PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1997

Sara

Sensacyjny , Fabularny, Polska, 107 min
plakat: Sara
Reżyseria: Maciej Ślesicki
Scenariusz: Maciej Ślesicki
Premiera PL: 23 maj 1997
Opis filmu
Leon, jeden z najlepszych komandosów jednostki specjalnej ONZ, mieszka samotnie w zagraconym mieszkaniu, przy jego łóżku stoją puste butelki po wódce. Żona opuściła go rok wcześniej po tym, jak zostawił na stole niezabezpieczony pistolet, który wystrzelił podczas zabawy córek i widz jest pewny, że jedna z dziewczynek zginęła. Dopiero później okaże się, że ofiarą padł ukochany piesek żony, która korzystając z okazji odeszła z córkami do swojego kochanka. Józef najbardziej wpływowy mafioso w mieście, szuka ochroniarza dla swojej szesnastoletniej córki Sary. Niechlujny, zapijaczony Leon początkowo robi na nim jak najgorsze urażenie. Jednak już po chwili, kiedy widzi byłego komandosa w akcji, decyduje się przyjąć go do pracy. Leon ma wozić Sarę do szkoły i pilnować, by nie spadł jej włos z głowy.
Nastolatka, żądna silnych wrażeń, nie zdając sobie sprawy z zawiłych interesów ojca, nie słucha poleceń swojego ochroniarza. Nie chce słyszeć o kamizelce kuloodpornej, bo „zniszczy się sukienka". Dopiero kiedy Leon osłoni ją własną piersią, nieoczekiwanie zmieni zdanie i wyzna ochroniarzowi miłość. Leon stara się traktować Sarę z dystansem, ironicznie podchodzi do jej naiwnych marzeń. Jednak trudno się mu jej oprzeć. Dziewczyna sama go prowokuje.
W tym czasie z rąk ludzi Józefa ginie kolega szkolny Sary. Dziewczyna przejrzała na oczy i traci zaufanie do ojca. Nie chce już chodzić do szkoły. Całe dnie spędza w mieszkaniu Leona. Ochroniarz zdaje sobie sprawę, jaka będzie reakcja ojca dziewczyny, gdy wyjdzie na jaw ich intymna zażyłość. Ale czuje też, że się od Sary uzależnił, że trudno mu będzie bez niej żyć. Jednak Sara oznajmia mu, że odchodzi. Na półce zostawia test ciążowy, z którego wynika, że spodziewa się dziecka.
Ojciec Sary nie ma wątpliwości, że trzeba usunąć ciążę i nie chce słyszeć sprzeciwu. Dziewczyna w ostatniej chwili wymyka się z domu. Wraca do Leona, któremu ludzie Józefa zabili ojca i wciąż nie dają spokoju. Podczas strzelaniny Sara osłania swojego ochroniarza własnym ciałem. Leon jest przekonany, że dziewczyna nie żyje. Wyznaje jej miłość. Wtedy Sara podnosi się. Nic się jej nie stało, gdyż oczywiście założyła kamizelkę kuloodporną.
Gangstersko-miłosna historia opowiedziana z przymrużeniem oka, w której można odnaleźć wiele cytatów i nawiązań do znanych filmów. To kino popularne z dobrym warsztatem, wykorzystujące twarze znanych i lubianych aktorów.
A.W.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1997
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Sensacyjny , Fabularny
PREMIERA POLSKA:
23 maj 1997
TYTUŁ ORYGINALNY:
Sara
PRODUKCJA:
Heritage Films
KOPRODUKCJA:
Canal+ Polska, Agencja Produkcji Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Dane techniczne
CZAS:
107 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll