PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stacjonarna część 13. American Film Festival (8-13 listopada) dobiega końca. Podczas gali zamknięcia poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji AFF-u. Tradycyjnie w rolę jury wcieliła się festiwalowa publiczność głosująca na swoje ulubione tytuły.
Spośród 13 fabuł z sekcji Spectrum publiczność nagrodziła film "Acidman" w reżyserii Aleksa Lehmanna. "Acidman" to historia-medytacja o mierzeniu się z samotnością, z lękiem o starzejących się rodziców i o melancholijnej tęsknocie za prostotą dzieciństwa. Lehmann, twórca świetnego "Blue Jay", tym razem opowiada o innym rodzaju miłości.

Ze wszystkich 8 dokumentów prezentowanych w sekcji American Docs publiczność nagrodziła "PEZ-tępcę. Wyjętego spod prawa" (The Pez Outlaw) w reżyserii Amy Bandlien Storkel i Bryana Storkela. "PEZ-tępca" to historia najsłynniejszego przemytnika kolekcjonerskich opakowań cukierków PEZ. Opowieść o buncie przeciwko korporacyjnej chciwości, a zarazem niesamowity dokument, którego akcja toczy się na dwóch kontynentach, a stawką są miliony dolarów.

Zwycięski film z sekcji "Spectrum" otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów – ufundowaną przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, z kolei laureat sekcji American Docs otrzymał 5 tys. dolarów – nagrodę ufundowaną przez BNY Mellon.

W trakcie stacjonarnej odsłony AFF-u widzowie i widzki zobaczyli łącznie 88 filmów pełnometrażowych, z czego 37 zostało pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Specjalną gościnią festiwalu była Nina Menkes – reżyserka, filmoznawczyni, której twórczość jest uosobieniem amerykańskiego kina niezależnego. Menkes jest także tegoroczną laureatką Indie Star Award.

To jednak nie koniec filmowych wrażeń: jeszcze do 20 listopada będzie trwalą online’owa odsłona festiwalu. Na platformie Nowe Horyzonty VOD można obejrzeć kilkadziesiąt filmów z tegorocznego programu AFF-u.
LK
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2022
Zobacz również
Dwie nagrody w Cottbus dla „Chleba i soli”. Znamy datę premiery filmu
Zakończyły się zdjęcia do „Pokusy”, nowego filmu Marii Sadowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll