PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.12.2020
W dniach 27-30 grudnia 2020 Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach szóstej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych oraz spotkania z gośćmi. W tym roku ze względu na pandemię wszystkie wydarzenia odbędą się online.
Chociaż wszystkie najważniejsze punkty programu odbędą się w dniach 27-30 grudnia, to widzowie festiwalu już od 21 grudnia mogą uczestniczyć w przedfestiwalowej rozbiegówce, czyli pokazach konkursu krótkich metraży. Natomiast późną wiosną 2021 organizatorzy festiwalu planują pokazy w przestrzeniach plenerowych Gdańska, w momencie kiedy zostanie przywrócona możliwość działalności kin, w tym kin plenerowych i samochodowych.

Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. filmów z całego świata z czego komisja selekcyjna wybrała aż 80 tytułów. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo a najlepsze z nich wybierze publiczność, głosując po każdym bloków konkursowym.

Nowością tegorocznego festiwalu jest ponadto konkurs pełnometrażowych animacji, w którym w tym roku zaprezentowane zostaną cztery filmy, z których aż trzy będą miały swoje premiery. Holenderska „Lekcja czasu” reż. Joost van den Bosch, brazylijski „Czerwony manuskrypt” reż. Nelson Botter Jr, węgierski „Boxi i zagubiony skarb” reż. Béla Klingl a także wyświetlany przez krótką chwilę w kinach rumuńsko-francuska „Marona – psia opowieść” reż. Anca Damian.

W programie festiwalu znalazły się również pokazy specjalne filmów przedpremierowych. Pierwszy z nich to pokaz wyjątkowej animacji, która powstawała przez 14 lat "Zabij to i wyjedź z tego miasta" uznanego animatora Mariusza Wilczyńskiego. Film wygrał kilkanaście dni temu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jako pierwsza w historii tego festiwalu pełnometrażowa animacja, a światową premierę miał na festiwalu w Berlinie. Ilość biletów na ten pokaz jest ograniczona. Drugim pokazem specjalnym Festiwalu będzie wyróżniona na zeszłorocznym festiwalu Annecy francuska „Podróż księcia” w reż. Jean-François Laguionie i Xaviera Picarda. Jean-François Laguionie, laureat Złotej Palmy w Cannes w 1978 roku jest również autorem prezentowanej w sekcji Panorama pełnometrażowej animacji „Luise nad morzem”.

Poza wspomnianym wyżej filmem, tegoroczną festiwalową selekcję Panorama, w której widzowie będą mogli ponownie obejrzeć najlepsze autorskie animacje pełnometrażowe z poprzednich edycji festiwalu, reprezentują: „Czerwony żółw” Michaela Dudoka de Wita, „Dziewczyna bez rąk” Sébastiena Laudenbacha oraz „Mirai” Momoru Hosody.

Dla najmłodszych widzów, poza pokazami przygotowano jak zawsze warsztaty animacji. W tym roku również w wersji online we współpracy z organizatorami projektu NiemeNieme.pl. Dzieci wraz z rodzicami m.in. nauczą się jak zrobić prostą animację poklatkową w domu.

W ramach festiwalu odbędą się również spotkania online z twórcami: Mariuszem Wilczyńskim, twórcą filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta", Ancą Damian, autorką „Marona – psia opowieść” oraz twórcami powstającej animowanej ekranizacji „Chłopów” reżyserką Dorotą Kobielą, producentem Seanem Bobbittem oraz autorem muzyki Łukaszem L.U.C. Rostkowskim.

Więcej informacji: www.animafest.pl oraz: facebook.com/animafestgdansk

JB
Animafest
Ostatnia aktualizacja:  23.12.2020
Zobacz również
Poznajcie niezwykły fabularyzowany dokument "Obłoki śmierci-Bolimów 1915"
Beata Poźniak laureatką prestiżowych Voice Arts Awards
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll