PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Po roku częściowego zawieszenia American Film Festival powraca z programem, w którym znajdą się perły amerykańskiego kina niezależnego. 12. edycja imprezy odbędzie się od 9 do 14 listopada we Wrocławiu. Potem festiwal przeniesie się do sieci.
Humor i wyobraźnia versus pandemia

Pandemia i zachowania spotęgowane przez zagrożenie wirusem obecne są w kilku filmach wyprodukowanych w ostatnim roku i nie zabraknie ich – w lekkiej wersji komediowej czy dramatycznej – w programie AFF. Jednym z filmów ujmujących specyfikę relacji na odległość i wykorzystywania technologii w czasie pandemii jest formalnie oszczędny (zrealizowany niemal w całości poprzez aplikację Zoom, która na stałe wpisała się pandemiczny krajobraz) "Language Lessons" w reżyserii oraz z udziałem Natalie Morales (dotąd popularnej aktorki znanej głównie z seriali), której partneruje Mark Duplass ("Siostra twojej siostry"). Dzięki ich kreacjom – oglądamy przecież przez 90 minut jedynie twarze aktorów – i świetnemu scenariuszowi, zwyczajne z pozoru lekcje hiszpańskiego online przeradzają się w fascynujący thriller, w którym nie zabrakło również humoru.


"Language Lessons" fot. mat. prasowe

Jedną z bardziej oryginalnych propozycji, które znajdziemy w tegorocznym programie, jest bez wątpienia "Cryptozoo" – drugi film Dasha Shawa i Jane Samborski, prezentowana na Berlinale oraz nagrodzona na Sundance laurem za innowacyjność animacja pełnometrażowa dla dorosłych. Ta fantasmagoria o mitycznych stworach przetrzymywanych w niezwykłym zoo zabiera nas w świat snów, mitów i wytworów wyobraźni, pozwalających przetrwać przyziemne wydarzenia zwyczajnej codzienności, ale i rozwinąć skrzydła imaginacji. "Cryptozoo" imponuje także plejadą gwiazd, które użyczyły głosów postaciom – usłyszymy tu bowiem m.in. Grace Zabriskie, Michaela Cerę i Zoe Kazan.

Hity amerykańskich festiwali i poruszające dokumenty

Także z Sundance – gdzie bardzo widoczna była silna reprezentacja reżyserek – na AFF przyjedzie "Mayday", debiut Karren Cinorre, z Grace Van Patten w roli głównej i epizodycznym występem Juliette Lewis. Bohaterka filmu przenosi się do utopijnego świata zdominowanego przez kobiety, przywodzącego na myśl Narnię, ale i wyspę z "Władcy much". Za stronę wizualną tego feministycznego projektu odpowiedzialny jest w dużym stopniu Sam Levy, operator "Wendy i Lucy" czy "Frances Ha" oraz Aleksandra Staszko, kostiumografka filmów "Zimna wojna" i "Obywatel Jones".
 
Ważnym tytułem w programie jest również "Ludi" Edsona Jeana - pozornie prosta historia pielęgniarki z Haiti, młodej emigrantki we wrogim środowisku Miami, zainspirowana doświadczeniami matki reżysera. Całość ujmuje bezpretensjonalnością i jednocześnie porusza prostym obrazem życia codziennego ciężko pracujących kobiet-emigrantek, dając jednak wytchnienie dzięki subtelnemu humorowi. Film otwierał Miami International Film Festival, był także pokazywany na SXSW w Teksasie.

"Mayday" fot. mat. prasowe

Wśród silnej reprezentacji dokumentalnej pojawi się zaś między innymi "Who We Are: A Chronicle of Racism in America" w reżyserii Emily i Sarah Kunstler, bogato ilustrowany archiwaliami film-wykład nagrodzony jako najlepszy dokument na festiwalach w Austin i w Seattle. "Who We Are…" zawiera wybuchową dawkę informacji o relacjach rasowych we współczesnej Ameryce, a cała narracja niesiona jest poprzez niezwykle emocjonalne opowieści o osobistych doświadczeniach czarnoskórego historyka Jeffreya Robinsona. Temat odkrywania przeszłości własnej grupy etnicznej i powrotu do korzeni pojawia się także w czarnej (nomen omen) komedii "The Sleeping Negro" Skinnera Myersa, której bohater postanawia wyrwać się z „oków”, jakie narzuciły my wychowanie, edukacja i uwewnętrznione uprzedzenia rasowe. Wydaje się, że taki temat emocjonalnego i duchowego wyzwolenia staje się motywem przewodnim wielu współczesnych filmów z USA i będzie zauważalny w programie AFF.

"Inaczej niż w raju" fot. mat. prasowe

Powrót do Jarmuscha

Obok najnowszych dzieł z tegorocznych festiwali, w programie AFF znalazła się spora dawka klasyki kina, która buduje kontekst pomocny do zrozumienia zarówno filmów najnowszych, ale i świata, w którym powstawała. Wśród nich – 7 wczesnych filmów Jima Jarmuscha (m.in. "Kawa i papierosy", "Inaczej niż w raju", "Nieustające wakacje"), które nie tylko stanowią historyczne tło dla amerykańskiego kina najnowszego, lecz pomagają również zrozumieć lata 80. czy 90.

12. American Film Festival odbędzie się od 9 do 14 listopada we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Karnety w cenach 290 zł lub 275 zł (dla osób posiadających Kartę Klubu Przyjaciół KNH) oraz akredytacje dziennikarskie w cenie 200 zł i branżowe w cenie 290 zł będzie można kupić od 21 września poprzez stronę americanfilmfestival.pl . Edycja online festiwalu odbędzie się od 1 do 14 grudnia 2021. Szczegóły na temat wirtualnej odsłony festiwalu zostaną podane wkrótce.
LK
American Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  9.09.2021
Zobacz również
12. Festiwal Kamera Akcja: bez cenzury!
Serial "Kontrola" w ofercie Playera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll