PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Mistrzowie z kraju Don Kichota wracają – i ponownie szykują dla Was na tę jesień kinową ucztę. Przegląd filmowy Mistrzowie Kina Hiszpańskiego | Obras Maestras przybliżający nieznane szerokiej publiczności arcydzieła hiszpańskiej kinematografii odbędzie się w dniach od 24 do 27 listopada w warszawskim kinie Iluzjon oraz online na Ninatece od 8 do 14 grudnia.

Osią tematyczną tegorocznego programu, w którym prezentowane są filmy od lat 40 po 70. XX wieku będzie granica – granica człowieczeństwa i moralności, granica między jawą a snem, rzeczywistością a marzeniem. Ambitne filmy kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji do dziś zaskakują aktualnością, przenikliwością analizy społecznej, śmiałością podejmowanych tematów, a także, a może przede wszystkim – badaniem granic możliwości kina jako sztuki, która opowiada o ludzkiej kondycji.


Wśród najpopularniejszych twórców kina hiszpańskiego, którego nie może zabraknąć w programie przeglądu jest Luis Buñuel. W tegorocznej edycji na dużym ekranie zobaczymy odrestaurowaną kopię filmu Anioł Zagłady, w którym mistrz surrealizmu przygląda się upadającej hiszpańskiej burżuazji, bezlitośnie obnażając arbitralność i sztuczność reguł, jakie sama sobie narzuca. Nie zabraknie też Carlosa Saury, którego Polowanie, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie, zaskakuje aktualnością mistrzowskiej metafory na temat skutków wojny i przemocy.


Obok tych dwóch wielkich nazwisk będzie można poznać dzieła reżyserów mniej znanych w Polsce, jak Víctor Erice, który mimo tylko trzech tytułów w swojej filmografii zapisał się w historii hiszpańskiego kina jako jeden z najwybitniejszych artystów X Muzy. W ramach przeglądu zostanie zaprezentowany film Duch roju - wizualnie porywająca, poetycka opowieść o dzieciństwie i utracie niewinności, którą będzie można obejrzeć po rekonstrukcji cyfrowej. Po raz pierwszy widzowie w Polsce zobaczą na ekranie Linię życia w reżyserii znanego z poprzednich edycji przeglądu Edgara Neville’a, film z 1945 roku to lekka humorystyczna medytacja nad rolą przypadku w życiu, wyprzedzająca o wiele lat słynny film Krzysztofa Kieślowskiego.


Wszystkim projekcjom będą towarzyszyć wprowadzenia znawców kina hiszpańskiego: Diany Dąbrowskiej, Sebastiana Smolińskiego, Adama Kruka, Dominiki Zielińskiej, Stanisława Abramika i Joanny Bardzińskiej.


Gościem specjalnym przeglądu będzie w tym roku Luis E. Parés – dyrektor artystyczny hiszpańskiej Cineteki i znawca kina hiszpańskiego. Ponadto, projekcje filmu Duch Roju w każdym z miast poprzedzi wprowadzenie online Carli Simón – zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film Alcarràs (2022), przygotowane w ramach cyklu pt. Clásicos contigo prezentowanego przez Instytut Cervantesa i Hiszpańską Akademię Filmową.


Autorska selekcja filmów, współpraca z uznanymi kinami studyjnymi z trzech miast i udostępnienie wybranych filmów w wersji online pozwolą ukazać szerokiej publiczności nieznane wcześniej oblicza hiszpańskiego kina i Hiszpanii.


Przegląd odbędzie się stacjonarnie w Kinie Iluzjon w Warszawie. Wybrane filmy będą dostępne online, nieodpłatnie na stronie ninateka.pl, na terenie całej Polski.

 

PROGRAM
WARSZAWA 24-27 LISTOPADA 
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A


24 listopada, czwartek 
godz. 19.00 DUCH ROJU (El espíritu de la colmena), reż. Víctor Erice, kopia odrestaurowana, 1973, 95 min
napisy polskie i angielskie
Przed pokazem uroczysta inauguracja przeglądu z udziałem Ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce Ramiro Fernándeza Bachillera. Film poprzedzi wprowadzenie online w wykonaniu Carli Simón – laureatki nagrody Złoty Niedźwiedź na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2022 r. Po projekcji lampka wina (zaprasza Vinotourclub)


25 listopada, piątek
godz. 19.00 POLOWANIE (La caza), reż. Carlos Saura, 1966, 90 min
Wprowadzenie: Sebastian Smoliński
napisy polskie


26 listopada, sobota 
godz. 17.00 ANIOŁ ZAGŁADY (El ángel exterminador), reż. Luis Buñuel, kopia odrestaurowana, 1962, 95 min
Wprowadzenie: Dominika Zielińska
napisy polskie i angielskie


27 listopada, niedziela
godz. 16.00 LINIA ŻYCIA (La vida en un hilo), reż. Edgar Neville, 1945, 92 min
Wprowadzenie: Diana Dąbrowska
napisy polskie


PROGRAM
NINATEKA 8-14 GRUDNIA

DUCH ROJU (El espíritu de la colmena), reż. Víctor Erice, kopia odrestaurowana, 1973, 95 min
POLOWANIE (La caza), reż. Carlos Saura, 1966, 90 min
ANIOŁ ZAGŁADY (El ángel exterminador) reż. Luis Buñuel, kopia odrestaurowana, 1962, 95 min
LINIA ŻYCIA (La vida en un hilo), reż. Edgar Neville, 1945, 92 min
ŚMIERĆ ROWERZYSTY (Muerte de un ciclista), reż. Juan Antonio Bardem, 1955, 81 min

 MR
Iluzjon
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2022
Zobacz również
Nowy skład Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej
Trwa święto azjatyckiego kina. Co jeszcze wydarzy się na 16. Pięciu Smakach?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll