PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki. Przygotowując program kolejnych edycji, staramy się uważnie przyglądać najbardziej aktualnym zagadnieniom społecznym na świecie. Arabska Wiosna Ludów, Chaos, Uchodźcy, Siła kobiety – na te tematy rozmawialiśmy podczas festiwalu w poprzednich latach.
W 2018 roku na Transatlantyku chcemy przyjrzeć się temu, czym dzisiaj jest niepodległość czy suwerenność państwa. W kinie też nie ma chyba ważniejszej wartości niż “Niepodległość”, oraz jej siostry: niezależność i wolność artystyczna. Gdy filmowiec bierze kamerę do ręki, musi mieć pewność, że jedyne ograniczenia, jakie ma przed sobą, to ograniczenia własnej wyobraźni. I że to z nimi ma walczyć.

Niepodległość intelektualna i artystyczna dała kinu jego najpiękniejsze filmy, od niepokojących wizji Fritza Langa czy Stanleya Kubricka, prowokacje intelektualne Grzegorza Królikiewicza, Larsa von Triera i Luisa Buñuela, po eksperymenty twórców francuskiej Nowej Fali. Bycie wolnym od wielkich budżetów dało początek ruchowi kina niezależnego, a reżyserzy tacy jak Jim Jarmusch, Steven Soderbergh czy Paul Thomas Anderson do dziś są wzorem dla początkujących twórców.

W programie filmowym 8. edycji festiwalu Transatlantyk przyjrzymy się elementom związanym z niepodległością, trzy pierwsze z nich opisaliśmy hasłami: “Ja”, “Bunt” i “Ojczyzna”.

W sekcji “Historie Kina: Ja” pokażemy takie filmy jak “Tureckie owoce” Paula Verhoevena, “Orlando” Sally Potter, czy “Konformista” Bernardo Bertolucci’ego. Tematem, który łączy tytuły w tej sekcji, jest wolność w wymiarze indywidualnym, intymnym i prawo do życia na własnych zasadach - czyli “Ja”. Reżyserzy przy okazji zadają pytanie, jaką cenę trzeba za taką niezależność zapłacić.

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego programu będzie retrospektywa Andrzeja Barańskiego. Jego niezwykłe, skromne i poetyckie filmy zadają jedno z najważniejszych pytań mobilnej współczesności: pytanie o dom. Miejsce, które kształtuje charakter i wpaja wartości; miejsce, o które warto walczyć i które na zawsze pozostanie punktem odniesienia. Innymi słowy: “Ojczyzna”, będąca kolejnym hasłem przewodnim tegorocznego programu filmowego.

We współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk przygotuje sekcję kina plenerowego, w której pokażemy tytuły związane z hasłem “Bunt”. Będą to najbardziej zbuntowane, prowokujące intelektualną debatę tytuły. Dzięki nim zastanowimy się, co dają nam ramy państwa, struktury i konwencje, oraz jakie konsekwencje niesie za sobą wyzwolenie się z nich. Kamera spojrzy też tam, skąd zwykle odwracamy wzrok.

Poczuj wolność okiem kamery - patrz w przyszłość - pod takim hasłem Instytut Adama Mickiewicza/Culture.pl oraz Transatlantyk Festival ogłaszają II edycję międzynarodowego konkursu na film krótkometrażowy. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje europejskie, organizatorzy proponują młodym twórcom filmowe spojrzenie do przodu. "Wolność" może stać się pomostem między tradycją, teraźniejszością a przyszłością; drogą do kreowania i realizacji marzeń. Chcemy, aby o tym właśnie opowiedzieli w tym roku młodzi filmowcy z całego świata.

AK
Transatlantyk
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2018
Zobacz również
Polski scenarzysta, współautor "Watahy", stworzył serial dla niemieckiej telewizji
Pitchingi na POZNAŃ ID - EUROPEAN SHORT PITCH
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll