PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1975

Noce i dnie

Historyczny, Fabularny, psychologiczny, Polska, 245 min
plakat: Noce i dnie
Reżyseria: Jerzy Antczak
Scenariusz: Jerzy Antczak
Premiera PL: 23 wrzesień 1975
Opis filmu
Część I. Bogumił i Barbara
Część II. Wiatr w oczy

Sierpień 1914 roku. Barbara Niechcicowa opuszcza okupowany przez Niemców Kaliniec. Żyd Szymszel wiezie ją do majątku Borowno. Jego właściciel Józef Toliboski był pierwszą miłością pani Barbary. Bohaterka w czasie podróży wspomina przeszłość. Miała już dwadzieścia pięć lat, gdy poznała Bogumiła Niechcica, administrującego w dobrach Krępa. Barbara nie była pewna, czy potrafi pokochać Bogumiła, została jednak jego żoną. Zamieszkała na wsi, urodziła synka Piotrusia, wciąż jednak nie mogła zapomnieć Toliboskiego. Po śmierci dziecka Bogumił przyjął posadę administratora Serbinowa. Stopniowo udało mu się wydźwignąć tę posiadłość z ruiny. Niechcicom urodziła się córka Agnieszka. Pani Niechcicowa często jeździła do Kalińca, gdzie mieszkało jej rodzeństwo. Stale prześladowało ją uczucie, że życie w mieście jest o wiele łatwiejsze. Bogumił znosił zmiany nastrojów żony z wielką wyrozumiałością. Była przywiązana do niego, ale wciąż tęskniła za wielką miłością. Śmierć siostry Teresy Kociełłowej stała się dla Barbary wstrząsem. Oparciem w nieszczęściu był jednak Bogumił. Urodziły się następne dzieci: Emilka i Tomaszek. W Serbinowie zamieszkała również stara matka. Wkrótce potem zmarła. Niespodziewany spadek po bogatym krewnym ulokowali Niechcicowie w placach budowlanych Kalińca. Odtąd stałym zmartwieniem-pani Barbary stały się właśnie te lokaty. Codziennych trosk dostarczały jej także kłopoty z Tomaszkiem. Lekkomyślność syna i jego kłamstwa były istotnym powodem do niepokoju rodziców. Pani Barbara przeniosła się więc z dziećmi do Kalińca, aby mogły pobierać nauki pod jej macierzyńskim nadzorem. Osamotniony Bogumił zaczął bywać w sąsiednim Pamiętowie. Zakochała się w nim Ksawunia Woynarowska, córka dziedzica. Flirt trwał krótko. Bogumił pragnął dochować wierności żonie.
Czuł się jednak bardzo samotny. Pod nieobecność Barbary został kochankiem służącej Felicji
Niechcicowa, dowiedziawszy się o tym, przeżyła szok. Właścicielka Serbinowa niespodziewanie sprzedała swój majątek. Bogumił za pieniądze uzyskane ze sprzedaży placów kupił od Woynarowskiego Pamiętów. Niebawem jednak zachorował na zapalenie płuc i zmarł. Owdowiała Barbara osiadła w Kalińcu. Teraz po śmierci niezbyt kochanego męża troskliwie pielęgnowała pamięć o nim. Jej spokojną egzystencję przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. Ucieka z płonącego Kalińca. Po długiej podróży, wśród tłumu uciekinierów, Barbara dojechała do Borowna. Na jej spotkanie wyszedł syn Józefa Toliboskiego. Ze wzruszeniem patrzyła na oblicze młodego mężczyzny tak. podobne do twarzy dawnego ukochanego.
Zrealizowana z dużym rozmachem superprodukcja wyróżniała się malowniczymi plenerami i pietyzmem w odtworzeniu realiów epoki. Wybitna rola Jadwigi Barańskiej, która z niezwykłym kunsztem ukazała pełen sprzeczności charakter bohaterki.
Film (a także serial telewizyjny ) cieszył się ogromnym powodzeniem publiczności.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1975
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Historyczny, Fabularny, psychologiczny, Obyczajowy
PREMIERA POLSKA:
23 wrzesień 1975
TYTUŁ ORYGINALNY:
Noce i dnie
TYTUŁ ANGIELSKI:
Nights and Days
PRODUKCJA:
Studio Filmowe KADR
Dane techniczne
CZAS:
245 min
OBRAZ:
kolor, 2,35:1
DŹWIĘK
mono
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll