PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.09.2012
21 września trafia do kin siedem premier, w tym dwie polskie.

Film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem", opowiada historię „Magika” – Piotra Łuszcza, Sebastiana Salberta - „Rahima” i Wojciecha Alszera - „Fokusa”, w których role wcielili się Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik oraz Tomasz Schuchardt, a w tle pokazuje obraz Polski lat 90.  Nie tylko fani Paktofoniki znajdą w tym filmie coś dla siebie, nie tylko oni przecież znają „Jestem Bogiem, utwór, z którym utożsamiało się całe pokolenie. Film pokazuje losy trzech kumpli z osiedla, którzy za swoją muzykę i przekonania byli w stanie zapłacić najwyższą cenę.
Reżyser powiedział o pracy nad filmem: Każdy kto przychodził do projektu dawał całego siebie.  Nie ze względu na mnie, ale ze względu na osobę Magika i sprawę, wokół której się zebraliśmy. Tak było z aktorami i całą ekipą. Na kilka miesięcy realizacji stworzyliśmy fantastyczną grupę. Miałem świetny zespół. To była moja siła. Pozostało tylko twórczo ją wykorzystać. Obok młodych, zdolnych aktorów, na ekranie można zobaczyć także Marcina Dorocińskiego, Małgorzatę Zajączkowską, Przemysława Bluszcza i Arkadiusza Jakubika.

Kadr z filmu "Jesteś Bogiem", fot. Kino Świat

Podczas "Lata w mieście" spokój mieszkańców warszawskiego Ursynowa burzy tajemniczy mężczyzna, który zamieszkuje w kamperze. Pojawiają się spekulacje na temat jego kryminalnej przeszłości. Jego obecność ma duży wpływ na matkę (Anna Wojton), która przechodzi kryzys w małżeństwie, i jej nastoletnią, zbuntowaną córkę (Małgorzata Gawin). Tajemniczy on staje się ważną osobą dla każdej z nich, one ofiarują mu przyjaźń i nadzieję, że nie wszystko dla niego stracone. W filmie Agnieszki Gomułki występują również Jarosław Wierzbicki, Monika Wilczak i Radosław Hebal.

Anna Wojton w filmie "Lato w mieście", fot. AS film

"Wiedźma wojny" to poruszająca historia dziewczyny,  która jako dziecko została zmuszona do bycia żołnierzem. 14 letnia Komona (nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w 2012 roku Rachel Mwanza) opowiada o swoich losach swojemu nienarodzonemu dziecku. O tym, jak partyzanci napadli na jej wioskę, spalili wszystko, a jej kazali zabić własnych rodziców. Pod wpływem środków odurzających i propagandy, nauczyła się walczyć w imię idei, której nie rozumiała. Podczas walki duchy jej rodziców, ostrzegały ją o niebezpieczeństwie, co uznano za magiczny znak i obwołano ją wiedźmą wojny. Na tym skończyła się obecność magii w jej życiu. Zakochana w 15 letnim albinosie wierzyła, że potrafi uciec wojnie, okrutny los zadecydował inaczej. Musiała wrócić do swojej wioski i tam zmierzyć się ze swoją traumą. "Wiedźma wojny" to czwarty film fabularny w karierze Kima Nguyena, którego premiera odbyła się na festiwalu filmowym w Berlinie. Jest on kanadyjskim kandydatem do Oscara.

Kadr z filmu "Wiedźma wojny", fot. Against Gravity

"Zakochana bez pamięci" to komedia romantyczna w gwiazdorskiej obsadzie. Odtwórczynią głównej roli  jest Juliette Binoche, która przyznała, że jest to jedna z najpiękniejszych ról, jakie kiedykolwiek grała.  W filmie jej partnerem, jest znany z „Amelii” Mathieu Kassovitz. „Zakochaną bez pamięci” wyreżyserowała Sylvie Testud, także aktorka, pamiętna z „Niczego nie żałuję”. Film opowiada nie tylko o miłości. Marie, bohaterka „Zakochanej bez pamięci”, po nocy, która kończyła jej 29 urodziny, obudziła się jako zupełnie inna osoba – niczego nie pamięta, a świat, który ją otacza, uległ zupełnej zmianie – synek, ekskluzywny samochód w garażu, a waluta, która obowiązuje, to Euro. Do tego odkrywa, że ma cztery dni na to, żeby to wszystko odkręcić i odzyskać miłość ukochanego…

Juliette Binoche i Mathieu Kassovitz w filmie "Zakochana bez pamięci", fot. Vivarto

Historia opowiadana w „Kochanku Królowej” wydaje się tak nieprawdopodobna, że trudno uwierzyć, że została oparta na faktach. Jak opisuje reżyser filmu, Nikolaj Arcel, zagraniczni inwestorzy, którym przedstawiał pomysł na swój film, również nie chcieli dać wiary, że coś takiego mogło wydarzyć się naprawdę. Film opowiada o dramatycznych losach Karoliny Matyldy Hanowerskiej (Alicia Vikander), która od małego przygotowywana była do zostania żoną władcy europejskiego. Rozczarowuje ją jednak postawa męża, Chrystiana VII (Mikkel Boe Følsgaard). Jego wybryki rujnują państwo, a król nie sprawdza się ani jako władca, ani jako mąż. Między sprowadzonym na dwór lekarzem  (Mads Mikkelsen) a królową wywiązuje się romans. Medyk, wykorzystując miłość królowej, za plecami jej i małżonka sięga po władzę i chce zmienić oblicze kraju…

Kadr z filmu "Kochanek Królowej", fot. Best Film

Tytułowy bohater "ParaNormana" (Kodi Smit-McPhee, w polskiej wersji językowej - Franciszek Dziduch) obdarzony jest zdolnością porozumiewania się ze zmarłymi. Przedkłada zresztą ich towarzystwo nad nieustannie zdenerwowanego ojca, odurzonej matki i starszej, nieskomplikowanej siostry. Jego życie to znoszenie nękania w szkole, zwierzanie się koledze i słuchanie gadatliwej nauczycielki. Pewnego dnia następuje przełom. Jego zdziwaczały wujek wyjawia mu, że klątwa czarownic, rzucona sto lat temu ma się wypełnić i tylko on, Norman jest w stanie uratować miasteczko! Od tej pory, z pomocą siostry (Anna Kendrick - Justyna Bojczuk), najlepszego kumpla (Tucker AlbrizziKacper Cybiński) i jego brata (Casey Affleck - Michał Podsiadło), a nawet nękającego go kolegi (Christopher Mintz-Plasse - Mateusz Narloch) musi bronić mieszkańców przed atakiem zombie. "ParaNorman" to animowany, komediowy thriller, którego reżyserami są Chris Butler i Sam Fell ("Wpuszczony w kanał").

Kadr z filmu "ParaNorman", fot. IUP

"Straż sąsiedzka" pilnuje Gleneview, spokojnego miasteczka w stanie Ohio. Co może mu zagrażać poza niebezpieczeństwami z zewnątrz? Czterech kolesi, którzy postanawiają z nimi walczyć. Evan (Ben Stiller), Bob (Vince Vaughn), Franklin (Jonah Hill) i Jamarcus (Richard Ayoade) tworzą Straż Sąsiedzką. Uzbrojeni w kurtki z wizerunkami płonących skrzydeł i głów tygrysów patrolują okolicę. Podczas jednego z patroli znajdują glutowaty ślad… Film wyreżyserowany przez Akivę Schaffera („Hot Rod”) to komedia. Morał płynący z tej historii trafi w szczególności do facetów: synów, ojców, braci. 

Kadr z filmu "Straż Sąsiedzka", fot. Imperial Cinepix

MB
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2012
Zobacz również
Gwiazda tygodnia: Przemysław Bluszcz
"Miłość" - polski zwiastun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll