PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Polacy zgarnęli dwa główne laury na czeskim East Silver Market! "Ślimaki" Grzegorza Szczepaniaka nagrodzono w kategorii dokumentów krótkometrażowych, a film "Casa Blanca" Aleksandry Maciuszek - średniometrażowych.
Nagroda "Srebrnego oka" przyznawana na targach filmowych została ogłoszona 31 października 2015 roku na ceremonii zamknięcia 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, jednego z najważniejszych festiwali dokumentu na świecie.

W tym roku nagrodę "Srebrnego Oka" za Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymał film "Ślimaki" Grzegorza Szczepaniaka (prod. Wajda Studio). "Casa Blanca" Aleksandry Maciuszek wyjechała z Jihlavy ze "Srebrnym Okiem" za Najlepszy Film Średniometrażowy.

Nominowanych do nagród Silver Eye 2015 wyselekcjonowano spośród 600 zgłoszeń. Wybrane filmy przez rok mogą brać udział w East Silver Caravan, zapewniającym dostęp do blisko 120 międzynarodowych festiwali filmowych, targów, międzynarodowych nadawców telewizyjnych.  Zwycięzcą pierwszych nagród Silver Eye w 2009 roku był wyprodukowany przy współudziale Wajda Studio "Królik po Berlińsku" Bartosza Konopki, a w 2013 roku nominowana do Oscara "Joanna" Anety Kopacz zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu średniometrażowego.


O filmach:

"Ślimaki" miały polską premierę na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym i były prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Sunny Side of the Doc" w La Rochelle, a także podczas 19. MFF w Rhode Island. "Ślimaki" brały udział również w 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym (Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych) oraz w zakończonym 1 listopada 58. DOK.Leipzig (International Programme Short Film).

Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch ale podbijają Chiny i Japonię. Na fali popularności ślimaczanego “złotego” interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad postanawia założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako "Ślimaczany Król".


"Casa Blanca" to koprodukcja polsko-meksykańska.  Nelsa (76) i jej cierpiący na Syndrom Downa syn Vladimir (37), dzielą niewielki pokój w przeludnionej kamienicy wielorodzinnej w Casa Blance. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, Nelsa - jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Ich pożycie cechują konflikty; kobieta stara się kontrolować syna, podczas gdy ten, chętniej niż z matką, czas swój woli spędzać z rybakami, pomagając im w pracy, dokazując i pijąc rum. Nelsa codziennie musi przemierzać ulice Casa Blanki w poszukiwaniu długo nie powracającego do domu jedynaka. Pewnego dnia stan zdrowia kobiety pogarsza się. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Javier Labrador Deulofeu. Film swoją światową premierę miał w kwietniu 2015 roku podczas festiwalu Vision Du Reel. 

PZ
Wajda Studio/East Silver Market
Ostatnia aktualizacja:  3.11.2015
Zobacz również
fot. Wajda Studio
"Miejsce" docenione w Nowym Jorku
"Bracia" najlepszym filmem Konkursu Pełnometrażowego w Lipsku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll