PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Wypłynął i cumuje, ulubiony i wytęskniony, tworzony przez Szkołę Filmową w Łodzi, dla Was i warszawskiej publiczności. To jedyna możliwość, aby w przerwie między światowymi i polskimi festiwalami, zobaczyć nasze etiudy fabularne, dokumentalne i animowane w kinie. Zanim znów wyruszą po kolejne nagrody” - w ekspresyjny, a jednocześnie trafny sposób organizatorzy Łodzią po Wiśle zaprosili na festiwal, który po pięciu latach przerwy zawinął do kina Iluzjon.
 
Rektor Milenia Fiedler, Krzysztof Brzezowski, fot. M. Krzyczkowski / PWSFTViT

„Wracamy z tym, co mamy najlepszego, czyli najnowszymi filmami naszych studentek i studentów, fabularnymi, dokumentalnymi i animowanymi. Wszystkie 33 tytuły, które zaprezentujemy w pięciu blokach, złożą się na blisko 500 minut projekcji i powstały w ubiegłym roku. Wracamy wreszcie w bardzo ważnym dla Szkoły czasie, która w tym roku obchodzi 75. urodziny!" – w ten oto sposób zapowiedział imprezę reprezentujący grono organizatorów Krzysztof Brzezowski. Licznie zgromadzoną widownię przywitała rektor Szkoły prof. Milenia Fiedler.To jedyna okazja, żeby w ciągu zaledwie dwóch dni poznać dorobek ostatniego roku Szkoły Filmowej w Łodzi. Widzowie oglądają zestawy etiud animowanych, dokumentalnych, fabularnych. Jak przed laty, także i teraz w Sali Mała Czarna odbywają się pokazy specjalne i spotkania. Anna Jadowska wraz ze współtwórcami „Kobiety na dachu” spotkała się z widzami w piątkowy wieczór. Podczas festiwalowego weekendu można było także zapoznać się z imponującym dorobkiem pracownia VR/AR i Pracowni Narracji Interaktywnych działających w ramach kilkuletniego już naukowo-artystycznego projektu vnLab. Tak szerokie ujęcie programu oddaje kierunki i trendy w bieżącej produkcji Szkoły. 

We  foyer kina Iluzjon. Na pierwszym planie: Katarzyna Malatyńska, Milenia Fiedler, Marcin Malatyński, w głębi - koordynator pokazów Łodzią po Wiśle Jan Bazyli Ledworowski (WOSF), fot. M. Krzyczkowski / PWSFTViT

„Chciałbym, aby każdy z Was, podczas seansów, zadał sobie pytanie ‘jaką wartość, ci młodzi twórcy, chcieli nam przekazać?’. Bo głos młodego pokolenia, choć często głośny, często jest niesłyszalny. A to właśnie ci młodzi twórcy budują współczesną kinematografię!” – mówił przewodniczący Samorządu Studentów Sebastian Maur z Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej.  W tym roku organizatorzy zdecydowali, że funkcję jury odegra młoda publiczność, która wybrała najlepsze według niej filmy. Wybory te pokrywają się zresztą z decyzjami jurorów zeszłorocznych festiwali. W plebiscycie Publiczności najwięcej głosów otrzymały etiudy: - fabularna: "Martwe małżeństwo" (reż. Michał Toczek),  dokumentalna: „Połączenia” (reż. Ming-Wei Chiang), animowana: „Takie cuda się zdarzają” (reż. Barbara Rupik).

Sala kina Iluzjon, fot. M. Krzyczkowski / PWSFTViT

16. Przegląd Łodzią po Wiśle odbywał się w dniach 16-19 marca 2023 roku.  


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / PWSFTviT
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2023
Zobacz również
Smart7: międzynarodowy konkurs na 23. Nowych Horyzontach
Nowe Horyzonty tournée. Festiwalowe hity w 20 miastach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll