PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
29 stycznia w kinie Kultura odbył się pokaz filmu "Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. W spotkaniu, oprócz duetu reżyserskiego, udział wzięli Kamila Urzędowska i Robert Gulaczyk. Rozmowę prowadziła Grażyna Torbicka. Organizatorem cyklu odbywającego się co miesiąc jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

fot. Mateusz Grochocki East News/SFP


ZOBACZ NAGRANIE SPOTKANIA


"Chłopi" - podobnie, jak poprzednia produkcja Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana, "Twój Vincent" - zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej. Twórcy w rozmowie z Grażyną Torbicką zdradzili, dlaczego zainteresowała ich książka Władysława Reymonta. - Malarskość tej powieści wydała się nam naturalną zachętą - mówiła DK Welchman. - Te długie pasaże aż kusiły, aby je przełożyć na skrótowy język animacji. Chcieliśmy wtedy jeszcze kontynuować tę technikę, którą wymyśliliśmy przy „Twoim Vincencie”, ale w innej tematyce i w innym stylu. Hugh powiedział, że jeszcze nigdy nie czytał powieści, która z taką malarskością i wielowymiarowością pokazywałaby wieś z XIX wieku, zarówno w zakresie postaci, jak i języka - komentowała reżyserka. Główną inspirację stanowiło malarstwo okresu Młodej Polski, m.in. Chełmońskiego, Ruszczyca, Wyczółkowskiego i Malczewskiego.

Robert Gulaczyk, wcielający się w rolę Antka Boryny, przypomniał, że praca nad "Chłopami" wyglądała tak, że najpierw powstał standardowy, aktorski film. Następnie cała historia została namalowana. - To był długi, skomplikowany proces. Nasza robota została wykonana dokładnie tak samo, jak się kręci normalny film fabularny. Jedyna różnica była taka, że kręciliśmy większość w studio. Drugie plany u nas często były zielonym tłem- stwierdził.

***

"Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów to najnowsza adaptacja powieści Władysława  Reymonta. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. W sercu fabuły „Chłopów” znajdą się kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.


"Chłopi" zdobyli m.in. Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni w 2023 roku. Film był polskim kandydatem do Oscara. W polskich kinach obejrzało go 1,8 mln widzów.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2024
Zobacz również
Rozpoczyna się nabór filmów na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Stowarzyszenie Filmowców Polskich gra dla WOŚP!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll