PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Znamy szczegóły na temat przyjazdu amerykańskiego reżysera Johna Watersa, "papieża kampu", na 12. American Film Festival we Wrocławiu. Impreza odbędzie się od 9 do 14 listopada.
Oburza, rozśmiesza, uświadamia (w różnych dawkach i niekoniecznie w tej kolejności) – tak można podsumować kino Johna Watersa, jednego z najbarwniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. Autora "Różowych flamingów" będzie można spotkać osobiście już za niecały miesiąc. Waters odwiedzi po raz pierwszy Polskę jako gość specjalny wrocławskiego American Film Festival, gdzie odbierze nagrodę Indie Star Award. John Waters weźmie udział w masterclassie poświęconym swojej twórczości i zaprezentuje stand-up "This Filthy World". W programie festiwalu znalazło się pięć kultowych dzieł reżysera, a także zrealizowany w 2007 roku remake klasycznego "Lakieru do włosów" (prezentowany równolegle z oryginałem) i dokument "I Am Divine", prezentujący historię muzy Watersa, jednej z najsłynniejszych drag queens w historii USA.

Sprzedaż biletów na wydarzenia z udziałem reżysera rozpocznie się 22 października o godz. 12:00.

Retrospektywa twórczości Johna Watersa

W programie 12. AFF-u znalazły się: "Różowe flamingi" (Pink Flamingos, 1972), "Kobiece kłopoty" (Female Trouble, 1974), "Lakier do włosów" (Hairspray, 1977), "W czym mamy problem?" (Serial Mom, 1994) oraz "Cecil B. Demented" (2000). Widzowie i widzki festiwalu będą mogli zobaczyć także zrealizowany w 2007 roku remake "Lakieru do włosów" w reżyserii Adama Shankmana (z Johnem Travoltą w roli głównej) oraz dokument Jeffreya Schwarza "I Am Divine".
 
Stand-up This Filthy World

John Waters to jeden z niewielu reżyserów, których twórczość filmowa jest spójna z osobowością samego twórcy, a jego poglądy są widoczne jak na dłoni – czemu daje wyraz jeżdżąc po świecie ze stand-upem pod znaczącym tytułem "This Filthy World" (Ten sprośny świat). W trakcie tegorocznej odsłony American Film Festival stand-up Watersa będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce.

Autor "Różowych flamingów" opowie m.in. o odbiorze swoich filmów, przypomni dykteryjki z czasu ich powstawania, wyjawi tajemnice alkowy planów filmowych oraz odkryje przed widzami, co dziś go kręci i podnieca, a co wzbudza odrazę. W dostosowywanym specjalnie do polskiej rzeczywistości występie pojawią się także żarty m.in. z rodzimych prób zwalczania tęczowej kultury, o których głosy docierają za Ocean. Nie zabraknie również bardziej niewinnych, erudycyjnych opowieści o fascynacjach artystycznych z innych dziedzin (Waters namiętnie kolekcjonuje obrazy i jest miłośnikiem różnych gatunków muzyki).

Podczas stand-upu na pewno pojawi się temat przyjaźni z Divine, ulubioną muzą Watersa, która stała się inspiracją dla drugiej części polskiego występu: drag show "We Are Divine", przygotowanego przez wrocławską divę drag, Twoją Starą. Podczas show "We are Divine" najlepsze drag queens i kings z Polski zaprezentują siedem różnych wcieleń dragu. Show powstaje we współpracy z wrocławskim stowarzyszeniem Kultura Równości.

Na stand-up "This Filthy World" oraz występ "We Are Divine" festiwal zaprasza 10 listopada (środa) o godz. 20:30 do wrocławskiego klubu Vertigo, który jest wyjątkowym partnerem tegorocznej odsłony American Film Festival. Sprzedaż biletów w cenie 75 zł rozpocznie 22 października poprzez stronę internetową klubu Vertigo. 25 zł od każdego sprzedanego biletu przekażemy na realizację celów statutowych stowarzyszenia Kultura Równości.

Masterclass z mistrzem „kina śmieciowego”

O kulisach realizacji „najobrzydliwszych filmów świata” będzie można posłuchać także w trakcie masterclassu, który poprowadzi Piotr Czerkawski, kurator retrospektywy twórczości Johna Watersa. Podczas spotkania dowiemy się m.in. co gość specjalny AFF-u sądzi o amerykańskim biznesie filmowym oraz poznamy szczegóły rozwoju jego kariery twórcy niezależnego, jednocześnie flirtującego z Hollywoodem. Waters przybliży również historię funkcjonowania barwnego środowiska artystycznego, które rozkręcił w Baltimore w latach 80. Masterclass z Johnem Watersem odbędzie się w środę, 10 listopada, o godz. 18:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić od 22 października poprzez stronę americanfilmfestival.pl.


12. American Film Festival odbędzie się od 9 do 14 listopada we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Karnety w cenach 290 zł lub 275 zł (dla osób posiadających Kartę Klubu Przyjaciół KNH) można kupić poprzez stronę americanfilmfestival.pl
LK
AFF
Ostatnia aktualizacja:  13.10.2021
Zobacz również
"Inni ludzie" na festiwalu w Tallinnie
Ukraina! 6. Festiwal Filmowy już wkrótce w całej Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll