PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
O FILMIE NA ŚWIECIE
  30.08.2013
Ulubiony zagraniczny aktor Agnieszki Holland. Dwukrotny laureat Złotych Globów. Czterokrotnie nominowany do Oscarów. A w młodości chciał zostać sportowcem…

- Z Edem porozumiałam się natychmiast – tak o współpracy przy filmie "Zabić księdza" wspominała w jednym z telewizyjnych programów Agnieszka Holland. Przyznała również, że wybrała go z grupy aktorów chętnych do zagrania polskiego ubeka. – Wydawało mi się, że on ma w sobie ten rodzaj napięcia i empatii, które pomogą mu zrozumieć tę postać – podkreśliła reżyserka. Żeby lepiej wczuć się w swoje zadanie Ed Harris przyjechał do Polski (oczywiście incognito) i zrobił bardzo dokładną dokumentację.


Ed Harris jako Ludwig van Beethoven w filmie "Kopia Mistrza". Fot. Best Film.

Jedenaście lat później wystąpił w kolejnej produkcji Agnieszki Holland. W dramacie "Trzeci cud" zagrał Franka Shore’a, księdza z Chicago, który sprawdza wiarygodność objawień. Sam jednak w takie cuda nie wierzy.  Z kolei w zrealizowanej przez naszą reżyserkę biograficzno-muzycznej „Kopii Mistrza” (2006) wcielił się w postać starzejącego się już, genialnego kompozytora Ludwiga van Beethovena, który utrzymuje skomplikowaną psychologicznie relację z Anną Holz, młodą i urodziwą studentką konserwatorium (Diane Kruger).


Ed Harris w filmie "Godziny". Fot. SPInka.

Ed Harris był utalentowanym graczem w baseball i futbol amerykański. Dzięki sportowemu stypendium studiował nawet na prestiżowym Columbia University. Potem wraz z rodziną przeniósł się na do Oklahomy. Na tamtejszym uniwersytecie połknął aktorskiego bakcyla. Wciągnął go teatr, któremu niezależnie od kariery filmowej, jest wierny do dziś. Pierwszą istotniejszą rolę filmową zagrał u boku legendy  światowego kina Charlesa Bronsona w thrillerze „Granica”, który wyreżyserował Jerrold Freedman. Swoją przyszłą żonę, Amy Madigan, poznał kilka lat później na planie dramatu „Miejsca w sercu” (1984)Roberta Bentona. Oboje wcielili się tam w duet pary zakochanych. Przełomem okazała się dla niego główna rola – szefa na podwodnej platformie wiertniczej "Deepcore", w przygodowej „Głębi” Jamesa Camerona. Pewnego dnia marynarka wojenna zleca mu zadanie, polegające na zbadaniu wraku okrętu podwodnego "Montana", który zatonął z niewiadomych przyczyn.


Ed Harris w filmie "Sztanga i cash". Fot. UIP.

Przez lata gry w wielu amerykańskich i zagranicznych produkcjach Ed Harris ugruntował swoją pozycję przede wszystkim jako znakomitego aktora drugiego planu (choć nie tylko). Był czterokrotnie nominowany do Oscara z role w takich filmach jak: "Apollo 13", "Truman Show", "Pollock" i "Godziny". Za kreację Christoffa w "Truman Show" Petera Weira oraz za wcielenie się w postać senatora Johna McCaina, który w 2008 roku z ramienia Partii Republikańskiej staje do wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych w biograficznym mini-serialu telewizyjnym „Zmiana miejsc” zdobył statuetki Złotych Globów. W swoim aktorskim dorobku ma również role drugoplanowe w produkcjach biograficznych takich jak "Nixon" (o prezydencie Stanów Zjednoczonych, którego ze sceny politycznej zmiotła afera Watergate) czy też "Piękny umysł" (wstrząsająca opowieść o geniuszu matematycznym Johnie Nashu). Film, w którym od dziś możemy oglądać Eda Harrisa, to kino z zupełnie innej – komercyjnej – półki. W opartej na faktach dynamicznej komedii sensacyjnej Michaela Baya "Sztanga i cash" ten pochodzący z New Jersey aktor gra detektywa,  łapiącego dwóch kulturystów, którzy chcą wyłudzić majątek od bogatego biznesmena.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.09.2013
Zobacz również
Hayao Miyazaki i jego ostatnia animacja
Miłość to nie tylko romantyczne zachody słońca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll