PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 9-12 listopada 2023 Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych – ANIMAFEST GDAŃSK 2023.
Na widzów czekać będą projekcje ponad 100 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych z całego świata, w tym ekranizacje bajek dla najmłodszych oraz pokazy wyłączenie dla dorosłych widzów. Filmy konkursowe podzielone zostały na sześć pasm tematycznych – animacje pełnometrażowe, krótka fabuła, animowany teledysk, eksperyment, filmy dla dzieci oraz „Go Green – Eko Animacje”. Nowością będzie też pasmo specjalne WTF Acid x Fantastic, czyli nocny maraton animowanych filmów grozy. Festiwal odbędzie się w dawnym Kinie Watra oraz w nowym kinie IKM - Instytucie Kultury Miejskiej w Kunszcie Wodnym.

Gdański festiwal animacji to pokazy najświeższych filmów animowanych z całego świata. Na Festiwalu jak co roku obejrzeć będzie można animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która przez powszechność technik komputerowych odchodzi powoli w zapomnienie. Na festiwalu pojawią się pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów.

- W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Festiwalu.

Jedną z najważniejszych sekcji programowych jest konkurs pełnometrażowych animacji, prezentujący filmy kierowane do dorosłego widza. W jego programie znajdzie się m.in. „Syrena” w reżyserii Sepideh Farsi, pochodzącej z Iranu autorki, której animowana produkcja była filmem otwarcia tegorocznej sekcji Panorama festiwalu Berlinale. Postapokaliptyczne kino ekologiczne „Białe plastikowe niebo”, reż. Tibor Bánóczki i Sarolta Szabó, również z festiwalu Berlinale. Pojawią się ponadto pełnometrażowe produkcje z prestiżowego festiwalu filmów animowanych Annecy: japoński horror „Feast of Amrita” w reżyserii Saku Sakamoto oraz baśniowy thriller „Khamsa” algierskiego reżysera, kryjącego się pod pseudonimem „Vynom”, a także prezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes „Pies i Robot” Pablo Bergera.

W sekcji Panorama, prezentującej filmy sezonu 2022/2023, zobaczyć będzie można wyjątkową animację malarską „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchman, polskiego kandydata do Oscara, propozycje dla najmłodszych widzów jak norweska animacja „Titina”, francuskie "Szczęście Mikołajka", polsko-fiński „Pamiętniki Tatusia Muminka” i kierowane wyłącznie do dorosłego widza „Wojny jednorożców”.


Nowością tegorocznego programu będzie również specjalne pasmo Animafest PRO / Industry, w ramach którego odbędą się spotkania, warsztaty i dyskusje z profesjonalistami z branży kina animowanego, kierowane do twórców, ale i pasjonatów tego gatunku filmowego. Na wszystkie spotkania i wydarzenia pasma PRO wstęp jest wolny – dodaje Michał Grubman, Dyrektor Festiwalu.

Festiwal potrwa cztery dni, od 9 do 12 listopada a jego głównym celem jest promocja filmu animowanego, będącego nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza, ale również gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne. Pomysłodawcą Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival, Kino na Szekspirowskim czy Cinematika – Festiwal Muzyki Filmowej i Kina.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Województwa Pomorskiego oraz środków Miasta Gdańska.


"Syrena", Fot. Animafest

Więcej informacji na stronie www.animafest.pl oraz na festiwalowym kanale facebook: https://www.facebook.com/animafestgdansk

WRÓB
Animafest
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2023
Zobacz również
„Jak być kochanym?” i „Moody” na festiwalu PÖFF Shorts w Tallinie
MFF Animator otwiera się na sztuczną inteligencję
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll