PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dziś w łódzkiej Alei Sławy przy ulicy Piotrkowskiej zostanie odsłonięta gwiazda Bogusława Sochnackiego, wybitnego aktora teatralnego i filmowego.
Uroczystość poprzedzi inaugurację trzydziestego już Festiwalu Szkół Teatralnych. Nic dziwnego, bo to z pracą ze studentami oraz występami na łódzkich scenach (Teatru Jaracza i Teatru Nowego) wiążą się najważniejsze chwile w zawodowym dorobku zmarłego przed ośmioma laty aktora. Zagrał ponad 150 ról. – Odszedł wzór dla nas, braci aktorskiej. Odszedł wzorzec dla pokoleń, które marzą o tym zawodzie – mówił osiem lat temu, na pogrzebie Sochnackiego, Bronisław Wrocławski.Bogusław Sochnacki, fot. Akpa

Ale sam aktor równie mocno cenił sobie swój filmowy dorobek. Zadebiutował w „Dwóch brygadach” jako student pierwszego roku aktorstwa. - Znaleźliśmy się z kolegą w hali na Łąkowej. Najpierw poproszono jego na plan, a ja czekałem w garderobie, która mieściła się nad halą. Nie mogąc wytrzymać napięcia wyszedłem na podest i spojrzałem w dół. Widok był przerażający. Stłoczona grupa ludzi w jaskrawym świetle olbrzymich reflektorów z dziwnymi długimi kijami otaczała bezradnego człowieka przy tokarce. Po cichu uciekłem z planu. Jednak reżyserowi spodobała się moja robociarska gęba i w końcu zagrałem, ale inną rolę – wspominał niegdyś „Gazecie Wyborczej”.
W filmie grywał głównie role drugoplanowe i epizody, za to często w obrazach najważniejszych polskich reżyserów. Wystąpił w „Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, „Nocach i dniach”Jerzego Antczaka, „Chłopach”Jana Rybkowskiego, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha J. Hasa, czy „Szabli od komendanta” Jana Jakuba Kolskiego. Jego ostatnim, był udział w komedii Piotra Wereśniaka"Zróbmy sobie wnuka".

Gwiazda Bogusława Sochnackiego jest pierwszą z zaplanowanych do odsłonięcia wiosną. W maju przy ul. Piotrkowskiej uhonorowani zostaną: Maria Kornatowska - krytyk filmowy, profesor Szkoły Filmowej oraz kompozytorzy Piotr Hertel i Henryk Kuźniak.


wiew
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Premiera "Misia": Tym tańczy i śpiewa
Cyfrowa ostatnia paróweczka: obraz piękny, teksty te same
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll