PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki po raz drugi przyznano nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kompozytor Zygmunt Krauze został nagrodzony Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku. Nagrodą za muzyczne wydarzenie roku uhonorowano koncerty Krzysztofa Pendereckiego, Jonny'ego Greenwooda i Aphexa Twina, nagrodą honorową - Wojciecha Kilara.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda ustanowiona przez Instytut Muzyki i Tańca. Instytucję powołał minister kultury 1 października 2010 r., jej celem jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.


Wojciech Kilar/ fot. AKPA

Wojciech Kilar jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych., autorem muzyki do wielu słynnych filmów, m.in. "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Trędowatej" Jerzego Hoffmana, "Pianisty" Romana Polańskiego, "Drakuli" Francisa Forda Coppoli.

Zygmunt Krauze, polski kompozytor muzyki współczesnej i pianista, jest autorem kilkudziesięciu dzieł solowych, kameralnych i symfonicznych. W tym roku jego opera "Polieukt" otrzymała nagrodę Związku Krytyków Francuskich za najlepszą kreację sezonu 2011/2012. Sztuka na motywach tragedii Pierre'a Corneille'a powstała na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej.

Krzysztof Penderecki, Jonny Greenwood, Aphex Twin, Marek Moś i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO wystąpili razem we Wrocławiu na dwóch koncertach podczas Europejskiego Kongresu Kultury we wrześniu 2011 r., które zrealizowano w ramach projektów Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W marcu nakładem wytwórni Nonesuch Record ukazała się płyta z utworami prezentowanymi podczas wrocławskiego kongresu - dwu kompozycji Pendereckiego i wariacji na ich temat autorstwa Greenwooda.

Laureatom wręczono statuetki wykonane przez rzeźbiarza prof. Adama Myjaka, zwycięzcy otrzymali także nagrody finansowe ufundowane przez instytucje muzyczne.

Podczas gali prezentowana była polska muzyka filmowa. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili m.in. pianista Janusz Olejniczak, wokalistka Marta Florek i perkusista Michał Miśkiewicz. Soliści w towarzystwie Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza wykonali kompozycje Kilara: temat z filmu "Pianista" w reż. Romana Polańskiego (2002), epilog z filmu "Portret damy" w reż. Jane Campion (1996), pieśń "Szepty i łzy", fragment poloneza z filmu "Pan Tadeusz" w reż. Andrzeja Wajdy (1999) oraz I Koncert fortepianowy.

GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2012
Zobacz również
Festiwal Filmów Optymistycznych wkrótce w Rzeszowie
Oscary 2013: Berliński zwycięzca z Urugwaju
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll