Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
29 stycznia w kinie Kultura odbył się pokaz filmu "Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. W spotkaniu, oprócz duetu reżyserskiego, udział wzięli Kamila Urzędowska i Robert Gulaczyk. Rozmowę prowadziła Grażyna Torbicka. Organizatorem cyklu odbywającego się co miesiąc jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
fot. Mateusz Grochocki East News/SFP
ZOBACZ NAGRANIE SPOTKANIA
"Chłopi" - podobnie, jak poprzednia produkcja Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana, "Twój Vincent" - zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej. Twórcy w rozmowie z Grażyną Torbicką zdradzili, dlaczego zainteresowała ich książka Władysława Reymonta. - Malarskość tej powieści wydała się nam naturalną zachętą - mówiła DK Welchman. - Te długie pasaże aż kusiły, aby je przełożyć na skrótowy język animacji. Chcieliśmy wtedy jeszcze kontynuować tę technikę, którą wymyśliliśmy przy „Twoim Vincencie”, ale w innej tematyce i w innym stylu. Hugh powiedział, że jeszcze nigdy nie czytał powieści, która z taką malarskością i wielowymiarowością pokazywałaby wieś z XIX wieku, zarówno w zakresie postaci, jak i języka - komentowała reżyserka. Główną inspirację stanowiło malarstwo okresu Młodej Polski, m.in. Chełmońskiego, Ruszczyca, Wyczółkowskiego i Malczewskiego.
Robert Gulaczyk, wcielający się w rolę Antka Boryny, przypomniał, że
praca nad "Chłopami" wyglądała tak, że najpierw powstał
standardowy, aktorski film. Następnie cała historia została namalowana. -
To był długi, skomplikowany proces. Nasza robota została wykonana dokładnie tak samo, jak się kręci normalny
film fabularny. Jedyna różnica była taka, że kręciliśmy większość w
studio. Drugie plany u nas często były zielonym tłem- stwierdził.
***
"Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów to najnowsza adaptacja powieści Władysława Reymonta. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. W sercu fabuły „Chłopów” znajdą się kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
"Chłopi" zdobyli m.in. Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni w 2023 roku. Film był polskim kandydatem do Oscara. W polskich kinach obejrzało go 1,8 mln widzów.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja: 2.02.2024
Rozpoczyna się nabór filmów na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Stowarzyszenie Filmowców Polskich gra dla WOŚP!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025