PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Rafał Pawłowski
  13.07.2012
Lato to od dawna okres wzmożonej aktywności kulturalnej. O względy publiczności rywalizują liczne festiwale filmowe i muzyczne, które starają się przyciągnąć widzów siłą międzynarodowych gwiazd. W najbliższą niedzielę Warszawę odwiedzi jeden z największych kompozytorów w historii jazzu, laureat Oscara – Herbie Hancock.

Fanom jazzu nie trzeba go przedstawiać. Jest twórcą stylu fusion łączącego w sobie elementy jazzu  i rocka. Jego muzyczne poszukiwania wywarły wpływ także muzykę soul, r&b, elektronikę i pop. - Herbie był następnym krokiem po Budzie Powellu i Theleniousie Monku i nie słyszałem dotąd nikogo, kto poszedłby za nim - pisał o nim w swojej autobiografii Miles Davis. Miarą niezwykłych osiągnięć pochodzącego z Chicago czarnoskórego pianisty jest 14 nagród Grammy. W jego bogatej, liczącej kilkadziesiąt tytułów dyskografii znajdziemy także muzykę do kilkunastu filmów, w tym wybitną ścieżkę dźwiękową do „'Round Midnight” Bertranda Taverniera. To historia Dale'a Turnera – nieistniejącej gwiazdy jazzu lat 50., która przegrywa walkę z alkoholizmem i narkotykowym uzależnieniem. Na jego biografię składają się wątki z życia dwóch wielkich jazzmanów – pianisty Buda Powella i grającego na saksofonie Lestera Younga. W postać Turnera wcielił się, nominowany za tę rolę do Oscara, amerykański saksofonista Dexter Gordon. W epizodach pojawiają się inni sławni muzycy Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson, John McLaughlin, Wayne Shorter oraz Herbie Hancock. Stworzona przez niego muzyka za Oceanem wyróżniona została Oscarem i nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles, zaś w Europie uhonorowano ją statuetką Cezara.

Herbie Hancock, fot.Starface/Forum

Przypomniane w ubiegłym roku na wrocławskim American Film Festival „'Round Midnight” miało premierę w 1986 roku. Wówczas Herbie Hancock miał już status światowej gwiazdy i 20-letnie doświadczenie jako kompozytor muzyki filmowej. Jego przygoda z kinem zaczęła się w 1966 roku od krótkometrażowej impresji George'a Lucasa i Paula Goldinga „Herbie” oraz „Powiększenia” Michelangelo Antonioniego. Potem były m.in. nominowana do Grammy ścieżka dźwiękowa do „Życzenia śmierci” Michaela Winnera, „A Soldier's Story” Normana Jawisona, „Barwy” Dennisa Hoopera i „Noce Harlemu” Eddie Murphy'ego. Jak podaje IMDB dodatkowo kompozycje Hancocka wykorzystano w 53 filmach, a on sam pojawił się w ponad 80 produkcjach dokumentalnych. Najsłynniejsza z nich to „Herbie Hancock: Possibilities” Douga Biro i Jona Fine'a będąca zapisem prac nad albumem pod tym samym tytułem, w którego nagraniu wzięli udział m.in. Sting, Paul Simon, Christina Aguilera i Brian Eno. Ponadto w latach 80. Hancock prowadził dwa programy telewizyjne: edukacyjny “Rock School” na antenie BBC i PBS oraz “Coast To Coast” realizowany na zlecenie Showtime.

Wkrótce ruszyć mają prace nad filmową biografią Milesa Davisa, którą reżyserować ma Antoine Fuqua. W roli głównej zobaczymy Dona Cheadle, zaś za ścieżkę dźwiękową odpowiadać ma nie kto inny jak Herbie Hancock. W oczekiwaniu na tę produkcję polecam wybrać się w niedzielę do Kongresowej, by obcować z muzyką geniusza jazzu na żywo. A na zachętę proponuję coś ze ścieżki dźwiękowej „'Round Midnight”.

>>>'Round Midnight”

Rafał Pawłowski
Portalfilmowy.pl
Zobacz również
Box Office. „Epoka lodowcowa” na drodze do miliona.
Box Office. Epoka lodowcowa w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll