PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Kurier Francuski" Wesa Andersona i "C’mon C’mon" Mike’a Millsa otworzą, a "Oczy Tammy Faye" Michaela Showaltera zamkną tegoroczną edycję American Film Festival. Impreza rozpocznie się 9 listopada.
Po roku częściowego zawieszenia (ubiegłoroczna edycja składała się tylko z kilku pokazów stacjonarnych i seansów online), na ekranach Kina Nowe Horyzonty ponownie będzie można zobaczyć perły kina niezależnego, Hollywood z górnej półki i amerykańską klasykę. W programie festiwalu znalazło się aż 110 produkcji (101 długich i 9 krótkich metraży), z czego 54 zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy, a 12 będzie miało premierę międzynarodową. Sprzedaż biletów rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 12:00 (wyłącznie poprzez stronę americanfilmfestival.pl). Między 1 a 14 grudnia odbędzie się także odsłona festiwalu w sieci.


fot. C’mon C’mon, reż. Mike Mills

12. AFF otworzą dwa filmy: "Kurier Francuski z Liberty", "Kansas Evening Sun" Wesa Andersona oraz "C’mon C’mon" Mike’a Millsa. Pierwszy z nich to najnowsze dzieło autora "Grand Budapest Hotelu", reżysera o niepodrabialnym stylu i wielkiej elegancji. W obsadzie "Kuriera" znaleźli się przedstawiciele i przedstawicielki aktorskiej śmietanki, m.in.: Bill Murray, Frances McDormand, Léa Seydoux czy Timothée Chalamet. Drugi z filmów to nowa propozycja autora "Debiutantów", jednego z najczulszych narratorów wśród twórców z USA. "C’mon C’mon" to także pierwszy filmowy występ Joaquina Phoenixa po nagrodzonej Oscarem roli w "Jokerze".

Festiwal zamknie seans "Oczu" Tammy Faye w reżyserii Michaela Showaltera – opowieść o niezwykle barwnym życiu tytułowej ewangelistki, która w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, wspólnie ze swoim mężem, zbudowała największą na świecie religijną sieć medialną i chrześcijański park rozrywki. Nieprawidłowości finansowe, intrygi konkurentów oraz skandale doprowadziły jednak do upadku misternie budowanego imperium.

Hity światowych festiwali

W programie AFF-u tradycyjnie znalazły się przeboje pokazywane na światowych festiwalach – m.in.: jedne z dwóch najdłużej oklaskiwanych filmów podczas tegorocznego MFF w Cannes: "Red Rocket" Seana Bakera oraz "Stillwater" Tom McCarthy’ego, z Mattem Damonem w roli głównej; prezentowany na Sundance "Jockey" Clinta Bentleya, z brawurową rolą Cliftona Collinsa Juniora oraz "Córka" – reżyserski debiut Maggie Gyllenhaal. Widzowie i widzki będą mieli okazję zobaczyć także „porywające i niezapomniane”, jak pisali krytycy po Sundance, "Odkupienie" Frana Kranza – studium żalu, rozpaczy i żałoby po tragicznych w skutkach wydarzeniach związanych ze szkolną strzelaniną; a także "Nowicjuszkę" Lauren Hadaway – przywodzącą na myśl "Czarnego Łabędzia" i "Zapaśnika" historię sportsmenki, która postanawia poświęcić całe swoje życie dla kariery wioślarskiej.

John Waters, „król kampu”, gościem specjalnym American Film Festival

Szok, obrzydzenie i histeryczny śmiech (w różnych proporcjach i różnej kolejności) wywołają filmy Johna Watersa, jednego z najoryginalniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć nie tylko przegląd najważniejszych dzieł buntownika z Baltimore, ale również spotkać go osobiście. Waters odbierze we Wrocławiu nagrodę Indie Star Award, przyznawaną twórcom bezkompromisowo niezależnym, weźmie udział w masterclassie oraz zaprezentuje stand-up "This Filthy World", połączony z drag show "We Are Divine", przygotowany przez wrocławską divę drag, Twoją Starą.
 
Retrospektywy twórczości Idy Lupino i Jima Jarmuscha

Podczas 12. American Film Festival przyjrzymy się twórczości Idy Lupino, która w latach 50. jako jedna z nielicznych kobiet w historii kina była zarówno aktorką, jak i reżyserką filmową. Jej filmy, powstające niezależnie od hollywoodzkich wytwórni, poruszały kontrowersyjne tematy społeczne. Bohaterem retrospektywy będzie także Jim Jarmusch – mistrz kina niezależnego.

Festiwalowe sekcje

Jednym ze znaków rozpoznawczych American Film Festival są sekcje konkursowe: Spectrum (16 tytułów) – przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA, oraz American Docs (9 tytułów) – dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez widzów produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrodę w konkursie American Docs ufundowała firma BNY Mellon.

W programie znalazły się także dwie wyjątkowe sekcje poświęcone współczesnemu kinu dokumentalnemu z USA: Special Docs oraz Portrety. W ramach pierwszej z nich będzie można zobaczyć m.in. "Wrogów publicznych" Sonii Kennebeck – historię hakera Matta DeHarta, zestawianego w jednym szeregu z Edwardem Snowdenem i Chelsea Manning; poruszające "Kim jesteśmy: kronikę rasizmu w Ameryce" Emily Kunstler i Sarah Kunstler; czy "Poszukiwaczy" Pacho Veleza – daleką od polityki, ale bliską codziennemu życiu opowieść o współczesnych nowojorczykach. W ramach "Portretów" przybliżone zostaną postaci m.in. wybitnego dziennikarza, podróżnika i szefa kuchni – Anthony’ego Bourdaina; autora undergroundowych komiksów – Spaina Rodrigueza, a także bestsellerowej, ekscentrycznej pisarki – Jackie Collins.

Tegoroczną nowością są Perspektywy – najbardziej nowohoryzontowa ze wszystkich festiwalowych sekcji. Tutaj bowiem znalazły się dzieła twórców i twórczyń eksperymentujących z językiem filmu oraz poszukujących świeżych rozwiązań (nie tylko formalnych).

US & Canada in Progress

Po raz kolejny odbędzie się wydarzenie branżowe US in Progress, tym razem z udziałem Kanadyjczyków. W ramach projektu polskie firmy postprodukcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie i kanadyjskie, a producenci mają okazję poznać polskie uwarunkowania koprodukcyjne oraz spotykać potencjalnych partnerów wśród polskiej branży filmowej.

12. American Film Festival odbędzie się od 9 do 14 listopada. Pełny program stacjonarnej części festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów można znaleźć na stronie americanfilmfestival.pl.
LK
AFF
Ostatnia aktualizacja:  21.10.2021
Zobacz również
EnergaCAMERIMAGE 2021: program konkursu filmów dokumentalnych i debiutów fabularnych
Uroczyste wręczenie Jantara 40-lecia Magdalenie Łazarkiewicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll