PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Blisko 200 osób związanych z sektorem filmowym wzięło udział w Forum bez barier, które 27‒29 lutego odbyło się w Centrum Kultury ZAMEK. Było to pierwsze takie wydarzenie w Polsce – poświęcone dostępności w kinie. Zakończyło się ono wręczeniem nagrody dla dystrybutora, którą otrzymał Next Film za dystrybucję filmu „Chłopi” z audiodeskrypcją i napisami.
W Poznaniu zgromadzili się przedstawiciele i przedstawicielki z obszarów produkcji filmowej, dystrybucji kinowej, zarządzania kinami oraz organizatorzy i organizatorki festiwali filmowych. Wzięli udział w licznych wykładach, prezentacjach i warsztatach. Rozmawiano o wyzwaniach i możliwościach podjęcia szeroko zakrojonych działań związanych z dostępnością kina dla osób z różnymi potrzebami. Podczas Gali bez barier zostały wręczone nagroda i zachęty dla dystrybutorów filmowych, ufundowane przez Miasto Poznań i Centrum Kultury ZAMEK.


Cezary Kruszewski (Next Film) odbiera nagrodę, fot. Basia Sinica CK Zamek

Zachęty to dofinansowania na stworzenie audiodeskrypcji i napisów dla osób niesłyszących do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdują się w polskiej dystrybucji. Spośród 10 nadesłanych zgłoszeń, w odpowiedzi na Open Call, komisja w składzie: Maria i Zbigniew Niesiołowscy (przedstawiciele widowni Kina bez barier), Marcin Halicki (Fundacja Mili Ludzie), Joanna Stankiewicz i Jakub Walczyk (Centrum Kultury ZAMEK) wyłoniła 3 beneficjentów. Już wkrótce dostępne będą filmy:  

– „Powoli” w reżyserii Mariji Kavtaradze (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty),

– „Copa 71” w reżyserii Rachel Ramsay i Jamesa Erskine’a (Against Gravity),

 – „Bulion i inne namiętności” w reżyserii Tran Anh Hunga (Gutek Film).

Doceniono również dystrybutora, którego działania przyczyniają się do zwiększania dostępności kina. Nagrodę otrzymał Next Film za dystrybucję filmu „Chłopi” (reż. Hugh i DK Welchamn) z audiodeskrypcją i napisami. Statuetkę, autorstwa artystki Magdaleny Rutkowskiej, z rąk Anny Hryniewieckiej, dyrektorki Centrum Kultury ZAMEK odebrał Cezary Kruszewski, dyrektor dystrybucji w zwycięskiej firmie.

– Burzliwe debaty, żywe dyskusje i zaangażowanie podczas warsztatów dają nam przekonanie, że środowisko filmowe i organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami są zdeterminowane, by czynić kino dostępniejszym. Nagroda i zachęty są dodatkowym impulsem do konsekwentnego działania w tym zakresie. Podczas Forum bez barier wymienialiśmy się doświadczeniami, inspirowaliśmy nawzajem, ale padły też ważne deklaracje dotyczące finansowania i legislacji kina dostępnego – podsumowała Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK.

Cezary Kruszewski (Next Film) odbiera nagrodę z rąk Anny Hryniewieckiej, fot. Basia Sinica CK Zamek

  Forum bez barier zostało zrealizowane w ramach programu Collaborate to Innovate ‒ Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań. Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Kino Pałacowe,  Partnerzy: Fundacja Katarynka,
Fundacja Kultury bez Barier, Stowarzyszenie Kin Studyjnych

WRÓB
CK Zamek w Poznaniu
Ostatnia aktualizacja:  2.03.2024
Zobacz również
Centrum Kultury im. A. Wajdy zaprasza: Wajda mniej znany
Obejrzyj zwiastun nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll