PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.10.2017
Osiem polskich dokumentów zakwalifikowało się do udziału w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Spośród nich aż sześć tytułów powalczy o nagrody w sekcjach konkursowych. W Konkursie Etiud Studenckich znalazł się również film ze Studia Munka-SFP - "Wolta".
IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 15-26 listopada i będzie to 30. edycja festiwalu.

Do Konkursu Pełnometrażowego zaproszono film „Over the LimitMarty Prus. Pokaz na IDFA będzie jednocześnie światową premierą filmu. Międzynarodową premierą w Amsterdamie może pochwalić się dokument Grzegorza Szczepaniaka – „Najbrzydszy samochód świata”, który będzie walczył tam o nagrodę w Konkursie Dokumentów Średniometrażowych oraz „Żalanasz – pusty brzegMarcina Sautera, który zakwalifikował się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Światowa premiera obu filmów odbyła się na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Do Konkursu Filmów Studenckich komisja selekcyjna zaprosiła dwa polskie filmy: „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „The Celebration" Alexandry Wesolowski, a w konkursie Kids&Docs pojawi się "Wolta" Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały (produkcja Studio Munka/SFP).

W sekcji Bests of Fests, pokazującej filmy, które w minionym roku odniosły festiwalowe sukcesy, weźmie udział dokument "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, nagrodzony podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Natomiast w sekcji Music Documentary znajdzie się film Macieja Bochniaka "Ethiopiques - Revolt of the Soul".

Trzy z polskich filmów zakwalifikowanych do konkursów na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie: „Żalanasz – pusty brzeg”, „Call Me Tony” i „Woltę” reprezentuje KFF.


Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Polskie produkcje dokumentalne obecne są na festiwalu IDFA już od pierwszej edycji, a w ostatnich latach otrzymały na festiwalu kilka ważnych nagród i wyróżnień. W 1998 roku nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jury przyznało filmowi Dariusza Jabłońskiego "Fotoamator". W 2009 roku film "Sześć tygodni" Marcina Janosa Krawczyka zdobył główną nagrodę w Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych. Rok później nominację do nagrody w kategorii filmów studenckich otrzymał „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. W 2012 roku aż dwa polskie filmy nominowane były do nagród IDFA – "Bad Boy – cela dla niebezpiecznych" Janusza Mrozowskiego w konkursie pełnometrażowym i „Rogalik” Pawła Ziemilskiego w sekcji krótkiego metrażu. W 2013 roku w sekcji dokumentów studenckich nominację otrzymała „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a rok później Nagroda Specjalna Jury trafiła do Hanny Polak za film "Nadejdą lepsze czasy". W 2015 roku Nagrodę Główną festiwalu wygrał film "Don Juan", szwedzka produkcja wyreżyserowana przez Jerzego Śladkowskiego. Natomiast w ubiegłym roku film w reżyserii Anieli Gabryel „Kiedy ten wiatr ustanie” otrzymał ARRI IDFA Award dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich, a „Więzi” Zofii Kowalewskiej Specjalną Nagrodę Jury.

Pełną listę zakwalifikowanych filmów znaleźć można na stronie internetowej festiwalu .


AK
Telemark
Ostatnia aktualizacja:  11.10.2017
Zobacz również
fot. Telemark
„Pewnego razu w listopadzie…” filmem otwarcia 33. edycji Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Rozpoczyna się 4. WAMA Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll