PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Christoph Waltz wcieli się w rolę policjanta starającego się rozwikłać sprawę tajemniczego morderstwa, do którego doszło we Wrocławiu w 2000 roku. Wśród kandydatów do reżyserskiego fotela filmu "True Crimes" wymienia się Romana Polańskiego.

Film opowiadać będzie o sprawie Krystiana Bali - pisarza podejrzanego o brutalne zabójstwo właściciela wrocławskiej agencji reklamowej, którego oskarżał o romans ze swoją żoną. Zwłoki mężczyzny skrępowane w tzw. kołyskę linką łączącą związane z tyłu ręce i szyję (w takiej pozycji każdy ruch ofiary powoduje, że sama się poddusza), który, jak wykazała sekcja przed śmiercią był głodzony, kopany i bity tępym narzędziem, znaleziono w Odrze w grudniu 2000 roku.


Christoph Waltz w filmie "Green Hornet", fot. UIP

Policja długo nie mogła wpaść na trop mordercy. Zmieniło się to dopiero po lekturze napisanej przez Balę i wydanej w 2003 roku powieści "Amok", w której w niezwykle szczegółowy sposób opisał podobny mord dokonany przez głównego bohatera książki noszącego imię Chris. To oraz inne autobiograficzne wątki zawarte w fabule choć nie posłużyły ostatecznie jako dowody w sprawie doprowadziły do postawienia Bali przed sądem. Prokuratura zaprezentowała 14 poszlakowych dowodów, z których 10 sąd uznał za ciąg logiczny i zdecydował o skazaniu nieprzyznającego się do winy literata na 25 lat więzienia. Kolejne instancje utrzymały wyrok w mocy. W 2010 roku Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o kasację złożony przez obrońcę oskarżonego.

Głośny proces, który w 2007 roku toczył się przed wrocławskim sądem przyciągnął dziennikarzy z całego świata. Relacjonował go m.in. David Grann z "New Yorkera" i to właśnie jego artykuł posłużył za podstawę scenariusza przygotowywanego filmu "True Crimes". Jego autorem jest Jeremy Brock, który na swoim koncie ma m.in. "Ostatniego króla Szkocji". Christoph Waltz wcielić się ma w rolę komisarza Jacka Wróblewskiego, któremu wrocławska zbrodnia nie dawała spokoju, a jej rozwiązanie zajęło mu 5 lat.

"True Crimes" wyprodukują Brett Ratner, John Cheng i David Gerson, którzy reklamują przygotowywany film jako thriller w klimacie "Dziewczyny z tatuażem". Producenci na razie nie ujawnili terminu rozpoczęcia zdjęć ani nazwiska reżysera obrazu. Spekuluje się, że mógłby być to Roman Polański. Tym bardziej, że polski reżyser zaprzyjaźnił się z Brettem Ratnerem i przy jego wsparciu odświeżył na tegoroczny MFF w Cannes swój dokumentalny obraz "Weekend of a Champion".

Na razie nie wiadomo też, czy Wrocław pozostanie finalnym miejscem akcji przygotowywanego filmu, ani czy amerykańska ekipa pojawi się nad Odrą czy też zdjęcia realizowane będą poza Polską.

RP
hollywoodreporter.com
Ostatnia aktualizacja:  10.06.2013
Zobacz również
Zwiastun nowego filmu Woody'ego Allena
Pierwszy plakat drugiej części "Hobbita"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll