PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Filmy z Gdyni” to sekcja, w której prezentowane są filmy tematycznie i produkcyjnie związane z festiwalowym miastem. W ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni widzowie zobaczą trzy filmy w ramach tej sekcji – krótki film fabularny, film dokumentalny i fabularyzowany dokument.
Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju produkcji filmowej w Gdyni. Wokół Festiwalu Filmowego zaczęły stopniowo rozwijać się kolejne inicjatywy, których efektem są zarówno filmy powiązane z miastem, jak i nowe nazwiska twórców. Od 2009 roku w ramach Centrum Kultury Gdynia działa Gdyński Fundusz Filmowy, który jak do tej pory dofinansował blisko 30 projektów. Kolejny rocznik studentów w październiku rozpocznie naukę w działającej od 2010 roku Gdyńskiej Szkole Filmowej, prowadzonej przez organizatora Festiwalu – Pomorską Fundację Filmową w Gdyni. Pierwsi absolwenci odnieśli już błyskotliwe sukcesy na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Należy też wspomnieć o Pomorskich Warsztatach Filmowych – cennej inicjatywie edukacyjnej, która poprzedziła założenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wszystkie te przedsięwzięcia a także wsparcie władz miasta, przekonanych o celowości inwestowania w kinematografię, powodują, że Gdynia coraz częściej staje się miejscem realizacji zdjęć filmowych.

Z tego też względu Festiwal Filmowy w Gdyni chce zaprezentować widzom najciekawsze tytuły związane z miastem. - Decyduje przede wszystkim aspekt produkcyjny – tłumaczy Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu. – Mamy do czynienia z trzema filmami, które powstały dzięki wsparciu instytucji takich, jak Centrum Kultury Gdynia, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni czy Gdyńska Szkoła Filmowa.

Pełnometrażowy fabularyzowany dokument "Aram" Krzysztofa Talczewskiego powstał, aby upamiętnić postać zmarłego Arkadiusza Rybickiego, znanego opozycjonisty, uczestnika strajków sierpniowych i współautora 21 postulatów „Solidarności”. "Dzieci dzwonią" znanego reżysera Andrzeja Mańkowskiego to dokument o niezwykle ważnej instytucji jaką jest Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. W filmie obserwujemy pracę grupy konsultantek, które w niedużym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie odbierają codziennie ponad 400 telefonów od dzieci z całej Polski i muszą zmierzyć się z najtrudniejszymi problemami i pytaniami. 


Kadr z filmu "Dzieci dzwonią", fot. Weronika Bliska.

W sekcji znalazła się także 9-minutowa fabuła „Emigrantka”, zrealizowana podczas 12. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Bohaterką filmu jest Marta, która po długiej nieobecności odwiedza siostrę i  podczas powitalnej imprezy musi zmierzyć się z jej nowym życiem. – Uczestnicy Warsztatów wspólnie piszą scenariusz, realizują zdjęcia, przeprowadzają montaż i postprodukcję pod okiem doświadczonych twórców. W przypadku tego filmu byli to reżyser Wojciech Marczewski, operator filmowy Sławomir Pultyn, montażystka Milenia Fiedler i scenarzysta Grzegorz Łoszewski, a pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich edycji warsztatów jest Jerzy Rados – wyjaśnia Leszek Kopeć.


Kadr z filmu "Emigrantka", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa.

Z kolei dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla szczególną rolę jaką sekcja ta posiada z jego perspektywy: - Sam wciąż jeszcze uczę się Gdyni jako miasta – z każdym miesiącem coraz bardziej się cieszę, że mogę tu pracować i odkrywać Trójmiasto dla siebie. Filmy z Gdyni mi w tym pomagają i jestem więcej niż pewien, że są świetną wizytówką miasta dla wszystkich odwiedzających nasz Festiwal, a także powodem do dumy dla samych mieszkańców.
PZ
FFG
Ostatnia aktualizacja:  12.08.2014
Zobacz również
fot. Ł. Brodowski
„Deep love” rusza w światłoczułą podróż
Filmy z Częstochową w tle już w sprzedaży
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll