PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
31 stycznia mija 15. rocznica śmierci Andrzeja Szczepkowskiego, popularnego aktora, także reżysera i pedagoga. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym, zaangażowanym w walkę o wolną Polskę.

Stworzył wiele ról w popularnych komediach i filmach dla młodych widzów. Wystąpił między innymi w: „Historii żółtej ciżemki”, „Panience z okienka” i „Awanturze o Basię”. Sympatię widzów przyniosła mu rola w serialu telewizyjnym „Wojna domowa”.


Andrzej Szczepkowski (26 kwietnia 1923 - 31 stycznia 1997), fot. Forum

W filmach dla dorosłej publiczności wykreował wiele wyrazistych ról drugoplanowych – zagrał m.in. biskupa Lanckorońskiego w „Panu Wołodyjowskim”, Nosa w „Weselu” Wajdy, rejenta Holszańskiego w „Nocach i dniach”, Woźniakowskiego w „Sprawie Gorgonowej.

Był członkiem, a później wiceprezesem Związku Artystów Scen Polskich. Podczas stanu wojennego był jednym z inicjatorów aktorskiego bojkotu i włączył się w nurt występów w kościołach. Sprawy kultury polskiej zawsze były Andrzejowi Szczepkowskiemu bardzo bliskie. W latach 1989–1991 sprawował mandat senatora I kadencji Senatu.

Andrzej Szczepkowski słynął z wielkiego poczucia humoru. Jest autorem zbioru fraszek „Słóweczka”. Na antenie Polskiego Radia prezentował w 1973 roku poezje i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca, wśród nich wiersz „Hymn do Apollina”.

Andrzej Szczepkowski występował w warszawskich kabaretach „Stańczyk”, „Szpak” i „Pod Egidą”. Był wykładowcą w warszawskiej PWST, a w latach 1978-81 prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni.

Z Warszawą związał się na stałe w 1949 roku. Grał w Teatrze Narodowym. Występował i reżyserował w Teatrze Komedia. Był też aktorem Teatru Polskiego, a od 1966 do 1968 dyrektorem Teatru Dramatycznego. W 1988 przeszedł na emeryturę, ale nadal występował gościnnie, między innymi w Teatrze Polskim i Ateneum. Ojciec aktorki Joanny Szczepkowskiej.


EJ
tvp.info
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Nie znajdziesz tego na torrentach
Spotkanie wokół Czyżewskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll