PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.10.2011
Łukasz Barczyk został szefem Studia Filmowego Kadr – poinformowało Portalfilmowy.pl Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy – trwają przekształcenia tzw. Instytucji Filmowych, a więc m.in. wytwórni i studiów (dawnych Zespołów) Filmowych.  Proces ten jest konsekwencją uchwalenia ustawy o kinematografii. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przekształceniu Studia Filmowego  Kadr  i Studia Filmowego  Oko w instytucję kultury „Studio Filmowe Kadr” (studia podlegają bowiem resortowi kultury).

W liście do Portalu Filmowego Centrum Informacyjne MKiDN pisze: „Pełnienie obowiązków dyrektora nowoutworzonej instytucji kultury Studio Filmowe Kadr  – Minister powierzył panu Łukaszowi Barczykowi.”.

Studio Filmowe Kadr – dawniej Zespół – to jeden z najstarszych producentów filmowych w Polsce, o niezwykle bogatej tradycji.

Zespół Filmowy Kadr  został utworzony  w 1955 roku, wraz  z innymi Zespołami:  Rytmem Jana RybkowskiegoStartem  Wandy Jakubowskiej,  Syreną  Jerzego Zarzyckiego, czy  Iluzjonem  Ludwika Starskiego. Szefem Kadru został wybitny reżyser Jerzy Kawalerowicz, który kierował nim aż do swojej śmierci w 2007 roku.
 
Słynna czołówka Kadru

Trudno przecenić zasługi Kadru dla polskiej kinematografii, tym bardziej trudno jego historię zmieścić w jednym akapicie. W Zespole Jerzego Kawalerowicza powstały najwybitniejsze filmy polskiej szkoły filmowej, „Popiół i diament” i „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Eroika” i "Człowiek na torze" Andrzeja Munka, „Pociąg” i „Matka Joanna od aniołów” Kawalerowicza… A także największe superprodukcje, jak "Chłopi" Rybkowskiego czy nominowane do Oscara "Noce i dnie" Jerzego Antczaka. Ale także wspaniałe komedie Juliusza Machulskiego – „Seksmisja” i „Vabanki”.

Kierownikami literackimi (było to stanowisko odpowiadające za prace literackie, scenariuszowe, które były podstawą i najlepszą tradycją Zespołów) w Kadrze byli Tadeusz Konwicki, który nakręcił tam kilka filmów i Krzysztof Teodor Toeplitz. 

Po  śmierci Jerzego Kawalerowicza opiekę nad Kadrem przejął znany producent Jerzy Kapuścińskiktóry ściągnął do Studia młodych ludzi, debiutantów. Pod jego kierownictwem powstały w Kadrze dwa znane filmy – nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni „Rewers” Borysa Lankosza oraz hit frekwencyjny tego roku – "Sala samobójców" Jana Komasy. Ostatnia produkcja, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego przyciągnęła do kin w pierwszy weekend ponad 260 tysięcy widzów. W tej chwili trwa postprodukcja debiutu Leszka Dawida o zespole Paktofonika – "Jesteś Bogiem". Warto wspomnieć, że Kadr czynnie angażuje się w cyfryzację i renowację starych polskich filmów w ramach projektu KinoRP.

Łukasz Barczyk, który przejmuje schedę po Jerzym Kawalerowiczu i  Jerzy Kapuścińskim, jest uznawany za jednego z najciekawszych przedstawicieli filmowego pokolenia debiutantów z lat 90-tych. Jego głośny debiut „Patrzę na ciebie Marysiu” z telewizyjnego cyklu „Pokolenie 2000” (notabene wymyślonego przez Jerzego Kapuścińskiego, ówczesnego szefa redakcji w Dwójce) otrzymał w  2000 roku nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego drugi film, "Przemiany" (2003), zdobył  m.in. Specjalną Nagrodę Jury i Nagrodę FIPRESCI na  Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Turynie. Kolejnymi filmami w dorobku  reżysera są "Nieruchomy poruszyciel" (2008) oraz najnowszy, z tego roku – "Italiani".


Łukasz Barczyk, fot. Akpa

Łukasz Barczyk ma 37 lat, jest absolwentem szkoły filmowej w Łodzi, a także wykładowcą i pedagogiem, związanym z macierzystą uczelnią.

Młody producent rozpoczyna swoją pracę w szczególnym momencie,  momencie ważnych, wręcz historycznych przekształceń własnościowych, ale z drugiej – w momencie znaczących sukcesów, i artystycznych, i frekwencyjnych Studia. Portal Filmowy będzie starał się informować czytelników o planach i celach zarówno Kadru, jak i innych przekształcanych Instytucji Filmowych.




Anna Wróblewska
informacja własna / MKiDN
Ostatnia aktualizacja:  21.10.2011
Zobacz również
Spektakl z Jandą na żywo w TVP!
Ministerstwo kultury o Studiach Filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll