PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.09.2012
Szósta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który rozpocznie się w Warszawie już za miesiąc – 24 października – nie zawiedzie fanów kina gatunkowego. W programie m. in. jeden z podstawowych azjatyckich towarów eksportowych: kino grozy.
 
Podczas nocnych seansów widzowie Pięciu Smaków obejrzą najnowszy film tajskiego reżysera  Sopona Sukdapisita, współautora scenariuszy takich hitów kina grozy jak "Alone" (2007) i "Shutter – Widmo" (2008). "Laddaland" (2011) to, obsypana nagrodami tajskiego przemysłu filmowego (między innymi za „najlepszy film roku"), historia rodziny, która wprowadzając się do luksusowego domu, rozpoczyna nowe – w zamyśle: szczęśliwe - życie. Jednak okolica, w której zamieszkują okazuje się być nawiedzona... Taki scenariusz doskonale znany jest każdemu kinowemu widzowi. Spodziewane duchy szybko pojawiają się na ekranie, jednak to nie one są w filmie Sukdapisita najważniejsze. "Laddaland", w którym – jak trafnie zauważył magazyn The Hollywood Reporter: „pobrzmiewają echa "Lśnienia" Stanley'a Kubricka" - to przede wszystkim opowieść o ambicji, potrzebie spełnienia oczekiwań i braku porozumienia, które, splecione z codziennymi problemami związanymi z finansami i utratą pracy, powodują narastającą frustrację i napięcie, którego wybuch musi być tragiczny w skutkach.

"Laddaland", fot. Materiały prasowe
 

"Seru" (2011) to film autorstwa, powstałej specjalnie dla tego tytułu spółki: Woo Ming Jina – gwiazdy malezyskiego kina artystycznego, bohatera retrospektywy tegorocznych Pięciu Smaków – i Pierre'a Andre  – popularnego aktora, reżysera, scenarzysty. Owocem współpracy tego niezwykłego tandemu jest horror typu slasher, nakręcony w konwencji mockumentu, w którym krytycy, nie bez przyczyny, odnaleźli inspirację hiszpańskim przebojem "Rec " z 2007 roku w reżyserii Jaume Balagueroi  Paco Plazy. Film opowiada o losach ekipy horroru, kręconego w odludnym zakątku dżungli. W pewnym momencie dwie członkinie zespołu ulegają atakom histerii, w wyniku których zmieniają się w krwiożercze morderczynie... Dla Woo Ming Jina, którego specjalnością są autorskie, kontemplacyjne, przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców filmy, "Seru" wpisujące się w nurt kina popularnego, jest obrazem niezwykłym, stworzonym po to aby, jak mówi reżyser: „podzielić się nim z przyjaciółmi". Ponieważ nawet tworząc kino popularne chce być wierny sobie, "Seru" jest jednym z tych obrazów, w których Woo Ming Jin „poszedł na całość". Przy realizacji bawił się tak dobrze, że zdecydował się zagranie jednej z ról.
 

"Seru", fot. mat. prasowe

Wisienką na torcie seansów grozy będzie, prezentowany również w konkursowej sekcji Nowe Kino Azji, nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji: "Kotoko" (2011) Shin'yi Tsukamoto  – kultowego, nazywanego „azjatyckim Cronenbergiem" reżysera, aktora, scenarzysty, często autora zdjęć i montażu oraz producenta własnych filmów. Sławę przyniósł mu, odwołujący się do estetyki wspomnianego już Davida Cronenberga  i anime, surrealistyczny "Tetsuo - człowiek z żelaza" z 1989 roku. Kolejne części cyklu "Tetsuo", zrealizowany w 1995 roku, nominowany do Złotego Lamparta w Locarno, Tokyo Fist" czy Vital" (2004) potwierdziły klasę twórcy. Najnowszy obraz Tsukamoto - "Kotoko" - to brutalna, niekiedy paradoksalnie balansująca na granicy groteski, opowieść o pogrążonej w szaleństwie i autodestrukcji kobiecie, która pomimo zmagań z wizjami chorego umysłu usiłuje być matką i kochanką. Tsukamoto zabiera widzów w głąb ogarniętej paranoją psychiki bohaterki, tworząc obraz, w którym trudno odróżnić subiektywny punkt widzenia chorej kobiety od obiektywnej narracji. W roli głównej zadebiutowała popularna folkowa piosenkarka – Cocco, która jest również współautorką scenariusza. W filmie widzowie zobaczą również samego Tsukamoto.

"Kotoko", fot. Materiały prasowe

Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 24-30 października 2012 w kinach Muranów i Praha. Organizatorem jest Fundacja Sztuki Arteria. Festiwal powstaje przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej i Instytutu Lecha Wałęsy.
Patronami medialnymi festiwalu są: Stopklatka, TVP2, TVP Kultura, Trójka – Polskie Radio, Dziennik Gazeta Prawna, portalfilmowy.pl, KINO, Ekrany, Filmaster, Projektor Kulturalny, empik.com, Traveler, Globtroter.pl, Peron4, stosunkimiedzynarodowe.pl.

Ostatnia aktualizacja:  13.09.2012
Zobacz również
Ryzyko niejedno ma imię
Cristian Mungiu sięgnie po Oscara?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll