynka w zielonym sweterku" opisała ocalała z Holokaustu Krystyna Chiger. Jako kilkulatka, przez 14 miesięcy ukrywała  się ona razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomógł im Leopold Socha.

Oprócz Więckiewicza, w obsadzie filmu Holland są m.in. Agnieszka Grochowska i Kinga Preis. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Do kin w Polsce film trafi 5 stycznia.

Prawa do rozpowszechniania go w Stanach Zjednoczonych nabyła (w lutym) firma Sony Pictures Classics, specjalizująca się w promocji i dystrybucji w USA filmów nieanglojęzycznych. - Sony Classic to najlepszy możliwy dystrybutor amerykański dla filmu obcojęzycznego. Ma ogromne doświadczenie i wielkie osiągnięcia - i w promowaniu filmów do nagrody, i w wynikach box-office -  zwracała uwagę Holland w jednym z wywiadów.

24 stycznia zostaną ogłoszone nominacje do  Oscarów, m.in. w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

W styczniu okaże się również, czy zdobędą nominacje - krótkometrażowe animacje produkcji polskiej: "Paths of Hate" w reżyserii Damiana Nenowa  i "Magic Piano" w reżyserii Martina Clappa. Na początku grudnia amerykańska Akademia Filmowa umieściła je na tzw. krótkiej liście 10 produkcji, które mają szansę na Oscara 2012 w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. W styczniu z krótkiej listy wybranych zostanie kilka  filmów, które otrzymają nominacje do statuetki w tej kategorii.


"Paths of Hate", reż. Damian Nenow, fot. Platige Image

Autor "Paths of Hate" (pol. "Ścieżki nienawiści"), Damian Nenow, jednym z głównych tematów swojej 10-minutowej animacji uczynił walkę. Film pełen jest widowiskowych scen walk lotniczych.  - Nie chciałem, aby "Paths of Hate" był kolejnym klasycznym shortem, przewrotną, ale prostą anegdotą, w której, objazd kamery odkrywa, że świat dookoła okazuje się paczką prażynek. Chodziło mi też o coś więcej niż pokaz możliwości technicznych, sama zabawa, atrakcyjność wizualna.Ta historia, ten film ma coś wykrzyczeć, a nie skomentować, sprowokować do refleksji, zwrócić uwagę, zadać pytanie. Nie analizować. - mówił Damian Nenow w wywiadzie dla Portalu Filmowego.  "Paths of Hate" to produkcja studia Platige Image z Warszawy. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Magic Piano" ("Zaczarowany fortepian") w reżyserii Martina Clappa to z kolei 30-minutowa animacja  lalkowa, zrealizowana w technice stereo 3D. Jest animowaną częścią filmu pełnometrażowego "Latająca maszyna", który można oglądać w polskich kinach. W kinowej "Latającej maszynie" ("The Flying Machine", film dofinansowany przez PISF) supernowoczesną animację połączono ze zdjęciami aktorskimi; przygodowa opowieść jest podróżą śladami najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Krótkometrażowa animacja "Magic Piano" - tak jak cały, szerszy projekt "Latająca maszyna" - jest produkcją polskiej spółki BreakThru Films, z siedzibą w Łodzi, założonej przez producenta  nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i wilka", Hugha Welchmana.


"Magic Piano", reż. Martin Clapp, fot. BreakThru Film

Jeszcze przed ogłoszeniem nominacji do Oscarów - 12 stycznia - wręczone zostaną nagrody Critics' Choice Movie Award, które przyznają amerykańscy i kanadyjscy krytycy, zrzeszeni w organizacji Broadcast Film Critics Association. Nominacje do Critics' Choice Movie Awards, w ramach 17. edycji tych nagród, ogłoszono w połowie grudnia. W kategorii najlepsza produkcja nieanglojęzyczna nominowany został film "W ciemności".

W kategorii najlepsze zdjęcia do nagrody Critics' Choice Movie Award nominowany został z kolei polski operator Janusz Kamiński - za zdjęcia do filmu "Czas wojny" ("War Horse") w reżyserii Stevena Spielberga, którego akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej.

Polska premiera kinowa "Czasu wojny" zapowiadana jest na 13 stycznia. Scenariusz filmu Spielberga powstał na podstawie książki Michaela Morpurgo, wydanej w Wielkiej Brytanii w 1982 r. Inspiracją dla powstania powieści "War Horse" były rozmowy z weteranami I wojny światowej, które odbył pisarz.

Bohater filmu Spielberga, młody Albert, w 1914 roku oswaja i trenuje konia o imieniu Joey. Na skutek przeciwności losu koń i jego opiekun zostają rozdzieleni. Joey trafia na front. Jego wielka odwaga porusza i inspiruje ludzi - żołnierzy z różnych krajów, a także francuskiego farmera i jego  wnuczkę. Joey wciąż jednak tęskni za Albertem, który został w odległej Anglii.


Janusz Kamiński, fot. BuzzFoto/Forum

Inne ważne nagrody w dziedzinie kinematografii, które zostaną wręczone w styczniu, to Złote Globy, przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. W roku 2012 będą miały one 69. edycję. Nominacje w poszczególnych kategoriach ogłoszono w połowie grudnia. Ceremonia wręczenia Złotych Globów odbędzie się 15 stycznia.

W kategorii najlepszy kompozytor nominowany do Złotego Globu jest Polak Abel Korzeniowski, doceniony za muzykę do filmu Madonny "W.E.".Dla urodzonego w 1972 r. w Krakowie Abla Korzeniowskiego jest to już druga nominacja do Złotego  Globu. W 2010 r. był on nominowany do tej nagrody za muzykę do filmu Toma Forda "Samotny mężczyzna", w którym główną rolę grał Colin Firth. Złote Globy to -  obok Oscarów - najważniejsze i
najbardziej cenione nagrody w amerykańskim przemyśle filmowym.


WRÓB
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Nabity kalendarz imprez
Koniec roku z Future Shorts
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll