PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów - Cezary Pazura, kończy 50 lat. W 2011 roku artysta obchodził 25-lecie pracy artystycznej.

Cezary Pazura to aktor przede wszystkim komediowy. Czy czuje się w tej roli spełniony?
- Myślę, że dojmujące poczucie niespełnienia dotyczy wszystkich ludzi. Uważam, że jestem aktorem spełnionym, ale często dziennikarze zadają mi podchwytliwe pytanie: „Czy nie żal panu, że nie grał pan ról dramatycznych?”. - mówił aktor w wywiadzie dla serwisu portalfilmowy.pl

Po ukończeniu łódzkiej "Filmówki" w 1986 roku grał epizody. Jego debiutem fabularnym była rola kaprala Edwarda Wiadernego w filmie "Kroll" Władysława Pasikowskiego z 1991 roku. Za tę kreację otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sam film zaś otworzył aktorowi drzwi do wielkiej kariery. Od tamtej pory Pazura grał w kilku filmach rocznie.

W latach 90. aktor zagrał w kilkudziesięciu produkcjach, m.in. w filmach "Psy", "Pierścionek z orłem w koronie", "Trzy kolory. Biały", "Psy 2. Ostatnia krew", "Tato" (za tę rolę otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), "Nic śmiesznego", "Wirus", "Dzieci i ryby", "Sztos", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Sara".


Kadr z filmu "Nic śmiesznego", fot. Studio Filmowe Zebra

Zabacz scenę z filmu "Nic śmiesznego":


Jednym z przełomów w karierze Pazury był rok 1997, kiedy to zagrał główną rolę w filmie "Kiler" Juliusza Machulskiego oraz otrzymał główną rolę w pierwszym polskim sitcomie "13 posterunek". Produkcja ta przez lata biła w Polsce rekordy popularności.  W późniejszych latach artysta zagrał m.in. w takich filmach jak "Kiler-ów 2-óch", "Ajlawiu", "Zakochani", "Chłopaki nie płaczą", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Dzień Świra" oraz "Show" (za tę rolę otrzymał Złotą Kaczkę od czytelników magazynu "Film").

W 2003 roku powstał film "Nienasycenie", którego Pazura był koproducentem i w którym zagrał główną rolę. Kolejny raz artysta zajął się produkcją w 2010 roku. Wtedy także zadebiutował jako reżyser filmem "Weekend". Następnym filmem wyprodukowanym przez firmę Pazury był obraz Olafa Lubaszenki "Sztos 2". Pazura jest także koproducentem filmu "Supermarket".

- Wrócę wspomnieniami do czasów licealnych, kiedy człowiek zaczyna podejmować świadome decyzje. Wtedy nie spodziewałem się, że uda mi się zajść aż tak daleko. Byłem przecież chłopcem z Niewiadowa, czyli małej miejscowości. Do szkoły teatralnej dostałem się z wielkim trudem. Tymczasem zagrałem w ponad sześćdziesięciu filmach. Mam na koncie nagrody polskie i międzynarodowe. Obraziłbym los i pana Boga, gdybym powiedział, że coś wyszło nie tak. Nie można zagrać wszystkiego. - mówił w wywiadzie.


EJ
PAP/portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
"Róża" i "Jeż Jerzy" z nagrodami na Brooklynie!
Konwicki reżyseruje cyfrowe "Salto"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll