PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  25.02.2015
Świat gier video, muzyka z obrazów filmowych Andrzeja Wajdy, szekspirowskie adaptacje, oscarowi goście i spektakularny finał na pokładzie kosmicznego Enterprise – "Star Trek Live in Concert".
- Tegoroczna, 8. już edycja Festiwalu Muzyki Filmowej to eksplozja różnorodności, otwarcie się na nową publiczność, ekskluzywne gale i emocje towarzyszące przyznawaniu nagród dla kompozytorów. To także zapierające dech w piersiach widowiska gromadzące kilkudziesięciotysięczną publiczność — zapowiada wydarzenie Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora FMF.
 
Międzynarodowa społeczność fanów muzyki filmowej odkryje muzyczny świat kultowych gier video. Po raz pierwszy w Europie wystąpi zespół Critical Hit skupiający najlepszych solistów tego nurtu. FMF to także ekskluzywne gale: Scoring4Wajda — z muzyką mistrzów: Wojciecha Kilara, Pawła Mykietyna, Krzysztofa Komedy i Krzysztofa Pendereckiego, Szekspir Symfonicznie, podczas której zabrzmią utwory Elliota Goldenthala, Patricka Doyle’a, Stephena Warbecka i Jocelyn Pook, Międzynarodowa Gala Seriali i wreszcie monumentalny "Star Trek" (2009) z muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo w wielkim finale festiwalu.
 
Wydarzenia:

27 maja (środa), godz. 20:00, Kino Kijów.Centrum
Video game show: Critical Hit
 
Liczący już ponad 40 lat rynek gier video to nie tylko legendarne tytuły, fantastyczne historie, kultowe postaci czy dynamiczny rozwój technologii, ale także szczególny i odrębny nurt muzyki funkcjonalnej. Nikogo nie dziwi więc fakt, że świat gier video ma także swoich muzycznych superbohaterów. Jednym z nich jest Jason Hayes — naczelny kompozytor wytwórni Blizzard, twórca muzyki do m.in. "Starcraft", "Warcraft" czy kultowego "World of Warcraft". To właśnie Hayes powołał do życia zespół Critical Hit, skupiając wokół siebie solistów, którzy na co dzień nagrywają muzykę do najważniejszych produkcji filmowych i gier video. To prawdziwa plejada osobowości, z których każda ma swoje odrębne fankluby: Sara Andon (flet), Jason Hayes (syntezatory), Tina Guo (wiolonczela elektryczna), Caroline Campbell (skrzypce), Kevin Dooley (perkusja), Salome Scheidegger (fortepian). Na pierwszym koncercie w Europie, i jedynym w Polsce, do zespołu dołączy Aleksander Milwiw-Baron (gitara elektryczna). W programie koncertu zabrzmią nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznego "Diablo II", epickiego "The Elder Scrolls V: Skyrim", a także efektowne tematy z "World of Warcraft", "Final Fantasy", "Legend of Zelda", "Kingdom Hearts" i "Metal Gear Solid". Nie zabraknie także klasycznych tematów gier: "Tetris", "Pokémon", "Super Mario" i "Angry Birds".
 
28 maja (czwartek), godz. 19:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków
Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda
 
Scoring4Wajda to pierwszy z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Koncert będzie próbą opowiedzenia dorobku wybitnego reżysera poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: "Wesela", "Ziemi Obiecanej", "Pana Tadeusza", "Zemsty", "Smugi cienia", "Nocy listopadowej", "Niewinnych czarodziejów", "Polowania na muchy", "Człowieka z marmuru", "Tataraku" i "Katynia". — Bogactwo muzyki w filmach Wajdy jest ogromne: od tańców ludowych, poprzez muzykę teatralną, jazz i big beat, po muzykę kameralną, eksperymentalną i elektroakustyczną. Podczas koncertu usłyszymy utwory, które wyznaczyły historię polskiego kina — mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.
 
Koncert Scoring4Wajda, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha, zostanie zaprezentowany dwukrotnie: w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz dzień później w Katowicach w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W trakcie koncertu w ICE Kraków po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Wojciecha Kilara ufundowana przez miasta Kraków, Katowice i Wytwórnię Filmową Alvernia Studios.
 
29 maja (piątek), godz.20:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków
Szekspir Symfonicznie
 
Z dramatami i komediami Szekspira mierzyli się najsłynniejsi reżyserzy w historii kina. Na dziełach pisarza ze Stratford opartych jest ponad 410 filmów pełnometrażowych i telewizyjnych. Koncertem Szekspir Symfonicznie FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji, a  uświetnią go swoją obecnością Patrick Doyle, Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal.
 
W programie usłyszymy rozpoznawalne tematy Nino Roty z "Romea i Julii" (1968) i Miklósa Rózsy z "Juliusza Cezara" (1953), ale również fragmenty baletu "Romeo i Julia" Siergieja Prokofjewa czy piękną suitę Ennio Morricone z "Hamleta" (1990). Wydarzeniem będzie polska premiera suit z "Henryka IV" (2012) i z oskarowego obrazu "Zakochany Szekspir" (1998). Szczególne miejsce w programie koncertu zajmuje także muzyka powstała podczas wieloletniej współpracy szkockiego kompozytora Patricka Doyle’a z niekwestionowanym autorytetem szekspirowskiego teatru: Kennethem Branaghiem. Jocelyn Pook — brytyjska kompozytorka, multiinstrumentalistka, znana ze współpracy z takimi artystami jak: Laurie Anderson, Massive Attack, Ryūichi Sakamoto, Peter Gabriel czy Stanley Kubrick przy ostatnim obrazie "Oczy szeroko zamknięte". Podczas koncertu usłyszymy piękną muzykę do "Kupca Weneckiego" (2004) — pierwszej ekranizacji tego szekspirowskiego dramatu z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w roli głównej. W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który zaprezentuje dzieło oparte na tematach z "Tytusa Andronikusa", baletu "Otello", mrocznej i elektronicznej "Burzy" oraz z najnowszego filmu Julie Taymor "Sen nocy letniej".
Koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego niemieckiego dyrygenta Christiana Schumanna.
 
30 maja (sobota), godz.20:00, Tauron Arena Kraków
Międzynarodowa Gala Seriali
 
Na ten koncert publiczność FMF czeka od lat. Najbardziej zajęci kompozytorzy w Hollywood to kompozytorzy telewizyjni, dlatego zaproszenie najważniejszych twórców tego gatunku do Krakowa jest wielkim wydarzeniem. Gala seriali stanowić będzie przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat. Pierwsze ogłoszone tytuły to "Gra o tron", "Rodzina Borgiów" i "Wikingowie".
 
Do Polski po raz pierwszy przyjedzie Ramin Djawadi, twórca muzyki do takich filmów jak "Equilibrium", "Iron Man", "Starcie Tytanów", gry video "Medal of Honor", a także głośnych telewizyjnych seriali: "Skazany na śmierć" czy "Gra o tron". Ostatni tytuł produkcji HBO przyniósł Djawadiemu ogromną popularność. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych ostatniej dekady: wiolonczelowy motyw główny z czołówki serialu doczekał się nieskończonej ilości przeróbek w wielu stylach muzycznych. Specjalnie na festiwal Djawadi tworzy kilkunastominutową suitę, a jej światowa premiera w Krakowie ma połączyć wszystkie sezony serialu, swobodnie mieszając gatunki, i przywołując fantastyczny świat sagi Pieśni lodu i ognia George'a R. R. Martina. — Będzie tu miejsce na orientalny koloryt, tematy inspirowane muzyką średniowiecza i renesansu, tajemnicze i precyzyjne budowanie tematów rodów Starków i Lannisterów — zapowiada światową premierę suity Piaskowski. 
 
Po dwóch latach na FMF powraca Trevor Morris, kompozytor muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych, najbardziej znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych "Rodzina Borgiów" i "Dynastia Tudorów" oraz filmu "Immortals. Bogowie i herosi". Kolejnym wielkim tytułem oraz kontynuacją współpracy ze scenarzystą i producentem Michaelem Hirstem jest serial History Channel — "Wikingowie". To niezwykle precyzyjna rekonstrukcja historii, scenografii, wierzeń i obyczajów Skandynawii, które Morris ilustruje łącząc muzykę symfoniczną i elektroniczną z brzmieniami etnicznymi. Podczas gali usłyszymy światową premierę suity z Wikingów. Gościnnie na koncercie wystąpi Einar Selvik, założyciel zespołu Wardruna, wykonującego folk i ambient inspirowany nordyckim szamanizmem.
 
Morris i Djawadi to pierwsi goście Międzynarodowej Gali Seriali. Kolejne nazwiska kompozytorów i charyzmatycznych solistów będziemy ujawniać stopniowo na antenie RMF Classic. Międzynarodowy skład wykonawców, a także Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia poprowadzi uwielbiany przez festiwalową publiczność dyrygent i kompozytor —Diego Navarro.
 
31 maja (niedziela), godz.20:00, Tauron Arena Kraków
Star Trek Live in Concert
 
Na finał festiwalu amerykańska space–opera "Star Trek" (2009) w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. "Star Trek" to jeden z najważniejszych tytułów science fiction. W czasach gdy ludzie zarażeni wizjami Kennedy'ego realizowali sen o podboju kosmosu, załoga statku U.S.S. Enterprise eksplorowała niezbadaną międzygalaktyczną przestrzeń na srebrnym ekranie. Seria "Star Trek" zajęła szczególne miejsce w kulturze Zachodu, stając się nierozerwalną częścią współczesnej mitologii.

Michael Giacchino, komponując muzykę do filmu, nie miał łatwego zadania. Musiał się zmierzyć z wielkimi poprzednikami i ich muzycznymi ilustracjami świata serii (Jerry Goldsmith, James Horner czy Cliff Eidelman). Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. Ten słynący z rozbudowanych sekcji dętych kompozytor w pełni rozwija potencjał blisko 200-osobowego składu artystów orkiestrowych i chóru. W Tauron Kraków Arena w dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i chórem Pro Musica Mundi.


Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to drugi najważniejszy festiwal muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie. FMF przyciąga współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników gier komputerowych, kina i sztuki filmowej. FMF to także ważne spotkania branżowe, a zarazem miejsce prawykonań wielu dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów światowego formatu. Na festiwalu gościli – zdobywcy Oscara: Hans Zimmer, Dario Marianelli, Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan AP Kaczmarek, wybitni kompozytorzy Joe Hisaishi, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Patrick Doyle, Garry Schyman, Michał Lorenc, Wojciech Kilar, Reinhold Heil, Jonny Klimek, Abel Korzeniowski, Eric Serra oraz reżyserzy: Tom Tykwer, Julie Tymor, Tomas Alfredson. Więcej na: www.fmf.fm
AK
FMF
Ostatnia aktualizacja:  25.02.2015
Zobacz również
fot. FMF
Orzeł za Osiągnięcia Życia dla Franciszka Pieczki
"Spongebob" pokonał oscarowego "Snajpera"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll