PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.10.2018
Film Agnieszki Smoczyńskiej został właśnie nagrodzony podczas 51. Katalońskiego MFF w Sitges, gdzie otrzymał Nagrodę Silver Méliès dla najlepszego filmu pełnometrażowego.
Hiszpański festiwal specjalizuje się w kinie gatunkowym i jest jednym z największych i najważniejszych na świecie festiwali międzynarodowych. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1968 roku, a na przestrzeni lat laury w Sitges zdobywali tacy głośni twórcy z całego świata jak: Gaspar Noé, David Cronenberg czy Takeshi Kitano.

Do tej pory produkcja Smoczyńskiej była pokazywana na takich międzynarodowych imprezach, jak: 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes czy Koreański Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan. Film można było również zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie "Fuga" została nagrodzona za zdjęcia, a reżyserka filmu – Agnieszka Smoczyńska, odebrała nagrodę za drugi film. Obraz na całym świecie spotyka się z bardzo ciepłym przyjęciem, a prawa do filmu zostały już sprzedane do m.in Danii, Czech, Niemiec, Szwecji, Kanady i Chin. Na ekrany polskich kin "Fuga" wejdzie 7 grudnia. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat

"Fuga" to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili Gabriela Muskała ("Moje córki krowy"), Łukasz Simlat ("Konwój") i Zbigniew Waleryś ("Papusza"). "Fuga" to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” – (m.in.: Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).
 
Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?
AK
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2018
Zobacz również
fot. Kino Świat
Cztery polskie dokumenty w konkursach IDFA
Agora otworzyła studio kreacji i produkcji filmowej Skylark Films
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll