Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
„Wypłynął i cumuje, ulubiony i wytęskniony, tworzony przez Szkołę Filmową w Łodzi, dla Was i warszawskiej publiczności. To jedyna możliwość, aby w przerwie między światowymi i polskimi festiwalami, zobaczyć nasze etiudy fabularne, dokumentalne i animowane w kinie. Zanim znów wyruszą po kolejne nagrody” - w ekspresyjny, a jednocześnie trafny sposób organizatorzy Łodzią po Wiśle zaprosili na festiwal, który po pięciu latach przerwy zawinął do kina Iluzjon.
Rektor Milenia Fiedler, Krzysztof Brzezowski, fot. M. Krzyczkowski / PWSFTViT
„Wracamy z tym, co mamy najlepszego, czyli najnowszymi filmami naszych studentek i studentów, fabularnymi, dokumentalnymi i animowanymi. Wszystkie 33 tytuły, które zaprezentujemy w pięciu blokach, złożą się na blisko 500 minut projekcji i powstały w ubiegłym roku. Wracamy wreszcie w bardzo ważnym dla Szkoły czasie, która w tym roku obchodzi 75. urodziny!" – w ten oto sposób zapowiedział imprezę reprezentujący grono organizatorów Krzysztof Brzezowski. Licznie zgromadzoną widownię przywitała rektor Szkoły prof. Milenia Fiedler.To jedyna okazja, żeby w ciągu zaledwie dwóch dni poznać dorobek ostatniego roku Szkoły Filmowej w Łodzi. Widzowie oglądają zestawy etiud animowanych, dokumentalnych, fabularnych. Jak przed laty, także i teraz w Sali Mała Czarna odbywają się pokazy specjalne i spotkania. Anna Jadowska wraz ze współtwórcami „Kobiety na dachu” spotkała się z widzami w piątkowy wieczór. Podczas festiwalowego weekendu można było także zapoznać się z imponującym dorobkiem pracownia VR/AR i Pracowni Narracji Interaktywnych działających w ramach kilkuletniego już naukowo-artystycznego projektu vnLab. Tak szerokie ujęcie programu oddaje kierunki i trendy w bieżącej produkcji Szkoły.
We foyer kina Iluzjon. Na pierwszym planie: Katarzyna Malatyńska, Milenia Fiedler, Marcin Malatyński, w głębi - koordynator pokazów Łodzią po Wiśle Jan Bazyli Ledworowski (WOSF), fot. M. Krzyczkowski / PWSFTViT
„Chciałbym, aby każdy z Was, podczas seansów, zadał sobie pytanie ‘jaką wartość, ci młodzi twórcy, chcieli nam przekazać?’. Bo głos młodego pokolenia, choć często głośny, często jest niesłyszalny. A to właśnie ci młodzi twórcy budują współczesną kinematografię!” – mówił przewodniczący Samorządu Studentów Sebastian Maur z Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej. W tym roku organizatorzy zdecydowali, że funkcję jury odegra młoda publiczność, która wybrała najlepsze według niej filmy. Wybory te pokrywają się zresztą z decyzjami jurorów zeszłorocznych festiwali. W plebiscycie Publiczności najwięcej głosów otrzymały etiudy: - fabularna: "Martwe małżeństwo" (reż. Michał Toczek), dokumentalna: „Połączenia” (reż. Ming-Wei Chiang), animowana: „Takie cuda się zdarzają” (reż. Barbara Rupik).
Sala kina Iluzjon, fot. M. Krzyczkowski / PWSFTViT
16. Przegląd Łodzią po Wiśle odbywał się w dniach 16-19 marca 2023 roku.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / PWSFTviT
Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023
Smart7: międzynarodowy konkurs na 23. Nowych Horyzontach
Nowe Horyzonty tournée. Festiwalowe hity w 20 miastach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025