PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pytania o przyszłość animacji i branżowe równouprawnienie, poszukiwania ekologicznych rozwiązań i dyskusja o systemie edukacji branżowej – tegoroczna edycja ANIMARKT Stop Motion Forum stawia na debatę o wyzwaniach dla przemysłu animacji na świecie. Nie zabraknie też stałych programowych elementów, jak spotkania biznesowe, warsztaty, masterclassy czy pitchingowe zmagania twórców z 14 krajów. Znamy szczegółowy program październikowego wydarzenia.
ANIMARKT Stop Motion Forum 2023 rozpocznie się 4 października 2023 roku i potrwa pięć dni. Jest to jedyne branżowe wydarzenie na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na łódzkim forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. To tu swój początek mają filmy doceniane przez krytyków i publiczność.

– W tym roku poza stałymi punktami programu, będziemy rozmawiać o przyszłości branży animacji. Wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami forum zastanowimy się, co należy zmienić, żeby przemysł był bardziej przyjazny pracownikom. Stworzyliśmy też grupę specjalistów z całego świata, która będzie szukać nowatorskich rozwiązań zmniejszających negatywny wpływ na środowisko. Wszystko po to, by stale zwiększać nasze możliwości – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, dyrektorka ANIMARKT Stop Motion Forum.

Kwestia równego traktowania i rodzicielstwa pojawi się podczas panelu dyskusyjnego o zmianach, jakie powinny zostać wprowadzone, żeby branża była bardziej przyjazna pracownikom. Wśród rozmówców znajdą się scenarzystka Rita Domonoyi, reżyserka Joanna Kożuch i scenografka Susanna Jerger. Tegoroczną nowością będzie program mentoringowy dla młodych producentek i kierowniczek produkcji, przeznaczony dla uczestniczek z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pięć kobiet pozna zagadnienia związane z organizacją i zarządzaniem produkcją filmową, finansowaniem produkcji filmowej, promocją i dystrybucją filmu oraz zrównoważoną produkcją filmową. Wśród prowadzących znajdą się specjalistki doskonale znane w branży: producentka wykonawcza Katarzyna Gromadzka, producentka kreatywna Maria Motovska, producentka Annemie Degryse, producentka Kamila Dohnalova i specjalistka od zielonej produkcji Birgit Heidsiek.


fot. Animarkt

Powołana przez MOMAKIN „zielona grupa”, składająca się z osób zajmujących się budową lalek czy elementów scenografii, spotka się przy okrągłym stole by omówić i wypróbować nowe rozwiązania materiałowe, jak np. materiał z sosny. W spotkaniach wezmą udział cenione w branży osoby, jak lalkarka Sonia Iglesias Rey, reżyserka Debora Mendes, kierowniczka artystyczna Francesca Maxwell, reżyserka Ru Kuwahata. Temat green filmingu to także panel dyskusyjny poświęcony przygotowanemu przez MOMAKIN green guide, który zbiera zalecenia dotyczące zielonej produkcji. W panelu wezmą udział Birgit Heidsiek, Kike Ortega, Margarita Miel Paredes, czy Sonia Iglesias.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, że branża animacji oddziałuje na środowisko. Chcąc temu zapobiec, sprawdzamy alternatywne rozwiązania dla dotychczasowych działań. Szukamy materiałów, która mogą zastąpić obecne, a jednocześnie będą neutralne dla otoczenia. Bardzo się cieszymy, że do pracy nad zielonym podręcznikiem i okrągłego stołu udało nam się zaprosić osoby, które w swojej zawodowej codzienności szukają nowatorskich, ekologicznych rozwiązań - mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka ANIMARKT Stop Motion Forum.

Równie ciekawie zapowiada się konferencja poświęcona edukacji branżowej, podczas której uczestnicy skonfrontują ze sobą różne sposoby kształcenia w zakresie animacji w Polsce i na świecie.

Jak zwykle w programie nie zabraknie intensywnych, kilkudniowych warsztatów. Pierwszy poświęcony animacji postaci poprowadzi Kim Keukeleire, która współpracowała z Wesem Andersonem przy jego filmie „Fantastyczny Pan Lis”. Była też starszym animatorem przy „Guillermo Del Torro: Pinokio”. Drugi, o roli producenta liniowego w produkcji animacji poklatkowej, poprowadzi Angela Poschet – wielokrotnie nagradzana producentka liniowa i konsultantka, znana z „Wyspy Psów” Wesa Andersona i nominowanej do Oscara „Frankenweenie” Tima Burtona.

Równie ciekawie zapowiada się seria masteclassów. Ru Kuwahata – reżyserka i współtwórczyni nominowanego do Oscara filmu “Negative Space” – opowie o pracy nad swoim najnowszym filmem, a jednocześnie pierwszym pełnometrażowym projektem, w którym łączy technikę stop motion z cyfrową. Piotr Matysiak, doświadczony operator filmowy, wyjaśni jaki artystyczny potencjał tkwi w stereoskopii. A Miel-Margarita Paredes, twórczyni lalek, specjalizująca się w budowaniu konstrukcji animacyjnych, opowie o sztuce tworzenia lalek.

Szansą zaprezentowania osiągnięć będą Career Days, czyli krótkie 15-minutowe spotkania z przedstawicielami pięciu studiów i znalezienia pracy przy projektach stop motion. Rozmowy z wybranymi twórcami przeprowadzą przedstawiciele uznanych studiów: holenderskiego 5 A.M. Studios, szwedzkiego Apparat AP, amerykańskiej LAIKA, hiszpańskiego Pangur Animation czy brytyjskiego Passion Picture.

Niezmiennie najważniejszym punktem programu, na który wszyscy czekają, jest sekcja konkursowa forum. W pitchingowych zmaganiach weźmie udział 20 projektów: z Niemiec, Francji, Brazylii czy Meksyku, których twórcy powalczą o nagrody przybliżające do realizacji swojego filmu. Organizatorzy podkreślają, że tegoroczne projekty są bardzo ciekawe i różnorodne, a wybór tych najlepszych będzie wyjątkowo trudny.

Szczegółowy program siódmej edycji wydarzenia można znaleźć na stronie wydarzenia: www.animarkt.pl. Udział w najnowszej edycji wynosi 45 euro oraz 30 euro dla studentów.

ANIMARKT Stop Motion Forum odbędzie się między 4 a 8 2023 roku października w Łodzi.

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

___

Organizatorem wydarzenia jest MOMAKIN, który łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w projektach w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich powstawania: od planowania i finansowania po promocję i dystrybucję.
WRÓB
Animarkt
Ostatnia aktualizacja:  28.09.2023
Zobacz również
Gdynia Dzieciom. Odradza się polski film dla młodej widowni!
Nabór na Cinemaforum - do 6 października!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll