PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po raz ostatni relacjonujemy propozycje dystrybutorów, jakie zostały zaprezentowane podczas Forum Wokół Kina w połowie grudnia. Tym razem - oferta dystrybutorów arthousowych.
Ofertę Aurora Films prezentowali Agnieszka Zając i Maciej Zabojszcz Już w długi weekend Aurora Films zaprasza na pokaz słynnej "Benedetty" Paula Verhovena z  Virginie Efira i Charlotte Rampling w rolach głównych. To oparta na prawdziwych wydarzeniach z końca XVII wieku historia największej skandalistki Kościoła katolickiego, siostry Benedetty Carlini. 28 stycznia 2022 roku na ekrany kin trafi poruszający film François Ozona "Wszystko poszło dobrze".  Reżyser sięga po formułę dramatu z elementami ironicznego humoru, by opowiedzieć o rodzinnych relacjach, siostrzanej więzi i wadze podejmowanych decyzji, które interesują go dużo bardziej niż moralny wymiar zagadnienia, jakim jest eutanazja. W rolach głównych Sophie Marceau, André Dussollier i ponownie - Charlotte Rampling.  Odkrycie tegorocznego MFF w Cannes. "Zakochana Anais" (18.02), pełnometrażowy debiut francuskiej reżyserki Charline Bourgeois-Tacquet to zmysłowa, pięknie sfotografowana historia to opowieść o poszukiwaniu tożsamości, odkrywaniu siebie i pokonywaniu własnych ograniczeń. 18 marca wchodzi do kin "Historia mojej żony" Ildikó Enyedi - adaptacja głośnej powieści Milána Füstam, stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę. W głównej roli - Léa Seydoux.

Maciej Zabojszcz, fot. Anna Rezulak GCF

Bogaty program zasłużonego dystrybutora kina artystycznych - Gutek Film -  zaprezentowały Marzena Zboina i Magdalena Marczyk. Z pewnością należy wybrać się na islandzki "Lamb" – nastrojowy debiut Vladimira Johannssona, hit festiwalu w Cannes, ostatnio  wyróżniony na gali Europejskich Nagród Filmowych. A na dodatek - koprodukcja z Polską! Film wszedł do kin w Sylwestra. "C’mon C’mon" (21.01) to wielki powrót Mike'a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów", a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który w „C'mon C'mon" zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Film wygrał Camerimage i to podwójnie - oprócz Złotej Żaby przygarnął też Nagrodę Publiczności. Najnowszy film Pedra Almodóvara "Matki równoległe" z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stylowa love-story, która biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu. Film znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes, w Polsce wejdzie na ekrany w marcu. "Drive my car" to mistrzowska adaptacja prozy Murakamiego w reżyserii Ryûsuke Hamaguchiego, który z impetem wkroczył do grona najważniejszych twórców światowego kina.  Ważnym wydarzeniem będzie zapewne wielki powrót irańskiego mistrza Asghara Farhadiego. W nagrodzonym Złotą Palmą i nominowanym do Złotych Globów "Bohaterze"  Farhadi precyzyjnie tka wielowarstwową przypowieść o człowieku, który stara się postępować według reguł, lecz zamiast zrozumienia napotyka na swojej drodze niechęć i zazdrość. To mocne, perfekcyjne dramaturgicznie kino moralnego niepokoju. W przypadku tych dwóch ostatnich tytułów czekamy na datę polskiej premiery.

Marzena Zboina i Magdalena Marczyk, fot. Anna Rezulak GCF

Niedawno pisaliśmy o zwycięzcy gdyńskiego konkursu mikrobudżetów - "Piosenkach o miłości" z hipnotyzującą rolą Tomasza Włosoka (4 marca).  Debiut Tomasza Habowskiego to mocny, nowy głos polskiego kina. Słodko-gorzki jak najlepszy indie popowy kawałek i uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. "To także historia o tym, że muzyka staje się ucieczką od szarej rzeczywistości, od problemów dnia powszedniego, od monotonności życia, przygnębiającej niemożności spełnienia swoich marzeń. O tym, że starannie dobrane dźwięki mogą być uroczą alternatywą, która pozwoli przenieść się do innego, lepszego świata. Tytułowe piosenki o miłości zaśpiewane z wyjątkową wrażliwością przez Justynę Święs zostają w głowie na długo po zakończeniu seansu" - pisał Dominik Jedliński dla "Onetu".   

Marzena Zboina i Magdalena Marczyk, fot. Anna Rezulak GCF

I na koniec kolejny poważny zawodnik z arthousowego rynku. Nowe Horyzonty zaprezentowały ofertę na kolejne miesiące zarówno dla dorosłych, jak i młodych widzów. Tomasz Żygo opowiedział o najgłośniejszych filmach z oferty NH w pierwszym półroczu.Już 14 stycznia do kin wchodzi "Titane" Julii Ducournau - Złota Palma festiwalu w Cannes i francuski kandydat do Oscara.  „Titane” to dzika, rozsadzająca ekran opowieść o seryjnej morderczyni, w stylu kultowych filmów Quentina Tarantino i Davida Cronenberga.  W "Małej mamie" (11.03) Céline Sciamma ("Portret kobiety w ogniu") eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnia Nelly nie tylko przeżywa własną żałobę po babci, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną.W "Memoria" (reż. Apichatpong Weerasethakul) huk, metaliczny, głośny, przeszywający – prześladuje Jessicę (fenomenalna Tilda Swinton) i atakuje ją podczas bezsennych nocy, zaskakuje w najmniej spodziewanych momentach jej podróży po Kolumbii. "Memoria" (22.04) to transcendentalna, hipnotyzująca podróż – opowieść o pamięci indywidualnej i zbiorowej, o tajemnym, niewidzialnym pomoście między teraźniejszością i przeszłością, o współczesnym świecie, który wydaje się wyhodowany, sztuczny i który łatwo można zainfekować (choćby wirusem). "Vortex" Gaspara Noé (13.05) to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i słynny reżyser kina grozy Dario Argento.

Tomasz Żygo,fot. Anna Rezulak GCF

Aleksandra Nguyen Van przedstawiła filmy dla młodej publiczności, znane już z konkursu głównego festiwalu "Kino Dzieci". Przez ekrany kin przechodzi obecnie piękna, wzruszająca animacja "Gwiazdka Klary Mu" i zwycięzca festiwalu "Jak ocalić smoka" Katariny Launing, a przed nami kilka niezwykle wartościowych pozycji: inspirowana własnym doświadczeniem niezwykłego życia w podróży "Moje życie to cyrk" Miryam Bouchard (7.01), "Belle" (04.03) najnowsze anime nominowanego do Oscara za „Mirai” Mamoru Hosody, animowany western "Dziki Zachód Calamity Jane" Rémi Chayé (11.02) o  nieustraszonej dwunastolatce Marcie Jane.  W "Drogi panie dyktatorze" Christian Lercha, którego akcja toczy się u schyłku II wojny, dzieci wysyłają list do Führera, chcąc położyć kres walkom.  "Yakari i wielka podróż" (reż. Xavier Giacometti, Toby Genkel) to rozgrywająca się na tle niesamowitych krajobrazów i dzikiej natury opowieść o przyjaźń, odwadze i pogoni za przygodą. Z kolei zrealizowana z niezwykłym pietyzmem czeska animacja lalkowa "Nawet myszy idą do nieba" (reż. Jan Bubeniček, Denisa Grimmova) to koprodukcja z Polską. Wszystkie propozycje NH dla młodych widzów znamy i  polecamy!

Bożena Gierat i Maria Magdalena Gierat z Kina pod Baranami w Krakowie, fot. Anna Rezulak GCF

49. Forum Wokół Kina odbyło się w dniach 14-16 grudnia 2021 w Gdyńskim Centrum Filmowe. Jubileuszowe pięćdziesiąte odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu. Organizatorem jest Stowarzyszenie Kina Polskie.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Gdyńskie Centrum Filmowe
Ostatnia aktualizacja:  6.01.2022
Zobacz również
Oleszczyk o Kieślowskim: bezpłatne masterclass’y filmoznawcze
Zakończenie 7. edycji Doc Lab Poland. Trwa nabór na 8. edycję
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll