PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
18 września w warszawskim kinie Kultura ambasadorzy i pracownicy instytucji zagranicznych obejrzeli film "Pianoforte". W spotkaniu z publicznością udział wziął reżyser filmu Jakub Piątek. Przed projekcją prezes SFP zasugerował, że tytuł ten jest prawdopodobnym polskim kandydatem do Oscara w 2024 r.
Organizowane od lat przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich pokazy polskich filmów dla korpusu dyplomatycznego wróciły po wakacyjnej przerwie. Z ambasadorami i pracownikami instytucji zagranicznych oraz ekipą filmu "Pianoforte" przywitał się Jacek Bromski: - Dzisiaj czeka nas wyjątkowa projekcja, pełnometrażowy film dokumentalny, który zapewne będzie polskim kandydatem do Oscara w przyszłym roku - ocenił prezes SFP.
 
Jacek Bromski, prezes SFP fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

W spotkaniu prowadzonym przez dziennikarza radiowego Pawła Sztompke udział wziął Jakub Piątek, reżyser "Pianoforte". Na sali obecni byli również współtwórcy: Anna Rok, współautorka dźwięku, Joanna Chorzęba, kierowniczka produkcji i koproducentka i Maciej Kubicki, producent.


„Pianoforte” opowiada o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach Konkursu Chopinowskiego w 2021 r. Do pierwszego etapu ostatniej edycji w 2021 roku przeszło 87 osób, po kilkunastu dniach w finale znalazło się miejsce tylko dla najlepszej dwunastki. Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wchodzą w dorosłość i równocześnie muszą nauczyć się znosić ogromną presję związaną z rywalizacją. Pierwszy raz w historii ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę konkursowej presji. Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach. Zdjęcia do filmu odbywały się m.in. w Chinach, Rosji i Włoszech i jak ocenił producent Maciej Kubicki jest to najdroższy dokument w historii polskiego kina.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA
fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

„Pianoforte” wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark, który odpowiadał także za świetnie przyjęte i nagradzane na międzynarodowych festiwalach dokumenty kreacyjne „Over the Limit” (2017) czy „Wiatr. Thriller dokumentalny” (2019). Polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Artur Szklener, Joanna Chorzępa), Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (Anna Spisz) oraz MX35 (Mateusz Wajda, Paweł Ziemilski). „Pianoforte“ powstaje w koprodukcji także z nadawcami HBO Max (Hanka Kastelicova) i BBC Storyville (Lucie Kon). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Za dystrybucję odpowiada firma Against Gravity. Nie znamy jeszcze daty premiery.

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2023
Zobacz również
48. FPFF. „Tyle co nic", czyli realistyczny obraz współczesnej polskiej wsi
48. FPFF. Na otwarcie muzyczna niespodzianka i "Doppelgänger. Sobowtór"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll