PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dr hab. Milenia Fiedler w wyniku głosowania Kolegium Elektorów po raz drugi została wybrana na stanowisko Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Jej kadencja obejmuje lata 2024-2028.
Milenia Fiedler urodziła się w Łodzi. W 1989 roku ukończyła montaż na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych FAMU w Pradze. W 2005 roku uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2009 roku stopień doktora habilitowanego sztuki filmowej.  Jest montażystką, współautorką blisko 250 filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru Tv.

Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą ("Katyń", "Tatarak", "Wałęsa. Człowiek z nadziei"), Wojciechem Marczewskim ("Czas zdrady", "Weiser"), Januszem Majewskim ("Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy", "Czarny mercedes"), Bodo Koxem ("Dziewczyna z szafy", "Człowiek z magicznym pudełkiem"), Jerzym Stuhrem ("Obywatel"), Krzysztofem Zanussim ("Obce ciało", "Eter", "Liczba doskonała") i Filipem Bajonem ("Panie Dulskie", "Kamerdyner").
 
Milenia Fiedler na odsłonięciu gwiazdy Lidii Zonn, fot. Marta Woźniak / NCKF

Była opiekunką artystyczna dokumentalno-fabularyzowanego filmu "Powstanie Warszawskie", w reż. Jana Komasy oraz jego międzynarodowej wersji "Warsaw Uprising”. Jest dwukrotną laureatką nagrody za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za filmy "Czas zdrady" i "Weiser". Za pracę przy "Weiserze" otrzymała także nagrodę "Orła" Polskiej Akademii Filmowej. Była nominowana do "Orłów" za montaż filmów "Katyń", "Wałęsa. Człowiek z nadziei" i "Kamerdyner". Nagrodzona Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż filmu dokumentalnego "Głos" na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Od ponad 20 lat związana jest ze Szkołą Filmową w Łodzi. Wykładowczyni w Katedrze Montażu na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. W latach 2016-2020 kierowała katedrą. Jest opiekunką artystyczną kilkudziesięciu etiud studenckich. Od 2020 roku pełni funkcję Rektorki Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).


WRÓB
PWSFTViT
Ostatnia aktualizacja:  11.04.2024
Zobacz również
Ankieta wspierająca projekt Ustawy o zawodzie artysty
Minister Kultury odwołał dyrektora PISF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll