PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wypatrywanie polskich nazwisk w napisach końcowych zagranicznych produkcji to jeden z naszych sportów narodowych. American Film Festival z dumą dołącza do tych rozgrywek – w programie festiwalu, jak co roku, znalazły się tytuły, do powstania których przyczynili się utalentowani Polacy i Polki lub osoby polskiego pochodzenia.
Mayday, reż. Karen Cinorre

Feministyczne fantasy o świecie, w którym kobiety-żołnierki walczą z mężczyznami, wabiąc ich tytułowym sygnałem mayday. Kostiumografką pracującą przy tym filmie była Polka, Aleksandra Staszko.

Mayday, reż. Karen Cinorre fot. mat. prasowe

Italian Studies, reż. Adam Leon

Brawurowa i niekonwencjonalna baśń o dziewczynie (świetna Vanessa Kirby), która próbuje odnaleźć drogę (metaforyczną i dosłowną) w zaułkach Manhattanu. Autorem pięknych zdjęć do filmu jest Brett Jutkiewicz, Amerykanin o polskich korzeniach, który w swoim portfolio ma m.in. zdjęcia do serialu "Stranger Things".

Ludi, reż. Edson Jean – subtelny portret młodej pielęgniarki z Haiti, która ze wszystkich sił próbuje wyśnić swój amerykański sen. Polskim akcentem jest oszczędna i czuła muzyka, którą pomagał stworzyć Maciej Zieliński.

Prisoners of the Ghostland, reż. Sion Sono

Dwa wspaniałe słowa, które wystarczą za opis: Nicolas Cage. Jeden z najbardziej fascynujących aktorów prezentuje się pięknie w tym filmie m.in. dzięki pracy Małgorzaty Grzyb, która była odpowiedzialna za korekcję barwną produkcji (Polka pracowała także w tej materii przy filmie Ludi). Do tego nietypowego spotkania doszło dzięki projektowi US & Canada in Progress, w ramach którego polskie firmy postprodukcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie (w przypadku edycji w roku 2021 także kanadyjskie), a Wrocław jest stałym miejscem spotkań filmowców z USA z europejskimi producentami i agentami sprzedaży.

Prisoners of the Ghostland, reż. Sion Sono fot. mat. prasowe

Warto przypomnieć, że trwa tegoroczna edycja US+ Canada in Progress. W wydarzeniu bierze udział pięć amerykańskich i jeden kanadyjski projekt na etapie postprodukcji, które zostaną ocenione przez polskich partnerów, oferujących w ramach nagrody usługi postprodukcyjne. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyzna jednemu z projektów nagrodę w wysokości 10000 dolarów na postprodukcję w Polsce.

LK
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2021
Zobacz również
O walce z chorobą i o psychiatrii dziecięcej. Wesprzyj dokument Małgorzaty Imielskiej
2. Festiwal Cinematika – Kino + Muzyka Filmowa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll