PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tuż przed inauguracją Festiwalu Szkół Teatralnych w łódzkiej Alei Sławy odsłonięto gwiazdę Bogusława Sochnackiego – zmarłego przed ośmioma laty wybitnego aktora, który miał w dorobku około 150 ról teatralnych (głównie na scenach Łodzi) i ponad 100 filmowych.

Sochnacki grywał głównie role drugoplanowe i epizody, m.in. w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, „Nocach i dniach” Jerzego Antczaka, „Chłopach” Jana Rybkowskiego.


Bogusław Sochnacki, fot. Akpa

Na uroczystość przyszli między innymi trzej rektorzy PWSFTviT – poprzedni Jerzy Woźniak, obecny – Robert Gliński i rektor-elekt Mariusz Grzegorzek. – Był wielkim aktorem z ogromnym przywiązaniem do formy, ale też wielkimi pokładami aktorstwa sensualnego. Kiedy zastanawiam się nad obsadą każdego kolejnego przedstawienia, myślę o tym, jak to źle, że nie ma już „Sochy” – mówił twórca „Rozmowy z człowiekiem z szafy”.

We wspomnieniach kolejnych osób pojawiał się Sochnacki – mistrz, darzony przez studentów ogromnym szacunkiem. Sochnacki - skromny człowiek, który wybrał aktorstwo, by pokonać tremę. Sochnacki - aktor, którego kreacje ściągały do teatrów tłumy. – I proszę, znów ma komplet – zakończyła patrząc na zebranych wokół ludzi aktorka Aleksandra Krasoń-Sochnacka, wdowa po aktorze.

Aleja Gwiazd w Łodzi istnieje od 1998 roku. Na pomysł jej utworzenia – wzorowany na hollywoodzkiej Walk Of Fame – wpadł dwa lata wcześniej Jan Machulski. Gwiazdy znajdują się w samym sercu Piotrkowskiej, nieopodal sławionego we wspomnieniach filmowców Grand Hotelu, czy równie legendarnej kawiarni Honoratka. Po stronie parzystej głównej łódzkiej ulicy są gwiazdy reżyserów i operatorów, a po nieparzystej aktorów. Kapituła Alei Gwiazd działa przy PWSFTviT i Muzeum Kinematografii.

wiew
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Laureat Złotego Niedźwiedzia na festiwalu TRANSATLANTYK
Off Plus Camera - opinie jury i twórców
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll