PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe” odbędzie się w Kętrzynie na Mazurach w terminie 20-22 lipca 2018 roku.
To już trzecia edycja festiwalu, który nawiązuje do Walkirii – bogini znanych z mitologii nordyckiej, córek Odyna, które przedstawiane są jako piękne wojowniczki na koniach lub wilkach, uzbrojone we włócznie i tarcze. Nazwa Walkiria nawiązuje jednocześnie do wydarzeń z 20 lipca 1944 roku (zamach na Adolfa Hitlera w pobliskim Wilczym Szańcu), które stały się inspiracją do organizacji Mazurskiego Tygodnia Historycznego. Podobnie jak w ubiegłych latach przez cały nadchodzący weekend - festiwal zaplanowano w formie integralnych wydarzeń, łączących muzykę i film. 

W piątek, 20 lipca fani mocnego uderzenia zaproszeni są do kętrzyńskiego amfiteatru na koncert rocka walczącego - Offensive of Rock. W tym roku zagrają zespoły Dr Misio i Strachy na Lachy. To wydarzenie na stałe wpisało się do repertuaru fanów muzyki rockowej. Dość wspomnieć, że w ubiegłych latach w koncercie Offensive of Rock grali m.in.: Luxtorpeda, Kabanos, Cochise, Centrala 57, Armia, Proletaryat, Farben Lehre, Analogs, Forteca, Krusher i inni. 

Sobota, 21 lipca upłynie pod znakiem filmu. Podczas tegorocznej edycji „Walkirii Filmowych” zaprezentowane zostaną filmy o tematyce historycznej i wojennej, zarówno fabularne, jak i dokumentalne, m.in. "Zgoda", "Wołyń", "Ptaki śpiewają w Kigali", "Człowiek z magicznym pudełkiem", "Z dala od orkiestry", fragmenty nowego filmu "Kamerdyner". Interesującym projektem jest „Wojna i ja”, serial realizowany w technice animacji lalkowej, pokazujący tragedię wojny widzianą oczyma dzieci.

Wśród gości festiwalu, którzy zapowiedzieli swoją obecność znajdą się producenci, reżyserzy, operatorzy, montażyści zaangażowani w produkcję filmów obecnych na festiwalu. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami polskiego kina: reżyserką Joanną Kos-Krauze ("Ptaki śpiewają w Kigali"), autorką scenariuszy – Małgorzatą Sobieszczańską ("Zgoda"), producentką Olgą Bieniek ("Kamerdyner", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł"), producentką animacji - Iwoną Buchcic („Wojna i ja”), montażystą Marcinem Kotem-Bastkowskim („Potop Redivivus”, "Ogniem i mieczem", „Bitwa Warszawska 1920”), Adamem Zdunkiem z Fundacji Camerimage, przedstawicielem producenta dokumentalnego filmu "Z dala od orkiestry" i innymi. Wszystkie wydarzenia filmowe odbywają się w Kinie Gwiazda w Kętrzynie. Wstęp na projekcje i dyskusje – wolny.

Festiwal zakończy uroczysta gala piosenki i muzyki filmowej w sobotę 21 lipca o godz. 19-tej w kętrzyńskim amfiteatrze. Znane szlagiery z filmów wojennych i historycznych zaśpiewają m.in.: Grażyna Szapołowska Olga Borys, Marcin Kwaśny, Dariusz Kordek i Emilian Kamiński. Z zespołem Dr Misio wystąpi też Arkadiusz Jakubik. Szlagiery z filmów i seriali "Wojna domowa", "Stawka większa niż życie", „07 Zgłoś się”, „Alternatywy 4”, "Noce i dnie" i inne utwory w wykonaniu aktorów i Orkiestry Ole zagwarantują mieszkańcom Kętrzyna i gościom udany wieczór. Wstęp na galę, podobnie jak na wszystkie wydarzenia festiwalowe – wolny.

Podobnie jak w ubiegłym roku festiwal „Walkirie filmowe” znalazł się na letniej trasie Radia Zet Cafe, a wydarzenia festiwalowe będą transmitowane przez tę stację. Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami wydarzenia są: Mazurska Fundacja Edukacji Historycznej „Park Militariów”, Muzeum Militariów, Miasto Kętrzyn, Mazurski Park Atrakcji „Mazurolandia”, Fundacja Legalna Kultura i Polskie Stowarzyszenie Montażystów. Patronat medialny nad festiwalem objął magazyn branżowy „Film & TV Kamera”.

Szczegóły na stronie http://filmowa.walkiria.com.pl/

Ostatnia aktualizacja:  18.07.2018
Zobacz również
fot. Festiwal Filmów Historycznych Walkiria
Diane Warren gościem specjalnym Transatlantyk Festival
Etiuda&Anima: Przedłużony termin naboru filmów do konkursu ANIMA.PL
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll