PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Żona mnie poprosiła, żebym zrobił kiedyś film, który mogłaby obejrzeć moja córka. Film wraca do czasu wynalezienia kina i do momentu, kiedy zobaczyłem, że obrazy mogą być ruchome –  mówił o swoim ostatnim dziele Martin Scorsese na spotkaniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 Martin Scorsese, fot. Kuźnia zdjęć / SFP

Martin Scorsese przybył na uroczysty pokaz swojego najnowszego filmu „Hugo i jego  wynalazek” zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w warszawskim kinie Kultura 8. grudnia 2011 roku. Podziękował Andrzejowi  Wajdzie i Stowarzyszeniu za ideę zorganizowania spotkania w Polsce. Przyznał, że na jego twórczość wpływ miało kino europejskie, a w szczególności polskie. Mówił o tym, że europejskie filmy były źródłem jego inspiracji. - Zarówno włoskie, jak i rosyjskie czy francuskie. Ale to kino polskie pokazało mi sposób opowiadania, którego nigdy nie podejrzewałem. To było jak szok. W pewnym momencie zorientowałem się, że kiedy chcę przekazać coś aktorom albo operatorom, pokazuję im polskie filmy z lat 50. Wymienił twórczość obecnego na spotkaniu Andrzeja Wajdy, ale też Krzysztofa Kieślowskiego, wspominał, że ostatnio widział film Andrzeja Munka.  – W Hollywood pokazywaliśmy filmy pana Andrzeja Wajdy agentom i producentom. Oni  takich filmów nigdy wcześniej nie widzieli.
 

Martin Scorsese i Jacek Bromski, fot. Kuźnia zdjęć / SFP

Zapowiedział pokaz swojego filmu "Hugo i jego wynalazek", który został po raz pierwszy zaprezentowany polskiej widowni. – Film ten nie ma wiele wspólnego z klipami, które zobaczyliście na początku (z poprzednich filmów Scorsese – przyp. red), ma za to wiele wspólnego z rzeczami, które zdarzyły się w moim życiu w ostatnich latach, włączając w to fakt pojawienia się na świecie mojej 12-letniej obecnie córki. Moja żona mnie prosiła, żebym zrobił kiedyś film, który i ona mogłaby  obejrzeć. Film wraca do czasu wynalezienia kina oraz do momentu, kiedy zobaczyłem, że obrazy mogą być ruchome i tworzyć wyjątkowe światy w naszych umysłach. Miałem przywilej uczestniczyć (ponownie) w tym świecie przez ostatnie 12 lat i zobaczyć, jak ten świat otwiera się w umysłach dzieci. Spowodowało to, że zobaczyłem rzeczy z ich punktu widzenia.


Martin Scorsese i Andrzej Wajda, fot. Kuźnia zdjęć / SFP

Film został zrealizowany w technice trójwymiarowej, która reżyserowi podoba się od lat. Martin Scorsese wspomniał swoich współpracowników, operatora Roberta Richardsona, twórcę efektów specjalnych Roberta Legato, scenografa Dante Ferrettii i montażystkę Thelmę Schoonmaker. – Próbowaliśmy zrobić w 3D coś więcej, niż dotychczas państwo widzieli. Nie wiem, czy się udało, w każdym razie film skończyliśmy – zażartował na koniec.

Pod koniec spotkania z reżyserem prezes SFP Jacek Bromski wręczył gościowi kolekcję polskich plakatów do jego filmów, jeszcze z czasów komunistycznych. – Wówczas plakaty filmowe były niekomercyjne i wygrywały wszystkie konkursy – wyjaśnił Jacek Bromski. Scorsese przyznał, że zbiera plakaty filmowe od 1968 roku.


Martin Scorsese i Jacek Bromski, fot. Kuba Kiljan / SFP

Martin Scorsese przybył do Warszawy z prywatną wizytą na zaproszenie SFP. 9. grudnia w Łodzi odbierze dyplom honoris causa łódzkiej Szkoły Filmowej.
 
Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest również organizatorem przeglądu filmów reżysera. Po edycji warszawskiej, od dzisiaj do 11. grudnia filmy wielkiego Marty'ego można oglądać w łódzkim kinie Polonia. W programie znalazło się 12 tytułów - od starszych, ale najbardziej znanych  po najnowsze produkcje. Przegląd daje rzadką okazję, aby obejrzeć dokumenty muzyczne.  „Bob Dylan - Bez stałego adresu” to podróż przez życie i karierę wybitnego muzyka naszych czasów z wieloma niepublikowanymi materiałami. Podczas przeglądu po raz pierwszy w Polsce obejrzeć można muzyczny dokument o George’u Harrisonie – członku legendarnej  grupy The Beatles oraz znany już polskim widzom „Rolling Stones – W blasku świateł”.

Martin Scorsese osobiście zaangażowany był w wybór filmów.  W Polonii zaprezentowane zostaną: "Ulice nędzy", "Gangi Nowego Jorku", "Alicja już tu nie mieszka", "Infiltracja","Taksówkarz", "Aviator", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Kundun - życie Dalajlamy", "Po godzinach".  Więcej szczegółów na http://www.kinopolonia.com.pl

Katarzyna Skorupska
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  1.01.2012
Zobacz również
Weekend świeżo animowany
Festiwal Filmu Filozoficznego - pierwsza relacja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll