PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.11.2018
Przegląd polskich filmów o tematyce historycznej dotarł do Holandii. Pokazy, zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywały się w czterech holenderskich miastach.

Gościem specjalnym inauguracji pokazów w kinie Filmhuis Den Haag w Hadze, podczas której zaprezentowany został „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, był Marcin Czepelak - Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny RP w Królestwie Niderlandów. Sześć kolejnych filmów – „Ziemia obiecana”, „Miasto 44”, "Wołyń", „Pianista”, „Człowiek z marmuru” i „Noce i dni” zaprezentowano również w Delft, Amstelveen i Den Bosch. Gościem specjalnym pokazu „Nocy i dni” w reżyserii Jerzego Antczaka w Filmhuis Lumen Delft był Karol Strasburger. Po seansie, aktor wcielający się w rolę  Józefa Toliboskiego, uczestniczył w spotkaniu z widzami.


Karol Strasburger, fot. materiały organizatorów


Ideą projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego” jest propagowanie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów, wskazanych przez komisję ekspertów, proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną.


Zapowiedź przed projekcją w Filmhuis Lumen Delft, fot. materiały organizatorów


Spotkanie po seansie w Filmhuis Lumen Delft, fot. materiały organizatorów


Arcydzieła polskiego kina historycznego obejrzeli już, lub będą mogli obejrzeć wkrótce, mieszkańcy blisko 30 miast leżących w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Na tej liście znalazły się m.in.: Wellington, Berlin, Nowy Jork, Haga, Los Angeles, Toronto, Pekin, Hanoi, Tokio, Chicago, Sao Paulo i Tajpej. Lista miast może się jeszcze wydłużyć ponieważ sukces pokazów jest ogromny. Dodatkowe projekcje odbędą się w Chicago (sale pękały w szwach) i nowym nieplanowanym wcześniej miejscem będzie prawdopodobnie Gruzja. Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami prezentowanych filmów oraz historykami, którzy naświetlają publiczności szerszy kontekst przedstawianych w filmach wydarzeń.


Przeglądowi towarzyszy limitowane wydawnictwo, zawierające zestaw siedmiu prezentowanych filmów w formacie Blu-ray. Zaprojektowany przez Andrzeja Pągowskiego boks, zawierający polsko-angielski katalog z obszernymi analizami filmów, stanowi kompendium wiedzy o polskim kinie oraz o historii naszego kraju. Wydawnictwo jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 oraz Bank Millennium.

 

***

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Pokazy polskich filmów historycznych w Niemczech, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

 


 

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.11.2018
Zobacz również
fot. materiały organizatorów
Agnieszka Holland – najważniejsze są emocje
Świat kultury pożegnał Witolda Sobocińskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll